10

Głogowska/Hetmańska: kierowcy znowu parkują na chodniku (tym razem rozjeżdżając pas zieleni)

Z kolei drogowcy przywrócą zabezpieczenie pasa zieleni, które zlikwidowano dwa lata temu.

Czytaj też
1 lutego 2021 roku ruszyła strefa płatnego parkowania na Łazarzu i Wildzie

Historia parkowania na Głogowskiej/Hetmańskiej

Przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej (kierunek rynek Łazarski) znajduje się kilka sklepów. Do części z lokali nie można bezpośrednio podjechać pod drzwi, gdyż znajdują się przy chodniku. Dojazd do nich jest możliwy od drugiej strony budynku. Jednak w przeszłości kierowcy samochodów przejeżdżali przez przejście dla pieszych, aby móc zaparkować tuż przy sklepie i wyładować towar. Poza tym, że to niezgodne z prawem (nie można przejeżdżać przez „zebrę” i jechać chodnikiem, postój pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony na chodniku jest zabroniony), to zwyczajnie niebezpieczne.

Zarząd Dróg Miejskich w lipcu 2019 roku postanowił fizycznie uniemożliwić takie manewry. Słupki pojawiły się przy przejściu dla pieszych:

Przy pasach zamontowaliśmy słupki solarne. Wyposażone w baterie słoneczne oprócz odblaskowej obwódki mają zamontowane światła led. Po trzech godzinach ładowania mogą świecić przez kolejne 72 godziny. Dzięki temu są jeszcze lepiej widoczne po zmroku.
Zarząd Dróg Miejskich

Przez pas zieleni, aby zaparkować pod sklepem

Co prawda po kilku dniach większość z nich skradziono, ale ostatecznie udało się powstrzymać wandali i słupki stoją do dziś. Od montażu słupków minęło 1,5 roku, a kierowcy znaleźli nowy sposób na parkowanie pod sklepami. Tym razem wjeżdżają od strony ulicy Hetmańskiej. Zjeżdżają z jezdni na pas zieleni, a potem na chodnik. To nadal niezgodne z prawem i nadal niebezpieczne.

Choć to kierowcy popełniają wykroczenie, część winy spada na drogowców. Dlaczego? W 2019 roku przy okazji montażu słupków na przejściu dla pieszych usunięto barierki wzdłuż pasa zieleni na ulicy Hetmańskiej. Barierki w przeszłości skutecznie zabezpieczały krzewy przez rozjeżdżaniem. W dodatku w 2018 roku posadzono nowe krzewy, które w 2019 roku zniknęły. Może się nie przyjęły? Zgodnie z informacjami Zarządu Dróg Miejskich, to miejsce otrzyma nowe zabezpieczenie i nowe rośliny:

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, że zostaną w tym rejonie zamontowane dodatkowe słupki mające na celu przeciwdziałanie łamaniu przepisów przez niektórych kierowców. Dodatkowo ma zostać uzupełniona zieleń. Prace będą prowadzone po nastaniu sprzyjających warunków pogodowych.
Marcin Idczak, Zarząd Dróg Miejskich

Zdjęcie lotnicze z 2018 roku. Barierki przy ulicy Hetmańskiej i nasadzenia krzewów, które się nie przyjęły
Zdjęcie lotnicze z 2018 roku. Barierki przy ulicy Hetmańskiej i nasadzenia krzewów, które się nie przyjęły

Zobacz także
Wszystko o rynku Łazarskim – szczegółowy opis projektu i comiesięczne fotorelacje


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie