Dzień bez samochodu 2019 tramwaj pociąg Poznań korki

Z bezpłatnego transportu w Dzień bez samochodu korzysta… 1/3 osoby na pojazd!

by

in

Podsumowujemy ubiegłoroczny Dzień bez samochodu. Okazuje się, że niewielu kierowców korzysta z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami.

Tramwaje i autobusy za darmo dla kierowców

Przypomnijmy: w piątek (20 września) kierowcy będą mogli za darmo* poruszać się tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań (czyli w całym Poznaniu oraz na niektórych liniach powiatu poznańskiego). Dokumentem potwierdzającym przywilej jest dowód rejestracyjny. Na jednym dokumencie może jechać jedna osoba. W 2015 roku z tej promocji korzystało średnio 2,65 osoby na pojazd.

Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu.
Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania dla poznan.pl

To nie jedyne promocje i wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Pełną listę znajdziesz pod tym linkiem.

* za darmo, czyli za cenę posiadania samochodu

Poznań transport zbiorowy Solaris Tramino tramwaj
Tramwaj Solaris Tramino czeka na pasażerów na przystanku Marcinkowskiego

Czy darmowe przejazdy dla kierowców mają sens?

Promocje wyłącznie dla osób posiadających samochody spotykają się z różnymi reakcjami. Niektórzy uważają je za dobrą promocję transportu zbiorowego. Inni zastanawiają się, czy dotowanie kierowców przez samorządy (czyli – pośrednio – nas wszystkich) przynosi wymierne korzyści. Także w związku z tym, że to pasażerowie tramwajów, autobusów czy pociągów nie tworzą korków, w przeciwieństwie do kierowców.

Czytaj też: w 2018 roku Dzień bez samochodu był równie zakorkowany, jak inne dni

Coraz częściej praktykowane jest stosowanie specjalnych promocji wyłącznie dla osób posiadających samochody. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że są to akcje… miast i organizatorów transportu zbiorowego. (…) O ile akcje te odnoszą sukces medialny, o tyle warto zadać pytania czy inicjatywy finansowane także z budżetów miast są sprawiedliwe, czy odpowiednio wpisują się w długofalową strategię promocji transportu zbiorowego i czy nie ma lepszych alternatywnych rozwiązań.

urbnews.pl

Postanowiliśmy to sprawdzić. Tylko jak? Ciężko ocenić skuteczność bezpłatnych tramwajów i autobusów, w końcu miasto nie może zliczyć każdego pasażera. Badania ankietowe są obarczone błędem polegającym na udzielaniu nieprawdziwych odpowiedzi. Ugryźmy temat Dnia bez samochodu od innej strony.

Podstawa analizy

A gdyby tak wziąć pod uwagę kontrole biletowe? Kontrolerzy sprawdzają, czy pasażerowie posiadają bilety – w dodatku z każdej kontroli można wyciągnąć informację, ile osób sprawdzono i jakim biletem się posługują. To w zasadzie jedyna wiarygodna metoda oceny akcji Dzień bez samochodu. Pasażerowie muszą okazać dokument zezwalający na przejazd, gdyż w przeciwnym wypadku zapłacą „opłatę dodatkową”.

Jednocześnie tych kontroli przeprowadza się na tyle dużo (na wszystkich liniach ZTM Poznań – ponad 200 000 rocznie), aby udało się wyciągnąć sensowne dane dla jednego dnia. Sprawdźmy, ile osób skorzystało z bezpłatnego transportu podczas ostatniego Dnia bez samochodu. W 2018 roku odbył się 21 września.

(Nie)popularna promocja

Zarząd Transportu Miejskiego podzielił się następującymi danymi:

  • 283 osoby okazały dowód rejestracyjny podczas kontroli biletowych w Dzień bez samochodu,
  • 21 września 2018 roku przeprowadzono 770 kontroli biletowych na terenie Miasta Poznania.

Musimy przyjąć założenie, że kontrolerzy biletowi zawsze sprawdzali wszystkich pasażerów. Skoro tak, to – streszczając – na jedną kontrolę przypada jeden pojazd 😉

Po prostym działaniu matematycznym uzyskujemy wynik – w Dzień bez samochodu 2018 z darmowego transportu skorzystało… 0,37 osoby na jeden tramwaj czy autobus.

Mówiąc inaczej: w co trzecim pojeździe znaleziono 1 osobę podróżującą za darmo na podstawie dowodu rejestracyjnego!

Nowoczesny tramwaj Moderus Gamma mieści do 240 pasażerów. Na popularnych liniach tramwajowych (np. 16) liczba osób w bimbie może się zbliżać do tej wartości. 0,37 osoby jeżdżącej za darmo to około 0,15% spośród wszystkich pasażerów w jednym tramwaju.

Najpopularniejsze poznańskie autobusy – Solaris Urbino 18 – mieszczą do 170 osób. Załóżmy, że autobus jedzie wypełniony w połowie (85 pasażerów). 0,37 osoby z dowodem rejestracyjnym stanowi w takim przypadku około 0,44% liczby wszystkich pasażerów w pojeździe.

Podsumowanie akcji Dzień bez samochodu 2018 w Poznaniu
Podsumowanie akcji Dzień bez samochodu 2018 w Poznaniu

Kwestią otwartą i niemożliwą do ustalenia jest to, czy są to stali użytkownicy transportu zbiorowego (i podczas Dnia bez samochodu zwyczajnie zabierają swój dowód rejestracyjny), czy kierowcy zwabieni darmowymi przejazdami.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Z bezpłatnego transportu w Dzień bez samochodu korzysta… 1/3 osoby na pojazd!”

  1. Awatar Poznańczyk
    Poznańczyk

    Uważam że skrajnie nie uczciwe jest że darmowa komunikacja dotyczy tylko posiadaczy samochodów.

Dodaj komentarz