Zagrzybione ściany w rejonie zejść do tunelu na poziomie -1. Poznań Główny

Stan Dworca Zachodniego PST – mamy odpowiedź miasta

by

in

MPK Poznań tłumaczy, jak często na przystanku Dworzec Zachodni PST psują się schody ruchome, co dalej z grzybem na ścianach, z popsutym oświetleniem… i dużo więcej.

Wydłużenie Pestki

Przypomnijmy: w 2013 roku trasę Pestki wydłużono wzdłuż ulicy Roosevelta – od Mostu Teatralnego do Dworca Zachodniego. Jednym z powodów budowy tego odcinka było zmniejszenie tramwajowych korków w okolicach Teatralki i Kaponiery. Pasażerowie mogą korzystać z przystanku „Most Teatralny” (w 2019 roku odnowiony i przebudowany), „Rondo Kaponiera” i „Dworzec Zachodni”. Ostatni przystanek przybrał formę małej hali o przekroju półkola. Wraz z przystankiem uruchomiono podziemny łącznik z tunelem dworca kolejowego Poznań Główny.

Stan przystanku Dworzec Zachodni PST odbiega od normy. Łącznik z tunelem kolejowym jest brudny, ponadto część opraw oświetleniowych nie świeci. Tablica z rozkładami jazdy nie działa. Na ścianach pojawił się grzyb, a płyty na przystankach tramwajowych klawiszują i się rozsuwają (zupełnie jak na przystanku „Most Teatralny” w kierunku centrum miasta). Pełną fotorelację z Dworca Zachodniego PST znajdziesz poniżej:

Grzyb i bałagan na Dworcu Zachodnim PST

Grzyb i bałagan na Dworcu Zachodnim PST – odpowiedź

Okazuje się, że odpowiedzialność i bieżące utrzymanie Dworca Zachodniego PST spoczywa na dwóch miejskich jednostkach. Choć Zarząd Transportu Miejskiego zarządza tym przystankiem i był inwestorem budowy, to dzierżawi go spółka MPK Poznań. Ale – jak się za chwilę przekonamy – nie w całości. Agnieszka Smogulecka (rzeczniczka prasowa MPK Poznań) informuje, że „MPK Poznań – w celu zapewnienia właściwego standardu oczekiwania na przyjazd pojazdu oraz przemieszczania się w tym rejonie – na bieżąco współpracuje z ZTM – przekazując informacje dotyczące stanu infrastruktury, uzgadniając prowadzone prace oraz koszty niezbędne do utrzymania infrastruktury w należytym stanie”.

Pogrubienia dodane przez Czas na Poznań.

Porządek w tunelu

W zakresie utrzymania czystości nawierzchni platform przystankowych prowadzony jest codzienny dozór, mycie myjką ciśnieniową odbywa się raz na kwartał, dodatkowo – w razie potrzeby – na bieżąco przeprowadzane jest mycie interwencyjne. W przejściu podziemnym (w części miejskiej) posadzka sprzątana jest codziennie, a w razie konieczności również myta. Co tydzień odbywa się natomiast czyszczenie automatem myjącym. Żółta kartka z napisem „Przejście na ul. Głogowską…” została zdjęta”.

Popsuta tablica informacji pasażerskiej i brud
Tak było w styczniu 2020: popsuta tablica informacji pasażerskiej i brud

Tablica odjazdów w tunelu, oświetlenie

Tablica informacji pasażerskiej na poziomie -1 uległa awarii – trwa oczekiwanie na zamówione części. Oświetlenie uległo awarii – zostało doraźnie naprawione, oczekujemy jednak na części zamienne niezbędne do finalnego zakończenia naprawy”.

Schody ruchome

W 2019 roku schody ruchome na przystanki tramwajowe naprawiano łącznie 7 razy, a schody ruchome z kolejowego tunelu do budynku Dworca Zachodniego* – 5 razy. Poniżej szczegółowa informacja:

Schody ruchome z tunelu na przystanki „Dworzec Zachodni PST”:
P12S1719 – 3 naprawy
P12S1720 – 1 naprawa
P12S1721 – 1 naprawa
P17S1722 – 2 naprawy

Schody ruchome z kolejowego tunelu do budynku Dworca Zachodniego:
P12S1717 – 2 naprawy
P12S1718 – 3 naprawy

*Tak, schodami ruchomymi z tunelu do budynku Dworca Zachodniego zajmuje się miasto.

Grzyb na ścianach

„Po oględzinach na Dworcu Zachodnim PST i oczyszczeniu ścian stwierdzono, że na obiekcie pojawiło się nowe ognisko przecieku wody – obecnie analizowany jest sposób jego skutecznego usunięcia. W miarę posiadanych środków zostanie również zaplanowane odświeżenie ściany”.

Zagrzybione ściany w rejonie zejść do tunelu na poziomie -1. Poznań Główny
Tak było w styczniu 2020: zagrzybione ściany w rejonie zejść do tunelu na poziomie -1

Powykrzywianie płyt peronowych na przystankach tramwajowych

MPK Poznań nie zajmuje się nawierzchnią przystanków tramwajowych. To pozostaje kompetencją Zarządu Transportu Miejskiego. Czas na Poznań nie uzyskał w tej sprawie odpowiedzi od ZTM-u (pytania wysłano w połowie stycznia 2020).

Powykrzywiane płyty na przystankach tramwajowych. Poznań Główny dworzec
Tak było w styczniu 2020: powykrzywiane płyty na przystankach tramwajowych

Radny Paweł Sowa w styczniu 2020 roku złożył interpelację w sprawie Dworca Zachodniego PST. Sowa otrzymał następującą odpowiedź: „płyty krawędziowo-peronowe zostaną poddane ekspertyzie, która wykaże czy konieczna jest ich wymiana lub naprawa„.

Zobacz też
Agonalny stan torowiska na ul. Fredry. Miasto Poznań czeka na wykolejenia?
Bałagan Główny: jak kolejarze dbają o dzisiejszy dworzec w Poznaniu?


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Stan Dworca Zachodniego PST – mamy odpowiedź miasta”

  1. Tablica w tunelu już nie działa OD LAT!

Dodaj komentarz