Zmiany klimatu w Poznaniu. 2019 - najcieplejszy rok w historii pomiarów w Polsce

2019 – najcieplejszy rok w historii pomiarów w Polsce

by

in

2019 rok w Polsce był najcieplejszy w historii pomiarów, czyli od ponad 200 lat! Także na świecie to był jeden z cieplejszych okresów.

Czytaj też:
Jak dostosować miasta do zmian klimatu? Spójrzmy na Europę Południową
Podsumowanie 2019 roku w Poznaniu

Pogodowe podsumowanie 2019 roku

Miniony 2019 rok zapamiętamy jako ciepły. Pierwsze 4 miesiące, nie licząc krótkiego zimowego epizodu na przełomie stycznia i lutego, przyniosły całkiem wysokie temperatury. Nierzadko przekraczały średnią z lat 1981-2010 nawet o 3 stopnie! Wiosną odnotowaliśmy także pierwszą tego roku suszę.

Maj 2019 zapamiętamy jako chłodny – jajo jedyny miesiąc w minionym roku przyniósł temperatury wyraźnie poniżej normy z ostatnich lat. Później było już tylko goręcej. Czerwiec 2019 okazał się najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów w Polsce. Jego średnia temperatura osiągnęła ponad 21ºC, o 5ºC więcej niż średnia 1981-2010.

Także w Poznaniu było gorąco – 26 czerwca ustanowił rekord absolutnej najwyższej temperatury w czerwcu: 38,0ºC (poprzedni rekord pobity o 1,5ºC). Upałom towarzyszyła także druga susza. Początek lipca dał nam odpoczynek od upałów, ale później znowu zrobiło się cieplej niż zwykle bywało. I tak w zasadzie aż do końca roku, z krótkimi przerwami na ochłodzenia.

Przebieg temperatury w 2019 roku. Źródło: meteomodel.pl. Zmiany klimatu, globalne ocieplenie
Przebieg temperatury w 2019 roku. Źródło: meteomodel.pl

Rekordowy rok 2019

Poznaliśmy wstępne dane meteorologiczne za cały 2019 rok. Te mogą się zmienić, ale jeżeli tak, to delikatnie. Nie zmieni to podstawowego faktu: było ciepło. W całym 2019 roku aż 262 dni były cieplejsze, niż średnia z lat 1981-2010. 103 dni ulokowały się poniżej tej średniej.

Możemy ogłosić bez najmniejszych wątpliwości: 2019 rok w Polsce był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów instrumentalnych, czyli od 1781 roku. Względem okresu 1981-2010, 2019 rok przyniósł średnią temperaturę wyższą o 2,02ºC. Pobił on rekord poprzedniego najcieplejszego roku – w 2018 roku było chłodniej średnio o 0,4ºC. Największe odchylenie od normy z ostatnich lat wystąpiło w centralnej i wschodniej części Polski.

Średnie roczne anomalie temperatury (różnice względem okresu 1081-2010) w latach 1791-2019. Źródło: meteomodel.pl
Średnie roczne anomalie temperatury (różnice względem okresu 1981-2010) w latach 1791-2019. W porównaniu do początku XIX wieku, temperatury w Polsce wzrosły o ok. 3ºC. Źródło: meteomodel.pl

Nie tylko w Polsce odnotowaliśmy rekordy. W trawionej pożarami Australii także to rok 2019 okazał się najcieplejszy w historii pomiarów. Miniony rok był także jednym z najcieplejszych na całej Ziemi. Badacze m.in. z NASA jeszcze nie przeliczyli danych dla całego świata. Dlatego nie możemy jeszcze podać precyzyjnych informacji w tym zakresie.

Skutek zmian klimatu

Pojawiające się w Polsce i na całym świecie wzrosty temperatur to bezpośredni skutek zmian klimatu. Ich główną przyczyną są emisje gazów cieplarnianych (m.in. dwutlenku węgla i metan), co doprowadza do zaburzenia równowagi radiacyjnej naszej planety. Stan wzrostu temperatur wzmacnia para wodna, najpowszechniejszy gaz cieplarniany. Dzięki temu, że tworzy dodatnie sprzężenie zwrotne (wzrost temperatur – silniejsze odparowywanie – wzrost ilości pary wodnej – wzrost temperatur – silniejsze odparowywanie…), para wodna dodatkowo podnosi średnie temperatury na Ziemi.

Globalne ocieplenie obserwujemy także w Poznaniu. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat:

Skutkami globalnego ocieplenia są zmiany w środowisku naszego życia. Co prawda istnieją pozytywne skutki globalnego ocieplenia (m.in. wydłużenie okresu wegetacyjnego), jednak zdecydowanie dominują te negatywneMinisterstwo Środowiska w Polityce Ekologicznej Państwa wskazywało między innymi na:

  • zmniejszenie różnorodności gatunkowej i wymieranie zwierząt oraz roślin (w ciągu ostatnich 50 lat wyginęła ponad połowa populacji dzikich zwierząt na świecie),
  • dłuższe susze i ryzyko pustynnienia,
  • zwiększanie częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof (trąby powietrzne, ulewne deszcze, powodzie),
  • „użyźnienie” (eutrofizacja) wody w jeziorach, co jest procesem zdecydowanie negatywnym – powoduje obumieranie fauny i flory jezior za wyjątkiem fitoplanktonów oraz mętnienie wody.

Na koniec:
W kontekście zmian w środowisku naszego regionu mówi się o stepowieniu Wielkopolski. Czy ono rzeczywiście zachodzi? I co dzieje się w Wielkopolsce? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Polskie media znowu w formie. Czytelników uspokajamy: meteorolodzy nie widzą żadnej zimy trzydziestolecia. To fake news, fałszywa wiadomość. Zobaczmy, jak powstała:

Nie będzie żadnej zimy trzydziestolecia! [SZOK] Anatomia fake newsa


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie