Łazarz, skrzyżowanie ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego - wizualizacja przebudowy

Przebudowa skrzyżowania Hetmańskiej z Dmowskiego. Cztery oferty w przetargu

by

in

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania ulicy Hetmańskiej i Dmowskiego na Łazarzu. To tutaj w 2019 roku doszło do śmiertelnego potrącenia dziecka przez motorniczą.

Hetmańska/Dmowskiego: tragiczny wypadek

Skrzyżowanie ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego znajduje się na skraju Łazarza. Przebiega tutaj II rama komunikacyjna (obwodnica śródmieścia Poznania), linia tramwajowa oraz droga rowerowa. To przejście nie było w pełni bezpieczne – posiadało bardzo wąskie azyle dla pieszych między jezdniami a torowiskiem. W czerwcu 2019 roku doszło tutaj do tragicznego wypadku. Motornicza potrąciła w tym miejscu ośmioletniego chłopca. Pieszy zmarł mimo reanimacji. Jak ustalili biegli, oboje mieli czerwone światło. Bezpośrednio po tym wypadku odbył się protest uczniów, nauczycieli i mieszkańców Łazarza. Chcieli zwrócić uwagę władz Poznania na problem niebezpiecznych przejść dla pieszych.

Urzędnicy zapowiedzieli zmianę organizacji ruchu. 19 marca Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego. Głównym elementem inwestycji jest stworzenie dwóch szerokich azyli dla pieszych między jezdniami ulicy Hetmańskiej a torowiskiem. Powstaną z kwadratowych płyt betonowych o boku 50 cm. Ponadto przeprojektowano geometrię skrzyżowania, zmniejszając promień skrętów w prawo. Miejsce dotychczas zajęte przez lewoskręt i asfalt zajmie zieleń.

Wizualizacja skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego po zmianach
Wizualizacja skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego po zmianach

Cztery oferty, wszystkie poniżej kosztorysu

Firmy zainteresowane tym zadaniem mogły przesyłać swoje zgłoszenia do 20 kwietnia. Do przetargu stanęło czterech wykonawców: z Lubonia, Gniezna, Kościana i Pobiedzisk. Najtańszą ofertę złożyła firma usługowo-handlowa „ANNA” z Gniezna. Wyceniła ona roboty na 434 233,73 zł. Co ważne: wszyscy złożyli oferty poniżej kosztorysu – ZDM na przebudowę skrzyżowania Hetmańska/Głogowska chciał przeznaczyć 729 795 zł. Jeżeli nie pojawią się przeszkody, niedługo dojdzie do podpisania umowy z firmą z Gniezna.

Firma (nazwa) lub nazwisko oraz adres wykonawcyCena brutto (zł)
Firma Usługowo-Handlowa „ANNA”, Anna Białobrzycka, ul. Wodna 18, 62-200 Gniezno434 233,73
Zakład Robót Drogowych i Melioracyjnych DROGMEL Jerzy Cegłowski, ul. Starych Wierzb 17, Borowo Młyn, 62-010 Pobiedziska539 429,34
INFRAKOM Kościan Sp. z o.o. Sp.k., ul. Nowowiejskiego 4, 64-000 Kościan541 602,19
M-BUD-TRANS Michał Pawlicki, ul. 3 Maja 10, 62-030 Luboń690 710,50

Miasto Poznań zapowiada, że z powodu pandemii koronawirusa (i spowolnienia gospodarczego) nie zatrzyma realizacji inwestycji. Można się spodziewać m.in.:


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie