Poznań, Ostrów Tumski. Nowa instalacja artystyczna "Przekrój P(p)oznania"

Instalacja artystyczna na Ostrowie Tumskim. Co prezentuje?

by

in

Od niedawna na Ostrowie Tumskim znajdziemy nową instalację artystyczną. Opowiada ona o historii wyspy: osady Mieszka I, dawnej kolebki polskiej państwowości.

Zobacz także
Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Niedługo rozpocznie się jedna z największych inwestycji w Poznaniu. Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1500 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.

Instalacja „Przekrój P(p)oznania”

Nowa rzeźba stanęła nad ulicą Ignacego Posadzego, tuż przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Przykuwa wzrok geometrycznym kształtem oraz wysokością. Sięga kilka metrów ponad poziom ulicy. Konstrukcyjnie to rury o przekroju okręgu, obudowane rdzawą blachą i drewnem. Można pomyśleć, że ta instalacja przedstawia coś abstrakcyjnego w modnym dziś stylu geometrycznym. Jednak jej znaczenie jest ciekawsze.

Przekrój P(p)oznania” autorstwa Łukasza Gruszczyńskiego prezentuje zarys murów obronnych dawnego grodu na Ostrowie Tumskim. Do jej zbudowania użyto drewna wydobytego podczas wykopalisk archeologicznych. Sam kształt instalacji wiernie oddaje zarys murów grodu wzniesionego przez Mieszka I w drugiej połowie X wieku. Aby zobaczyć zachowane pozostałości umocnień obronnych, warto zajrzeć do rezerwatu Genius Loci.

Rzeźba autorstwa Łukasza Gruszczyńskiego znajduje się nad ulicą Ignacego Posadzego
Rzeźba autorstwa Łukasza Gruszczyńskiego znajduje się nad ulicą Ignacego Posadzego

Projekt odnowy Ostrowa Tumskiego

To m.in. na Ostrowie Tumskim rozpoczęła się historia państwa polskiego. Gród piastowski zbudowany przez pierwszego władcę Polski otoczono pasem umocnień obronnych. Pod koniec X wieku osiągnęły długość ponad 2 kilometrów, wznosiły się 11 metrów nad poziom ówczesnego gruntu. Z czasem umocnienia rozebrano i nadsypano – dziś w rejonie ul. Posadzego relikty murów znajdują się 6 metrów pod ziemią. Natomiast samo miasto przeniosło się na drugi, lewy brzeg Warty, gdzie w XII wieku odbyła się lokacja Poznania.

Instalacja artystyczna powstała w ramach projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”. Poza rzeźbą, doczekamy się m.in. odnowy wnętrz kościoła Najświętszej Maryi Panny, pokazania przebiegu palatium Mieszka 1 oraz 114 znaków na drogach Ostrowa Tumskiego odwzorowujących przebieg wałów. Projekt o łącznej wartości 10 mln zł otrzymał 85 procentowe dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Nocą rozświetla się subtelne podświetlenie tej instalacji artystycznej. Przekrój Poznania, odnowa Ostrowa Tumskiego
Nocą rozświetla się subtelne podświetlenie tej instalacji artystycznej

Czytaj także
Poznańska autodoniczka… uschła i zmieniła się w śmietnik
Śródka niedawno wzbogaciła się o kolejną instalację artystyczną – „Zieloną Symfonię”. Czy – tak samo, jak mural „Opowieść śródecka(…)” – spowoduje straty i zablokuje odbudowę dzielnicy?


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie