Poznań PEKA transport kasownik

Niezbędnik poznaniaka – PEKA

by

in

Poznań posiada rozbudowany system płatności za korzystanie z transportu zbiorowego. Czym jest PEKA? Jakie daje korzyści? Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne informacje.

Jest to pierwszy z wpisów z cyklu Niezbędnik poznaniaka. To seria wpisów, w których znajdziesz podstawowe informacje o funkcjonowaniu miasta. Zastanawiasz się, jak działa PEKA? Nie wiesz, gdzie zgłosić dziurę w jezdni? Tego typu informacje znajdziesz w Niezbędniku poznaniaka.

Czym jest PEKA?

PEKA to system płatności za przejazdy tramwajami, autobusami i koleją. Zapewnia integrację z gminami ościennymi – nie trzeba kupować różnych biletów od przewoźników, aby móc jeździć po aglomeracji poznańskiej.

PEKA jest systemem elektronicznym. Do korzystania z niego niezbędna jest karta PEKA.

Rodzaje kart PEKA

  • karta imienna – podstawowy sposób korzystania z systemu. Zapewnia wszystkie funkcje: płacenie za poszczególne przejazdy (tPortmonetka) i posiadanie biletu okresowego. Do karty przypisane jest konto w Internecie na stronie peka.poznan.pl służące m.in. do doładowania karty. Na karcie może zostać zapisana informacja o uldze. Kartę imienną otrzymuje się na wniosek.
  • karta na okaziciela – umożliwia doładowanie tPortmonetki do jednorazowych przejazdów. Nie można korzystać z biletu okresowego. Do karty jest przypisane konto w Internecie służące do doładowania. Kartę na okaziciela otrzymasz za kaucją, o czym za chwilę.

Jak otrzymać kartę PEKA?

Karta imienna

Są dwie drogi do otrzymania karty imiennej:

  • złożenie wniosku przez Internet. To najwygodniejsza opcja. Wypełniasz wniosek, dołączasz zdjęcie, wysyłasz i czekasz na odbiór karty w wybranym przez Ciebie punkcie.
  • złożenie wniosku w Punkcie Obsługi Klienta ZTM (lista punktów pod linkiem). W zależności od tego jaki punkt wybierzesz, możesz przynieść własne zdjęcie lub zostanie ono bezpłatnie wykonane. Także musisz poczekać na odbiór karty, nie jest wydawana od razu.

Karta na okaziciela

Kartę PEKA na okaziciela można otrzymać wnosząc opłatę w wysokości 27 złotych (12 zł to wysokość kaucji, 15 zł to kwota doładowania tPortmonetki) w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w wybranych Punktach Sprzedaży Biletów na terenie Poznania i aglomeracji poznańskiej.

Moderus Gamma Poznań tramwaj Modertrans
Moderus Gamma to nowy tramwaj MPK Poznań

Czytaj też: Moderus Gamma wyjechał na ulice Poznania

Jak doładować swoją kartę PEKA?

Doładować tPortmonetkę, jak i kupić bilet okresowy możesz zarówno na stronie peka.poznan.pl, w Punktach Obsługi Klienta ZTM i w Punktach Sprzedaży Biletów.

Pamiętaj: każde doładowanie i każdy bilet kupiony w Internecie musisz przenieść na swoją kartę. Zrobisz to już w pojeździe – wystarczy wybrać na ekranie kasownika Transfer e-biletu i włożyć kartę do czytnika. Doładowanie możesz przenieść na kartę także w Punktach Obsługi Klienta ZTM i w budynkach Urzędu Miasta Poznania.

Jak płacić za przejazdy?

Jeżeli posiadasz bilet okresowy, wystarczy, że będziesz miał kartę przy sobie. Jeżeli chcesz, możesz przyłożyć kartę do czytnika, ale nic się nie stanie. Dostarczysz tylko danych Urzędowi Miasta o przejeździe.

Jeżeli płacisz za jeden przejazd, będziesz korzystać z tPortmonetki. Przy wejściu i wyjściu do pojazdu przykładasz kartę do czytnika. Na ekranie wyświetli się informacja o poprawnym odczytaniu karty.

Nieco inaczej sytuacja wygląda z kartą na okaziciela. Przy wejściu do pojazdu najpierw naciskasz na czytniku przycisk +N (lub +U, jeżeli masz ulgę). Przy wyjściu tylko przykładasz kartę.

System rozpoznaje przesiadki. Jeżeli między wyjściem z jednego pojazdu a wejściem do drugiego upłynie mniej, niż 20 minut, cała trasa zostanie uznana za 1 odcinek.

Oczywiście musisz mieć środki na swojej karcie. Bez nich nie odbędziesz przejazdu.

Lista ulg i zwolnień z płatności za przejazdy

Transport publiczny w Poznaniu posiada szereg ulg i zwolnień. Ich pełną listę znajdziesz tutaj.

Chcę wziąć drugą osobę – jak zapłacić za jej przejazd kartą PEKA?

Jeżeli drugą osobą jest dziecko przed ukończeniem 7 roku życia lub osoba w wieku ponad 70 lat, wystarczy – odpowiednio – oświadczenie rodzica i dowód tożsamości. Taki przejazd jest bezpłatny.

To samo dotyczy przewozu dziecka mieszkającego w Poznaniu, które uczy się w szkole podstawowej/gimnazjum. Szerzej opisano to w tym artykule.

W innych przypadkach:

  • przy posiadaniu biletu okresowego lub przejazdu z tPortmonetki na karcie imiennej: musisz przyłożyć kartę przy wejściu. Przed przyłożeniem wybierasz na ekranie czytnika +N lub +U w zależności od ulgi. Przy wyjściu po prostu odbijasz kartę w czytniku. Jeżeli się przesiadasz, powtarzasz te czynności w każdym nowym pojeździe.
  • przy przejeździe z tPortmonetki na karcie na okaziciela: przy wejściu wybierasz przyciskami +N lub +U zarówno swój przejazd, jak i osoby/osób jadących z Tobą. Na przykład jeżeli jedziesz z dwoma znajomymi, musisz trzy razy nacisnąć +N (lub +U – w zależności od ulgi).

Co mam zrobić, jeżeli osoba, z którą jadę, wysiada wcześniej?

Jeżeli Ty masz bilet okresowy – przykładasz kartę podczas wyjścia drugiej osoby. Jeżeli sam korzystasz z tPortmonetki, musisz odbić się przy wyjściu drugiej osoby oraz – po odjeździe z przystanku – ponownie przyłożyć kartę, tym razem już tylko z Twoim przejazdem.

Kto może korzystać z Biletu Metropolitalnego?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, czym jest Bilet Metropolitalny. To po prostu tańsza wersja biletu okresowego.

Bilet Metropolitalny występuje w wariancie bez ulgi (jeżeli mieszkasz w Poznaniu lub gminie, w której transport obsługuje ZTM Poznań i tam odprowadzasz podatek dochodowy) i z ulgą (studenci poznańskich uczelni, dzieci uczące się do ukończenia 23 roku życia, jeżeli ich rodzic/opiekun mieszka w Poznaniu lub gminie z transportem ZTM Poznań).

Pełne zasady uzyskania Biletu Metropolitalnego opisano na tej stronie.

Jak zdobyć Bilet Metropolitalny?

Wersja bez ulgi

Aby uzyskać Bilet Metropolitalny (w wersji bez ulgi), musisz wypełnić oświadczenie. Następnie wysyłasz je mailowo na adres oswiadczeniabm@ztm.poznan.pl lub zanosisz do Punktu Obsługi Klienta ZTM lub wysyłasz listownie na adres: Zarząd Transportu Miejskiego, ulica Matejki 59, 60-770 Poznań.

Po wysłaniu oświadczenia otrzymasz po kilku dniach powiadomienie o zapisaniu danych. Następnie udajesz się do Punktu Obsługi Klienta ZTM lub Punktu Sprzedaży Biletów Zostanie tam wgrane uprawnienie na Twoją kartę PEKA. Jest ważne do 31 grudnia 2030 roku, ale jeżeli w tym czasie zmienisz miejsce odprowadzania podatku dochodowego, powinieneś o tym poinformować ZTM Poznań.

Wersja z ulgą

Informacja o Bilecie Metropolitalnym jest wygrywana automatycznie wtedy, kiedy udajesz się do Punktu Obsługi Klienta ZTM z prośbą o przeniesienie uprawnienia do ulgi na kartę. Na przykład jeżeli jesteś studentem, co pół roku (przed 30 października i 30 marca – kiedy Twoja legitymacja jest już podbita na kolejny okres) powinieneś wybrać się do POK ZTM z chęcią przeniesienia ulgi na kartę PEKA. Automatycznie otrzymujesz wtedy prawo do kupna Biletu Metropolitalnego z ulgą.

Jak korzystać z karty PEKA w pociągach?

Jeżeli posiadasz bilet okresowy z ulgą czy bez ulgi, możesz bezpłatnie jeździć pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w granicach Poznania – między wszystkimi przystankami z „Poznań” w nazwie oraz przystankiem Kiekrz.

Podczas kontroli w pociągu musisz okazać swoją kartę PEKA z zapisanym na niej biletem okresowym.

Powyższe możesz połączyć z biletem Bus-Tramwaj-Kolej. Zasady jego wydawania i cenę omówiono na stronie Kolei Wielkopolskich.

Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

4 odpowiedzi na „Niezbędnik poznaniaka – PEKA”

  1. […] Niezbędniku poznaniaka znajdziesz najważniejsze informacje o systemie […]

  2. […] to wpis z cyklu Niezbędnik poznaniaka. Poprzedni tekst poświęciłem działaniu systemu PEKA w codziennych […]

  3. […] to wpis z cyklu Niezbędnik poznaniaka. Poprzedni tekst poświęciłem działaniu systemu PEKA w codziennych zastosowaniach oraz drogom i Zarządowi Dróg Miejskich: zgłaszaniu dziur i […]

  4. […] Czytaj także Poznań posiada rozbudowany system płatności za korzystanie z transportu zbiorowego. Czym jest PEKA? Jakie daje korzyści? Wszystko co najważniejsze znajdziesz w tym niezbędniku. […]

Dodaj komentarz