Burze w zachodniej Polsce

Burze na zachodzie Polski – zdjęcie dnia 15.06.2019

by

in

Tak powstają groźne burze

Nad zachodnią Polską widać powstające komórki burzowe.

Głównym sposobem rozpoznania burz są systemy detekcji wyładowań czy radary meteorologiczne.

W kolejnych godzinach mogą przynosić silne opady deszczu, porywisty wiatr i ryzyko gradu. Na powyższym zdjęciu satelitarnym (wykonanym w sobotę o godzinie 18.30) z łatwością dostrzeżemy chmury burzowe – cumulonimbusy. Wschód Polski pozostaje dosyć pogodny.

Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał 3 (najwyższy) stopień ostrzeżenia burzowego dla Pomorza, Kujaw i północnej Wielkopolski.

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie 2 stopnia dla połowy kraju.

Nad północną połową kraju burze spodziewane są w kolejnych godzinach. W tej chwili intensywny rozwój konwekcji obserwuje się nad północą Niemiec i powstaje rozległy układ konwekcyjny. Prawdopodobnie będzie się on przesuwać przez pas województw północnych i stanowić zagrożenie głównie silnym wiatrem. Od jego południowej strony rozwijać się będą kolejne komórki burzowe, które mogą przyjąć postać superkomórek. W takich burzach pojawi się znaczne ryzyko opadów gradu ponad 5-6 cm oraz warunki korzystne dla trąby powietrznej nawet o sile F2.

Polscy Łowcy Burz 15 czerwca burze Polska

Fot. Sat24.com/Eumetsat/Met Office


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie