Konsultacje drogi rowerowej na Zwierzynieckiej. Drogowcy chcą wyciąć duże drzewo

Konsultacje drogi rowerowej na Zwierzynieckiej. Drogowcy chcą wyciąć duże drzewo

by

in

Nowa droga rowerowa połączy okolice ulicy Gajowej z rondem Kaponiera. Do 8 lipca możesz ocenić projekt.

Jeszcze w tym roku na ulicach Poznania pojawi się szereg zmian usprawniających ruch rowerowy. Nowa infrastruktura pojawi się także na Jeżycach. Sprawdź, na jakich ulicach!

Dwukierunkowo w stronę Kaponiery

Dziś na ulicy Zwierzynieckiej znajdziemy pasy rowerowe. Wymalowano je na obu jezdniach. Płynnie łączą się z pasami rowerowymi na Świętym Marcinie. Ta infrastruktura rowerowa powstała podczas przebudowy ronda Kaponiera. Oddano ją do użytku w 2016 roku.

W 2019 roku zlikwidowano fragment pasa rowerowego na ulicy Święty Marcin w kierunku Zwierzynieckiej. W jego miejscu pojawił się dodatkowy pas ruchu samochodowego. Jednocześnie miasto zapowiedziało chęć budowy dwukierunkowej drogi rowerowej na ulicy Zwierzynieckiej.

24 czerwca zaczęły się konsultacje tej drogi rowerowej. Rozpocznie się ona jeszcze na moście Uniwersyteckim (nitka w kierunku ul. Zwierzynieckiej). Dalej poprowadzi przez nowe przejazdy rowerowe na Kaponierze przez ulicę Roosevelta. Droga rowerowa, o szerokości dwóch metrów, prowadzić będzie dalej na zachód – od ronda do skrzyżowania z ul. Gajową.

Chodnik w miejsce dużego drzewa przy Kaponierze

Przed skrzyżowaniem z ul. Gajową rozgałęzi się na dwie – lewa poprowadzi na drugą stronę ul. Zwierzynieckiej i dowiąże się do południowego wlotu skrzyżowania, a prawa połączy się z wlotem północnym. Na odcinku między ul. Mickiewicza a ul. Gajową pojawią się drzewa, zieleń i mała architektura. Droga rowerowa powstanie kosztem pasa rowerowego oraz miejsc postojowych na ulicy Zwierzynieckiej.

Choć bilans zieleni jest ogólnie dodatni, to inwestycja zakłada wycięcie drzewa przy rondzie Kaponiera o obwodzie pnia wynoszącym prawie 3 metry. W miejsce drzewa pojawi się „chodnik z płytek betonowych 60×60″.

Zachód słońca nad Poznaniem, drzewo na Zwierzynieckiej a w tle Bałtyk
Zachód słońca nad Poznaniem, drzewo na Zwierzynieckiej a w tle Bałtyk

Co z „zebrami” na Kaponierze?

Stowarzyszenie Rowerowy Poznań podziękowało Mariuszowi Wiśniewskiemu (wiceprezydentowi odpowiedzialnemu za transport) „za konsekwencję”. Rada Osiedla Jeżyce zgłosiła dwie uwagi do projektu: potrzebę wyznaczenia przejść dla pieszych na Kaponierze przez Zwierzyniecką oraz zastosowanie opracowanej w ubiegłych latach koncepcji organizacji ruchu na Jeżycach.

Przejścia dla pieszych prawdopodobnie nie powstaną. W grudniu 2019 roku wiceprezydent Wiśniewski wskazał szereg problemów:

 • wymóg znaczącej przebudowy infrastruktury i działania sygnalizacji (zdaniem Łukasza Dondajewskiego, Miejskiego Inżyniera Ruchu),
 • sugerowanie, że utworzenie przejść może negatywnie wpłynąć na realizację priorytetu dla komunikacji zbiorowej,
 • powstanie wielu wrażliwych punktów kolizji z udziałem pieszych i pojazdów.

Konsultacje projektu potrwają do 8 lipca. Jak wziąć w nich udział? Prześlij swoją opinię i uwagi do projektu:

Więcej informacji oraz plan sytuacyjny znajdziesz na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Także do 8 lipca trwają konsultacje koncepcji przebudowy skweru Eki z Małeki.

Czytaj też
Gdzie będzie zielono, gdzie powinny powstać nowe osiedla? Urzędnicy zaczynają tworzyć nowe studium. W środę 24 czerwca początek konsultacji – przez Internet.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

4 odpowiedzi na „Konsultacje drogi rowerowej na Zwierzynieckiej. Drogowcy chcą wyciąć duże drzewo”

 1. Awatar Jacek

  P**** Jacek i jego pomysły (komentarz wyedytowano z powodu użycia wyzwiska)

  1. Awatar MareX

   Kto ci pozwolił edytować nazwisko?

   1. Artykuł 141 kodeksu wykroczeń, a w zasadzie ochrona przed jego zastosowaniem wobec komentującego

  2. Jakże merytoryczny komentarz. Proponuję Panu udzielać się może na forum portalu epoznan.pl, tutaj oczekujemy ludzi na poziomie, a nie języka spod przysłowiowej budki z piwem.

Dodaj komentarz