Inwestycje na Chwaliszewie: Villa Venecja i Rezydencja Chwaliszewo - Poznań, Stare Miasto

Odbudowa Chwaliszewa – zbliża się koniec dwóch kolejnych inwestycji

by

in

Trwa odbudowa poznańskiego Chwaliszewa. Obecnie kończy się budowa dwóch inwestycji mieszkaniowych, ponadto odnowiono kolejną piękną kamienicę.

Czytaj też:

Elektrociepłownia Garbary sprzedana! Niedługo rozpocznie się jedna z największych inwestycji w Poznaniu. Na Ostrowie Tumskim ma powstać ok. 1500 mieszkań. Zanim pierwsi budowlańcy pojawią się w tym miejscu, zajrzyjmy do wnętrza elektrociepłowni.

Dlaczego inwestorzy wybierają Chwaliszewo?

Ta dzielnica łączy zalety mieszkania w centrum miasta (bliskość lokali usługowych i miejsc wartych zobaczenia, dogodny transport zbiorowy), jednocześnie leżąc z dala od hałaśliwych klubów i imprezowni oraz oferując spore tereny zielone w pobliżu (Warta, park Stare Koryto Warty). Ponadto po II wojnie światowej znaczną część zabudowy Chwaliszewa zrównano z ziemią, przez co kilkaset metrów od Starego Rynku istniały spore, gotowe do zabudowy działki.

Czynnikiem zwiększającym elastyczność inwestorów jest z pewnością brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta zaproponowała stworzenie takiego planu już 11 lat temu, jednak do tej pory nie wszedł on w życie.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa kształtujący zabudowę, drogi, ustalający tereny zielone. Obejmuje zarówno działki publiczne jak i prywatne. MPZP uchwala gmina po serii konsultacji z właścicielami działek, gestorami sieci przesyłowych, mieszkańcami i innymi zainteresowanymi. Ponieważ to akt prawa miejscowego, zapisy planu mają duże znaczenie dla zagospodarowania danego miejsca – nic, czego MPZP nie przewiduje, powstać nie może.

Ulica Wenecjańska 7 – „Villa Venecja”

Zaczynamy lekko włoską nazwą. Villa Venecja to nazwa inwestycji powstającej przy ulicy Wenecjańskiej 7. Inwestor – Villa Sp. z o.o. – powoli kończy tam budowę obiektu mieszkaniowego. Powstaną 74 mieszkania w różnym standardzie – zarówno konwencjonalne dwu-, trzy- i czteropokojowe, jak i z tarasem na najwyższych kondygnacjach.

Villa Venecja Villa Sp. z o.o.
Villa Venecja w całej okazałości
Villa Venecja Chwaliszewo - styl elewacji
Elewację utrzymano w prostym stylu, bez nadmiaru detali
Inwestycje na Chwaliszewie: Wenecjańska, Villa Venecja
Po lewej stronie stoi budynek wybudowany kilka lat temu

Parter przeznaczono na usługi. Hala garażowa posiada miejsca parkingowe na dwóch kondygnacjach podziemnych. Inwestor zapewni w niej możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Architekci z Pracowni Projektowej Acantus i MSA zaprojektowali budynek – zdaniem inwestora – w formie kamienicy śródmiejskiej, a „zastosowane materiały elewacyjne i wykończeniowe tworzą klimat bliski człowiekowi”.

Widok ogólny na budynek Villa Venecja przy ulicy Wenecjańskiej
Widok ogólny na budynek
Villa Venecja oglądana z ulicy Estkowskiego
Villa Venecja oglądana z ulicy Estkowskiego

Ulica Chwaliszewo – „Rezydencja Chwaliszewo”

Kończy się odbudowa ulicy Chwaliszewo. Jedną z ostatnich wolnych działek w poblużu Mostu Chrobrego zajmuje budynek mieszkalny Rezydencja Chwaliszewo. Inwestor – ogólnopolska spółka ATAL – buduje 98 mieszkań o różnym metrażu i 8 lokali usługowych. Podobnie jak w Villi Venecja, także tutaj znajdziemy lokale z tarasami z widokiem na Wartę i Ostrów Tumski.

Rezydencja Chwaliszewo - inwestycja Atal
Trwają prace wykończeniowe przy elewacji od strony Warty…
Prace wykońćzeniowe - Rezydencja Chwaliszewo, Poznań, Stare Miasto
… podczas gdy od strony ulicy Chwaliszewo większość prac już zrobiono
Zbliżenie na ceglany detal
Zbliżenie na ceglany detal

W ramach inwestycji powstanie ponadto podziemny garaż mieszczący 126 pojazdów i osobne pomieszczenie do przechowywania rowerów. Projektanci z poznańskiego biura CDF Architekci zdecydowali rozrzeźbić główną elewację (od strony ul. Chwaliszewo i Warty) tak, aby imitowała podziały kamienic. Użyto w tym celu także różnych materiałów, w tym cegły klinkierowej.

Inwestycje na Chwaliszewie
Choć Rezydencja Chwaliszewo to spora inwestycja, to podziały elewacji łagodzą jej odbiór
Widok od strony ulicy Tylne Chwaliszewo - Atal, Rezydencja Chwaliszewo, Nowa Sienna
Widok od strony ulicy Tylne Chwaliszewo

Koniec remontu kamienicy przy ul. Chwaliszewo 70

Doczekaliśmy się ponadto zakończenia odnowy jednej z ciekawszych kamienic stojących przy ulicy Chwaliszewo na rogu ul. Czartoria. Budynek pod nrem 70 wyróżnia się żółtą, ceglaną elewacją z wieloma detalami architektonicznymi. Kamienica powstała w 1900 roku i składa się z dwóch obiektów: czteropiętrowego na rogu ulicy Czartoria oraz dwupiętrowego stojącego przy samej ul. Czartoria.

Kamienica przy ulicy Chwaliszewo 70 już po remoncie - Poznań, inwestycje mieszkaniowe
Kamienica przy ulicy Chwaliszewo 70 już po remoncie
Zbliżenie na detal architektoniczny - Chwaliszewo, Czartoria
Ciekawostka: z prawej strony nigdy nie było okien. Ponieważ rozkład pomieszczeń czasami utrudnia gęste montowanie okien, dawniej w kolumnach bezokiennych i tak tworzono bogate detale architektoniczne – aby nie razić wielką, płaską powierzchnią. Polecam porównać to z pierwszym zdjęciem Villa Venecja ?

Czytaj także:

[HISTORIA] Stare Miasto w Poznaniu chciano otoczyć w latach 60. XX wieku zielenią plantową – tak jak w Krakowie. Planu równoznacznego z wyburzeniem 1/6 zabudowy Starego Miasta nie udało się zrealizować.

Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczyna prace nad nowym planem miejscowym dla poznańskiego Starego Miasta. Poprzedni plan próbował powstrzymać wyludnianie się tego miejsca, nowy zakłada „poddanie się” funkcji usługowej.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie