Fort VIIa - Dni Twierdzy Poznań

Fort i trzy schrony – nowości na Dniach Twierdzy Poznań [ZDJĘCIA]

by

in

Podczas siódmych Dni Twierdzy Poznań na zwiedzających czekała masa atrakcji. Czas na Poznań wybrał się do trzech nowości – jednego fortu i trzech niedawno pokazanych schronów.

Czytaj też:

Herb, flaga czy pieczęć to symbole Poznania oraz Urzędu Miasta Poznania. Nie dość, że nie mają jasnego statusu, to są źle odwzorowane i marginalizowane w przestrzeni Poznania.

Fort VIIa

Wycieczkę zaczynamy od jednej z nowości podczas Dni Twierdzy Poznań. Do tej pory tylko dwukrotnie udostępniono Fort VIIa na poznańskim Marcelinie dla zwiedzających. Z tego względu nie można było przepuścić okazji podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań.

Fort VIIa - Dni Twierdzy Poznań
Wejście do fortu VIIa
Wnętrze fortu VIIa - Poznań, Dni Twierdzy
Wewnątrz jeszcze stoi trochę rupieci, ale za to wszędzie zamontowano oświetlenie

Fort VIIa powstał pod koniec XIX wieku w drugim etapie rozbudowy twierdzy fortowej (otaczającej miasto). Od tego czasu przebudowano go kilkukrotnie (zwężono wejścia, a w 1939 roku dobudowano stanowiska obserwacyjne z kopułami). Po II wojnie światowej fort użytkowały wojska lotnicze.

Korytarz w forcie VIIa - Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubońskiej
Jeden z korytarzy
Stanowisko obserwacyjne z kopułą
Stanowisko obserwacyjne z kopułą

Zwiedzającym udostępniono niewielki wycinek fortu – wiele obiektów jest zamkniętych (pełnią funkcję magazynów) lub niezdatnych do bezpiecznego pokazania. Jedna z grup zwiedzających liczyła grubo ponad 50 osób. Fort dzisiaj należy do podmiotu prywatnego (dewelopera), który podobno ma plany względem obiektu.

Sucha fosa - fort VIIa, Twierdza Poznań fortowa
Na dole – fosa (sucha)
Fort VIIa - Dni Twierdzy Poznań, opuszczamy obiekt
Powoli opuszczamy obiekt – za chwilę przejdziemy poterną…
Poterna w forcie VIIa i woda w forcie
… czyli podziemnym korytarzem. Jak widać – lekko zawilgoconym

Na zwiedzających czekały ponadto pokazy mundurów, różnych pamiątek wojennych, pojazdów wojskowych i coś do zjedzenia/wypicia. Fortem VIIa opiekuje się Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, które zorganizowało wycieczkę podczas Dni Twierdzy Poznań.

Schrony przy ulicy Kościelnej

Na Jeżycach udało się zobaczyć aż dwa schrony – wszystko dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej. Jako pierwszy zobaczyliśmy obiekt w pobliżu skrzyżowania Kościelnej z Jeżycką. Wewnątrz podobno stacjonują nietoperze, sam schron (czy też raczej szczelina przeciwlotnicza) jest w niezłym stanie – wysprzątany, choć z czynnym tylko jednym zejściem. To nie był obiekt dla wysokich ludzi 😉 , ponadto zejście wymagało pewnej sprawności fizycznej.

Krótszy schron na Kościelnej
Wnętrze krótszego schronu na Kościelnej
Kościelna - szczelina przeciwlotnicza, schron, Poznańska Grupa Eksploracyjna
Betonowe drzwi i drugie zejście w gorszym stanie technicznym

Głównym punktem programu była jednak szczelina przeciwlotnicza przy skrzyżowaniu Kościelnej z Wąską. Schron wysprzątano, wywieziono tony śmieci, zamontowano oświetlenie i udrożniono wentylację. Ściany odmalowano na biało, a wewnątrz zorganizowano wystawę pamiątek związanych z II wojną światową. To właśnie wtedy powstały schrony na Kościelnej.

Zejście do schronu - ulica Kościelna
Zejście do schronu
Wystrój utrzymano w klimatach II wojny światowej
Wystrój utrzymano w klimatach II wojny światowej

Organizatorzy zapewnili ponadto m.in. wystawy mundurów, kuchnię polową i sklep z pamiątkami. Wszystkie wycieczki odbywały się z przewodnikiem.

Schron Kościelna - odnowione ściany, oświetlenie
Odnowione ściany i oświetlenie
Wyjście ze schronu na Jeżycach
Wyjście ze schronu

Schron Wilson w Parku Wilsona

To kolejna premiera w tegorocznych Dniach Twierdzy Poznań. Po raz pierwszy mogliśmy zwiedzić schron Wilson – jeden z trzech schronów wybudowanych w Parku Wilsona podczas II wojny światowej. Wycieczkę z przewodnikiem PTTK zorganizowało Jeżyckie Centrum Kultury.

Schrony na Łazarzu powstały głównie dla ludności niemieckiej zamieszkującej okolice ulicy Matejki. Betonowe konstrukcje szalunkowe wznosili Polacy. W schronie Wilson mogło się zmieścić ok. 150 osób. Obiekt posiada wentylację i wyjście awaryjne.

Zejście do schronu Wilson - Jeżyckie Centrum Kultury
Zejście do schronu Wilson
Szczelina przeciwlotnicza park Wilsona - Dni Twierdzy Poznań
Wnętrze z wieloma zakrętami – wszystko po to, aby jak najbardziej rozpraszać energię ewentualnych pocisków zrzucanych z powietrza
Wyjście awaryjne ze schronu Wilson - Łazarz
Wyjście awaryjne, nieco zasypane

W pobliżu znajduje się drugi schron podziemny (otwierany przez Palmiarnię Poznańską) oraz trzeci – schron Arthura Greisera w piwnicach dzisiejszej siedziby Radia Poznań.

Krótki pokaz masek gazowych
Krótki pokaz masek gazowych
Konstrukcja szalunkowa - schron w parku Wilsona, Poznań
Ciemna linia biegnąca na skos zdjęcia to łącznik różnych szalunków

Ponadto zajrzyj do fotorelacji z innych niedostępnych na co dzień atrakcji:

Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1500 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.

Niedługo rozpocznie się budowa Muzeum Enigmy w budynku przy ulicy Święty Marcin 78. Jak dzisiaj prezentuje się dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wydziału Historii UAM?


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie