38,0 - rekord temperatury dla czerwca w Poznaniu

LICZBA DNIA: rekord czerwcowej temperatury w Poznaniu

by

in

Dzisiejszą liczbą dnia w Poznaniu zostaje 38,0. Taką wartość wskazały termometry w Poznaniu w najcieplejszym momencie dnia. To absolutny czerwcowy rekord dla naszego miasta.

Przeczytaj też o zmianach klimatu w Poznaniu. Dni upalnych jest teraz blisko 3 razy więcej, niż kilkadziesiąt lat temu!

Rekordowy czerwiec

26 czerwca przyniósł upalną pogodę. W całym kraju (poza górami) temperatura przekraczała 30ºC. Poznań był jednym z najcieplejszych rejonów Polski. Około godziny 15 temperatura na stacji pogodowej Poznań Ławica osiągnęła 38,0ºC, ustanawiając nowy absolutny czerwcowy rekord dla naszego miasta. Dzisiejsza temperatura pobiła poprzedni rekord o 1,5ºC – 36,5ºC zanotowano w Poznaniu 21 czerwca 2000 roku.

Pomiary temperatury i innych wskaźników pogodowych przeprowadza się na stacji meteorologicznej znajdującej się na lotnisku Poznań Ławica, w oddaleniu od zabudowy czy asfaltu. To pozwala na określenie rzeczywistej temperatury powietrza, niwelując wpływ rozgrzanych ścian czy nawierzchni. Pomiary wykonuje się w zacienionej klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów.

Poznańskie 38,0ºC nie tylko pobiło rekord dla czerwca, ale zbliżyło się do absolutnego rekordu rocznego dla miasta. W lipcu 1959 roku temperatura maksymalna w Poznaniu wyniosła 38,2ºC.

Jednak to nie jedyny rekord ustanowiony dzisiaj. W Radzyniu (województwo lubuskie) padł absolutny rekord czerwcowy dla Polski. Popołudniu termometry wskazały tam aż 38,2ºC.

Kolejny rekord pobijemy już za kilka dni. Czerwiec 2019 będzie najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów w Polsce, czyli od nieco ponad 200 lat. Średnia temperatura tegorocznego czerwca w kraju wyniesie ponad 21ºC i będzie o ponad 5ºC wyższa, niż w latach 1981- 2010.

Sprawdź prognozę na ostatnie dni czerwca. Do piątku ochłodzenie, weekend znowu gorący.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie