Moderus Gamma Poznań tramwaj Modertrans

Moderus Gamma wyjechał na ulice Poznania

by

in

Od niedawna nowy tramwaj wozi Poznaniaków po mieście. W 2019 roku pojawi się łącznie 50 Moderusów Gamma: jedno- i dwukierunkowych.

Moderus Gamma: krótka charakterystyka

Moderus Gamma dla Poznania to niskopodłogowy, wieloczłonowy tramwaj produkowany przez przedsiębiorstwo Modertrans z Poznania.

Czytaj też: Czy kierowcy i motorniczowie MPK Poznań wożą nas bezpiecznie po mieście?

Modertrans to spółka należąca do Miasta Poznania

Poznański tramwaj mierzy sobie 31,4 m długości. Wersja jednokierunkowa może przewieźć maksymalnie 240 osób, w tym 56 na miejscach siedzących. Odmiana dwukierunkowa zabierze 233 osoby, w tym 48 na miejscach siedzących.

Czytaj też: Elektroniczne rozkłady jazdy spotykają się z mieszanym odbiorem

MPK Poznań Moderus Gamma wnętrze tramwaj Modertrans
Wnętrze nowego Moderusa Gamma

Tramwaj napędza osiem silników trakcyjnych o mocy 400 kW. Są one zamontowane przy każdym z czterech wózków. Konstrukcja pojazdu umożliwia odzyskiwanie energii zużywanej na pracę silników podczas hamowania.

Poznańskim problemem jest notoryczne zastawianie torowisk. Miasto Poznań razem z Policją zapowiada walkę z tamowaniem ruchu tramwajów.

Moderus Gamma dla Poznania: wnętrze

Do tramwaju wsiądziemy w wersji jednokierunkowej przez 7 wejść, z czego 5 posiada drzwi dwuskrzydłowe. Odmiana dwukierunkowa posiada 12 wejść (8 dwuskrzydłowych) – po 6 na każdym boku tramwaju.

Wnętrze utrzymano w odcieniach neutralnej szarości przełamanej zielonymi siedziskami i żółtymi uchwytami. Wygoda siedzisk jest podobna, jak np. w Solarisie Tramino. Moderus Gamma posiada klimatyzację, ładowarki dla smartfonów i innych urządzeń i rozkładaną platformę dla wózków inwalidzkich. W środku znajdziemy wydzielone miejsce dla osób niepełnosprawnych, z wózkiem dziecięcym i z rowerem.

Poznań Moderus Gamma wnętrze siedziska Modertrans
Charakterystycznym elementem wnętrza jest wężykowate przejście między siedziskami

Przy wejściu znajdziemy „pekowniki” (kasowniki dla kart PEKA), w głębi pojazdu umieszczono tradycyjne kasowniki. W Moderusach Gamma nie przewidziano montażu biletomatów.

Tramwaje posiadają kilka rodzajów wyświetlaczy: czerwone (diodowe) z informacjami o kolejnym przystanku, godzinie i imieninach oraz kolorowe. Te ostatnie możemy podzielić na ekrany z mapą i całą trasą przejazdu oraz ekrany pokazujące reklamy i informacje.

Moderus Gamma tramwaj Poznań Modertrans LED MPK Poznań
Ekrany we wnętrzu nowego tramwaju

Czas odstawić stare tramwaje

50 nowych, niskopodłogowych tramwajów pozwoli na odmłodzenie taboru MPK Poznań. Jak wskazuje portal poznan.pl, po otrzymaniu przez miasto wszystkich Moderusów Gamma 40 starych bimb zostanie odstawionych na boczny tor. Miasto planuje wycofanie z użytku 30 tramwajów GT-8D („helmutów”) oraz 10 Konstali 105Na.

– Po dostawie tych nowoczesnych tramwajów 80% taboru będzie niskopodłogowa. Te 50 tramwajów poprawi komfort przemieszczania się, ale potrzebujemy jeszcze więcej. W 2020 r. będziemy przymierzać się do kolejnych zakupów, by wymienić pozostałe 30-letnie tramwaje, które jeszcze u nas jeżdżą.
Jacek Jaśkowiak, transport-publiczny.pl

Czytaj też: Od stycznia 2019 roku tramwaje w weekend pojadą częściej

Poznań tramwaje Moderus Gamma MPK Solaris Tramino
Porównanie pojemności poznańskich tramwajów

Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie