Poznań nielegalne reklamy zabytki kościół

Nielegalne reklamy znikają z kościelnych zabytków

by

in

Nielegalnie zamontowane reklamy są sporym problemem. Nie tylko pogarszają odbiór danego miejsca, ale także – w niektórych przypadkach – są montowane bez niezbędnych zgód i opłat. Nielegalne reklamy zawiesza także Kościół katolicki.

Czytaj także: Mieszany odbiór rapera spod dworca kolejowego

Kościoły: cenne budowle

Kościół katolicki posiada w swoim władaniu wiele cennych zabytków. Najważniejszymi z nich są kościoły – budowle sakralne. Te stare, wznoszone i dekorowane w przeciągu kilkuset lat, są prawdziwą perłą z punktu widzenia ochrony zabytków. Posiadają unikalne rozwiązania konstrukcyjne, detale, zdobienia i ślady po poprzednich wariantach wyglądu.

Kościoły ponadto są często jednymi z niewielu budowli, które zachowały swój wygląd w stanie oryginalnym. Obiekty sakralne nie podlegały np. surowej powojennej odbudowie Poznania, która przez krytyków bywa nazywana „makietą” i „kreacją konserwatorską”. Kościół katolicki pod tym względem posiadał pewną autonomię.

Formą ochrony tak cennych budowli jest m.in. wpis do ewidencji zabytków. Wpis pozwala na objęcie budynku szczególną ochroną. Właściciel nie może bezkarnie niszczyć oryginalnej struktury budynku czy oszpecać ją reklamami. W tym momencie może zainterweniować odpowiednia służba konserwatorska i wydać zakaz takich prac. W Poznaniu taką służbę pełni Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Status zabytku ułatwia pozyskanie funduszy na remont ze środków zewnętrznych, m.in. gminnych, unijnych i państwowych.

Nielegalne reklamy na kościołach

Kościół katolicki nie jest niestety wyjątkowym właścicielem obiektów zabytkowych i montuje nielegalne reklamy. W wersji łagodniejszej zawiesza je na ogrodzeniach w nieinwazyjny sposób (np. „trytytkami”), w wersji ostrzejszej – montuje je fizycznie do ścian. Niezależnie od sposobu montażu niszczą odbiór obiektu zabytkowego.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w ostatnim czasie interweniowało m.in. w sprawie nielegalnych reklam na terenie kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu czy pw. Wszystkich Świętych na Grobli. Po reakcji miejskich służb konserwatorskich udało się wymusić ściągnięcie takich reklam.

Poznań VIII LO Łazarz gimnazjum katolickie
Budynek gimnazjum katolickiego (dawne VIII LO) przy ulicy Głogowskiej na Łazarzu

W tym roku udało się nakłonić do usunięcia nielegalnych reklam z budynku gimnazjum katolickiego przy ul. Głogowskiej 92, naprzeciwko kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Budynek gimnazjum (dawne VIII liceum ogólnokształcące) zyskał status zabytku w 1990 roku (indywidualny numer rejestru: A 321). Kilka lat temu go wyremontowano. Konserwator zabytków wtedy nakazał przywrócenie budynku do pierwotnego wyglądu i świetności.

Czytaj też:

Bałagan Główny: jak kolejarze dbają o dzisiejszy dworzec w Poznaniu?

Minął rok od usunięcia (nielegalnych?) betonowych ławek z ulicy Półwiejskiej


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Nielegalne reklamy znikają z kościelnych zabytków”

Dodaj komentarz