Poznań Wolne Tory hala napraw Szlak Pozytywistyczny

Miasto Poznań proponuje utworzenie Szlaku Pozytywistycznego

by

in

Miejska Pracownia Urbanistyczna postuluje stworzenie Szlaku Pozytywistycznego. Ma on wyeksponować industrialną przeszłość Poznania i ożywić śródmiejskie ulice.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym w Poznaniu jest Trakt Królewsko-Cesarski. Łączy on najważniejsze budowle z okresu polskiej i niemieckiej przynależności Poznania. MPU chce, aby towarzyszył mu Szlak Pozytywistyczny.

Czemu ma służyć Szlak Pozytywistyczny?

Ma wyeksponować miejsca związane z rozwojem przemysłowym XIX-wiecznego Poznania. Ponadto ma wzmacniać tradycje pracy organicznej i pracy u podstaw, które były cnotą ówczesnego Poznania.

Gdzie ma przebiegać?

Przebieg szlaku ma na celu wzmocnić rangę rynków: Jeżyckiego, Łazarskiego, Wildeckiego i Bernardyńskiego. Dodatkowo ma ożywić ulice: Kraszewskiego, Głogowską, Górna Wilda i Garbary. Długość nowego traktu wynosi ok. 8 kilometrów, który można przejść pieszo lub skorzystać z roweru.

Poznań Szlak Pozytywistyczny trasa mapa
Przebieg Szlaku Pozytywistycznego (fot. MPU)

MPU wskazuje, że dobrym pretekstem do stworzenia szlaku jest zabudowa Wolnych Torów między Łazarzem a Wildą. Po zielonej kładce łączącej te dzielnice miałby przebiegać Szlak Pozytywistyczny. Ponadto na terenie Wolnych Torów znajduje się m.in. dawna hala napraw parowozów, która mogłaby stać się kolejną atrakcją na trasie.


Comments

3 odpowiedzi na „Miasto Poznań proponuje utworzenie Szlaku Pozytywistycznego”

  1. […] ona Wildę i Łazarz. Wolne Tory należą do jednego z ważniejszych elementów turystycznego Szlaku Pozytywistycznego, który powinien powstać wg […]

  2. […] Czytaj też: Miasto Poznań proponuje utworzenie Szlaku Pozytywistycznego […]

Dodaj komentarz