Koronawirus SARS-CoV-2: wizualizacja komórki choroby COVID-19

Pomóż w walce z COVID-19! Podziel się mocą swojego komputera

by

in

Od ponad miesiąca walczymy z pandemią koronawirusa. Myjemy ręce, izolujemy się, nie kaszlemy z otwartymi ustami, pomagamy słabszym. Okazuje się, że pomóc możemy na jeszcze jeden sposób. Wykorzystamy w tym celu nasze komputery.

Jak pomóc w walce z koronawirusem?

Folding@home to inicjatywa zorganizowana przez Uniwersytet Stanforda ze Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest badanie zachowania białek i wsparcie tworzenia nowych leków. Badania wymagają wykonywania skomplikowanych obliczeń. Zwykłe, pojedyncze maszyny nie byłyby w stanie przeprowadzić tych operacji w rozsądnym czasie.

Folding@home opiera się na mocy obliczeniowej urządzeń ochotników. W tym celu tysiące komputerów łączy się z serwerami uniwersytetu. Stąd pobierane są dane do obliczeń, tutaj odsyłane są wyniki. Projekt działa od 2000 roku i niedawno wzbogacono go o symulacje wykorzystywane w walce z chorobą COVID-19.

Moc obliczeniowa maszyn działających w Folding@home ostatnio osiągnęła 2400 petaflopsów. To szesnastokrotnie większa moc, niż w najszybszym superkomputerze na świecie. „Summit” opracowany przez IBM osiąga 150 petaflopsów.

Główne okno programu Folding@home
Główne okno programu Folding@home

Co zrobić, aby podłączyć się do Folding@home?

Musimy posiadać komputer (stacjonarny, laptop) z dostępem do Internetu. Wchodzimy na stronę internetową projektu (https://foldingathome.org/start-folding/) i pobieramy program. Przygotowano go dla systemu Windows, macOS i różnych dystrybucji Linuksa (Debian, Mint, Ubuntu, Redhat, Centos, Fedora). Instalujemy program. System może nas ostrzec przed aplikacją. Nie powinniśmy się tym przejmować (do tej pory program nie był zbyt popularny i systemowe filtry go nie rozpoznają).

Po uruchomieniu programu zostaje nawiązane połączenie z serwerem obliczeń. Możemy określić, jak dużą część mocy obliczeniowej sprzętu chcemy przeznaczyć na Folding@home. Z menu „I support research fighting” wybieramy chorobę, którą wesprzemy. Lista obejmuje nie tylko COVID-19, ale także nowotwory czy chorobę Alzheimera. Opcja „Any disease” pozostawia wybór w zależności od bieżących potrzeb (obliczenia na rzecz COVID-19 mają teraz wysoki priorytet).

Czytaj też

Życie i zdrowie jest cenne, ale bez przesady


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie