Chodnik na Fredry przed Teatrem Wielkim uwolniony od nielegalnego parkowania

Poznań Fredry Teatr Wielki parkowanie słupki
Fot. Marek Makowski / Facebook

Robotnicy zakończyli montaż słupków na chodniku na ul. Fredry (po stronie Parku Mickiewicza). Słupki fizycznie bronią chodnika przed nielegalnym parkowaniem. Postój samochodów w tym miejscu był szczególnie częsty podczas przedstawień w Teatrze Wielkim.

Czytaj też o agonalnym stanie torowiska na ulicy Fredry.

Ulica Fredry: problematyczne parkowanie

Kwestię parkowania przy Teatrze Wielkim mieszkańcy Starego Miasta podnoszą od kilku lat. Reprezentacja mieszkańców – Rada Osiedla Stare Miasto – już w 2016 roku wysłała pismo do miejskich jednostek w tej sprawie.

Wiemy, że kierowcy oczekują dużej dostępności miejsc parkingowych, musimy pamiętać jednak o ochronie zieleni oraz modernizowanej infrastruktury. Przede wszystkim, na Starym Mieście najważniejsi powinni być piesi – wskazuje radny Marcin Liminowicz.

Trudno zrozumieć, dlaczego miłośnicy opery, pomimo znaków zakazu parkują na nieprzystosowanym do aut chodniku, wjeżdżają także na trawniki. W konsekwencji radni staromiejscy wystąpili do Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Koordynatora ds. estetyki o zaproponowanie rozwiązań, które byłyby zgodne z plastycznym wizerunkiem Poznania i wpływały na komfortowe korzystanie z ciągów pieszych przez wszystkich użytkowników miejskiej przestrzeni.

Pozostawianie samochodów w tym miejscu na dłuższy czas było nielegalne. Znak zakazu postoju tego zabrania. W dodatku nawet bez tego znaku legalność postoju byłaby wątpliwa. Chodnik w tym miejscu nie jest na tyle szeroki, aby pozostawić co najmniej 1,5 metra chodnika pieszym i jednocześnie nie wystawać na jezdnię. Jasny i czytelny zakaz postoju nie był przeszkodą dla kierowców.

Czytaj też: Dzisiaj miarka, jutro kredki? – infantylna walka z zastawianiem torowisk w Poznaniu

Słupki pilnujące porządku

Sytuacja uległa zmianie w 2019 roku. Zarząd Dróg Miejskich polecił zamontować słupki na chodniku od strony Parku Mickiewicza. Słupkami zabezpieczono cały odcinek między skrzyżowaniem z ul. Wieniawskiego a Al. Niepodległości. Przeszkody w nielegalnym parkowaniu mają klasyczny wygląd – spotykany w innych częściach centrum Poznania.

Poznań nielegalne parkowanie Fredry słupki
Piesi mają do dyspozycji cały chodnik. Fot. Marek Makowski / Facebook

Kierowcom pragnącym pozostawić w pobliżu samochód przypominamy o parkingu przy Rondzie Kaponiera przy ul. Roosevelta. Ponadto w pobliżu znajduje się przystanek Fredry z kilkoma liniami tramwajowymi dziennymi i nocnymi.

Mamy nadzieję, że nowe słupki na Fredry nie będą niszczone przez wandali. Z tym też niestety w centrum Poznania bywa różnie.

Przeczytaj też o wybiórczej skuteczności Straży Miejskiej. Strażnicy skutecznie zareagowali na wulgaryzm na Facebooku. W realu ich działania są oceniane różnie.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: