Poznań Fredry Teatr Wielki parkowanie słupki

Chodnik na Fredry przed Teatrem Wielkim uwolniony od nielegalnego parkowania

by

in

Robotnicy zakończyli montaż słupków na chodniku na ul. Fredry (po stronie Parku Mickiewicza). Słupki fizycznie bronią chodnika przed nielegalnym parkowaniem. Postój samochodów w tym miejscu był szczególnie częsty podczas przedstawień w Teatrze Wielkim.

Czytaj też o agonalnym stanie torowiska na ulicy Fredry.

Ulica Fredry: problematyczne parkowanie

Kwestię parkowania przy Teatrze Wielkim mieszkańcy Starego Miasta podnoszą od kilku lat. Reprezentacja mieszkańców – Rada Osiedla Stare Miasto – już w 2016 roku wysłała pismo do miejskich jednostek w tej sprawie.

Wiemy, że kierowcy oczekują dużej dostępności miejsc parkingowych, musimy pamiętać jednak o ochronie zieleni oraz modernizowanej infrastruktury. Przede wszystkim, na Starym Mieście najważniejsi powinni być piesi – wskazuje radny Marcin Liminowicz.

Trudno zrozumieć, dlaczego miłośnicy opery, pomimo znaków zakazu parkują na nieprzystosowanym do aut chodniku, wjeżdżają także na trawniki. W konsekwencji radni staromiejscy wystąpili do Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Koordynatora ds. estetyki o zaproponowanie rozwiązań, które byłyby zgodne z plastycznym wizerunkiem Poznania i wpływały na komfortowe korzystanie z ciągów pieszych przez wszystkich użytkowników miejskiej przestrzeni.

Pozostawianie samochodów w tym miejscu na dłuższy czas było nielegalne. Znak zakazu postoju tego zabrania. W dodatku nawet bez tego znaku legalność postoju byłaby wątpliwa. Chodnik w tym miejscu nie jest na tyle szeroki, aby pozostawić co najmniej 1,5 metra chodnika pieszym i jednocześnie nie wystawać na jezdnię. Jasny i czytelny zakaz postoju nie był przeszkodą dla kierowców.

Czytaj też: Dzisiaj miarka, jutro kredki? – infantylna walka z zastawianiem torowisk w Poznaniu

Słupki pilnujące porządku

Sytuacja uległa zmianie w 2019 roku. Zarząd Dróg Miejskich polecił zamontować słupki na chodniku od strony Parku Mickiewicza. Słupkami zabezpieczono cały odcinek między skrzyżowaniem z ul. Wieniawskiego a Al. Niepodległości. Przeszkody w nielegalnym parkowaniu mają klasyczny wygląd – spotykany w innych częściach centrum Poznania.

Poznań nielegalne parkowanie Fredry słupki
Piesi mają do dyspozycji cały chodnik. Fot. Marek Makowski / Facebook

Kierowcom pragnącym pozostawić w pobliżu samochód przypominamy o parkingu przy Rondzie Kaponiera przy ul. Roosevelta. Ponadto w pobliżu znajduje się przystanek Fredry z kilkoma liniami tramwajowymi dziennymi i nocnymi.

Mamy nadzieję, że nowe słupki na Fredry nie będą niszczone przez wandali. Z tym też niestety w centrum Poznania bywa różnie.

Przeczytaj też o wybiórczej skuteczności Straży Miejskiej. Strażnicy skutecznie zareagowali na wulgaryzm na Facebooku. W realu ich działania są oceniane różnie.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie