Kolejne 5 gier symulacyjnych: od parku rozrywki po Polskę od morza do morza

by

in

Wracamy do gier strategiczno-symulacyjnych. Dziś przed nami kolejne 5 tytułów dla każdego. Zbudujemy sieć transportu, zaprojektujemy wymarzony rollercoaster a na koniec zagłębimy się w historii.

Przeczytaj poprzedni artykuł z tej serii:

Symulacyjno-strategiczne gry wideo: zbuduj własne miasto, a nawet cywilizację!

OpenTTD

Producent: różni twórcy
Platforma: PC, Linux, macOS, telefony z Androidem
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Rozpoczynamy klasykiem symulatorów transportu. W OpenTTD wcielimy się w rolę przedsiębiorcy z branży transportowej. Naszym głównym zadaniem będzie zbudowanie prężnie działającej firmy, zaś podstawowy cel to uzyskanie jak najlepszego wyniku po upływie 100 lat w grze. Możemy rozwijać się w transporcie kolejowym, drogowym, morskim czy powietrznym.

Gra wywodzi się z klasycznego Transport Tycoon, ale rozszerza jego możliwości m.in. o tryb multiplayer. Protoplastę wydano jeszcze w latach 90., jednak OpenTTD nadal może liczyć na wsparcie twórców. Gra jest rozwijana do dziś! Ponadto to tytuł darmowy, o otwartym kodzie źródłowym i dobrej wersji na Androida. Nic tylko grać 😉

OpenTTD: symulator rozwoju transportu
OpenTTD. Fot. materiały producenta

RollerCoaster Tycoon 2

Producent: Frontier Developments
Platformy: PC, telefony z Androidem (wersja RollerCoaster Tycoon Classic)
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Kolejny klasyk. To symulator parku rozrywki, czy jak kto woli, wesołego miasteczka. Gracz wciela się w budowniczego, który ma za zadanie stworzyć zarabiający na siebie park rozrywki. Solą tej gry jest rozbudowany edytor tytułowych rollercoasterów, dający niesamowitą frajdę.

W domyślnym trybie pokonujemy kolejne scenariusze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rozpocząć tworzenie własnych map, scenariuszy i fantazyjnych parków rozrywki. Wersja na telefony z Androidem zapewnia szereg ułatwień w obsłudze dla smartfonów. Poza tym wiernie oddaje rozgrywkę 17 letniego oryginału. Wiek może odstraszać, jednak wciągająca rozgrywka wszystko wynagradza.

RollerCoaster Tycoon 2: ukochany przez graczy symulator rozwoju parku rozrywki
RollerCoaster Tycoon 2. Fot. materiały producenta

Planet Coaster

Producent: Frontier Developments
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One (wersja na konsole latem 2020 roku)
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Twórcy serii RollerCoaster Tycoon po latach powrócili do gatunku. Planet Coaster to współczesna odmiana symulatora wesołego miasteczka. Głównym zadaniem gracza jest stworzenie parku rozrywki oraz odpowiednie zarządzanie wykreowaną inwestycją. Rozgrywka skupia się wokół tworzenia nowoczesnych kolejek górskich, zaś pozostałe atrakcje odgrywają drugorzędną rolę.

Podczas projektowania gracz ma pełną dowolność w wyborze motywu przewodniego całego miejsca, a także tego jak ostatecznie wyglądają wspomniane kolejki. Decyzja o ilości szalonych zakrętów czy chociażby ich wysokości także należy tylko i wyłącznie do gracza. Wybudowane dzieła można swobodnie oglądać dzięki zastosowaniu kamery 3D i na tej podstawie wprowadzać ewentualne modyfikacje do całej konstrukcji.

Planet Coaster: współczesna wariacja na temat kreatora parków rozrywki
Planet Coaster. Fot. materiały producenta

Transport Fever

Producent: Urban Games
Platformy: PC z Windowsem, macOS i Linuksem
Klasyfikacja PEGI: 3 – odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych

Gra dosyć nowa, ale oparta o sprawdzone reguły. Szwajcarskie studio stworzyło strategią ekonomiczną, w której naszym zadaniem jest zbudowanie prężnie działającej i niezawodnej infrastruktury transportowej. Dzięki temu połączymy ze sobą rozmaite lokacje, umożliwiając przewożenie towarów i ludzi. Podstawowym aspektem rozgrywki w Transport Fever jest układanie dróg, szyn, wyznaczanie tras itd. Czynności te wykonujemy przy użyciu zaawansowanego, ale intuicyjnego edytora, dającego nam właściwie nieograniczone możliwości w tworzeniu transportowego raju.

Same drogi i trasy kolejowe nie miałyby większego znaczenia, gdyby nie strategiczne budowle, służące chociażby do załadunku i rozładunku towaru. Chodzi oczywiście o stacje kolejowe, porty i lotniska. Bez nich obsługa pasażerów byłaby niemożliwa, więc nie wystarczy tylko je postawić – z biegiem czasu należy je także ulepszać, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Ponadto mechanika uzupełniana jest przez zaawansowane systemy zarządzania załadunkiem oraz pasażerami.

Transport Fever: symulator budowy i rozwoju sieci transportowych
Transport Fever. Fot. materiały producenta

Europa Universalis IV

Producent: Paradox Interactive
Platformy: PC z Windowsem, macOS i Linuksem
Klasyfikacja PEGI: 12 – może pokazywać nierealistycznie wyglądającą przemoc w stosunku do ludzkich postaci

Szwedzi ze studia Paradox Interactive Mają spore doświadczenie w tworzeniu strategicznych gier czasu rzeczywistego. To idealna gra dla ludzi, którzy chcą zapobiec trzem rozbiorom Polski. Lub spróbować przekształcić państwo krzyżackie w europejskiego hegemona. Tutaj wcielamy się w rolę wszechwładcy wybranego przez siebie kraju, aby przeprowadzić go przez burzliwe czasy.

Zadanie jest o tyle skomplikowane, że w rękach gracza znajduje się całe spektrum spraw związanych z rządzeniem – począwszy od ustroju, poprzez politykę zagraniczną, handel, gospodarkę i strukturę społeczną, a na badaniach naukowych, wojskowości, działaniach militarnych, eksploracji świata i kolonizacji nowych terytoriów skończywszy. O prym w Europie walczymy zbrojnie. Cóż, unikając wojny nie zbudujemy Polski od morza do morza.

Europa Universalis IV: RTS osadzony w realiach nowożytnej Europy
Europa Universalis IV. Fot. materiały producenta

Czym są gry symulacyjno-strategiczne?

Gry wideo towarzyszą nam od kilkudziesięciu lat. Stanowią podobny środek wyrazu artystycznego, jak książki czy filmy. Ich zaletą jest interaktywność: gracz bierze bezpośredni udział w rozgrywce, inicjuje zdarzenia i reaguje na nie. Gry poprawiają nasz refleks, logiczne myślenie, sprawność manualną, rozwijają umiejętność postrzegania, uczą jak dojść do celu, wymuszają samodzielne podejmowanie decyzji i ponoszenia konsekwencji za te decyzje.

Na język gier wideo przełożono niemalże każdą sferę życia. Jednym z gatunków są gry symulacyjno-strategiczne: graczowi oddawane są realistyczne mechaniki (rozwoju kulturowego, transportu czy fizyki), które on wykorzystuje w określony przez producenta sposób… lub własny. Z reguły istnieje wiele sposobów na rozwiązanie danego problemu, co wzmacnia kreatywność i zdolność planowania. Ponadto istnieje sporo tytułów dla miłośników miast czy transportu. Większość pozycji przeznaczona jest także dla dzieci.

W amerykańskich szkołach w ramach zajęć uczniowie grali w gry z serii Sim City – symulatory rozwoju miast. W ten sposób uczyły się, jak działają miasta i czym jest planowanie przestrzenne.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie