Śryż na Warcie to zjawisko charakterystyczne dla zimy

Śryż na Warcie – zdjęcie dnia 19.01.2021

by

in

Co to jest śryż?

Silne mrozy (temperatura dochodziła do -16 stopni) sprawiły, że w największej poznańskiej rzece zaczął powstawać śryż. Co to jest? Śryż to skupisko małych lodowych bryłek oraz śnieżnej lepy, które zaczynają powstawać, kiedy temperatura górnych warstw rzeki spada delikatnie poniżej zera.

Dziś możemy obserwować niemal podręcznikowy przykład początku zamarzania rzeki. Śryż powstaje głównie tam, gdzie nurt jest szybki. Czyli (w przybliżeniu) na środku cieku wodnego. Przy krawędziach nurt jest słabszy, dlatego zamiast śryżu powstaje tam lód przybrzeżny. Jeżeli przyjrzymy się zdjęciom, zauważymy, że przy brzegu Warty faktycznie pojawił się lód.

Śryż może powodować zatory rzeczne, ale w Poznaniu nam to nie grozi. Groźna może być lekkomyślność. Śryż to nie kra, nie jest lodem i kiedy spróbujemy na nim stanąć, ten od razu się rozpadnie. Dlatego niech nikomu nie przyjdzie do głowy wchodzenie na niego 😉

Atak mrozu się skończył, dlatego w najbliższym czasie zjawiska lodowe ustąpią.

Przy okazji krótkie wyjaśnienie. To, że pojawia się śryż czy nawet kra, nie oznacza, że zamarznąć może rzeka w całej swojej objętości. Choć temperatura przy powierzchni może wynosić 0 stopni, na dnie nadal jest „na plusie”. Wszystko dzięki pewnej właściwości wody. Od 0 do 4°C gęstość rośnie, a dopiero powyżej 4 stopni spada. Woda o temperaturze 4°C jest najgęstsza, co oznacza, że znajduje się najniżej, w pobliżu dna. Dzięki temu, że zimą przy dnie temperatury nie spadają poniżej zera, ryby i inne organizmy mogą przeżyć.

Taka właściwość wody nazywana jest anomalną rozszerzalnością cieplną.

Czytaj też
Jak dostosować miasta do zmian klimatu? Spójrzmy na Europę Południową
2020 – drugi najcieplejszy rok w historii pomiarów w Polsce


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie