Poznań: Stary Rynek, Ratusz i Noc Muzeów

Noc Muzeów 2019 Poznań: atrakcje, program

by

in

Zbliża się Noc Muzeów 2019! Już w sobotę 18 maja kilkadziesiąt placówek muzealnych i kulturalnych otwiera się na zwiedzających. Niemalże wszystkie atrakcje są bezpłatne!

Przed wyruszeniem do muzeów sprawdź prognozę pogody na weekend:

Weekend nareszcie ciepły, ale z szansą na burze – prognoza pogody Poznań

Czym jest akcja Noc Muzeów w Poznaniu?

Podając za Wikipedią: to impreza polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii czy instytucji kultury w wybraną noc. Większość atrakcji jest bezpłatna, niektóre wiążą się z symboliczną opłatą. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie.

Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. Pierwsza polska Noc Muzeów odbyła się w Poznaniu – w 2003 roku swoje drzwi otworzyło Muzeum Narodowe.

Noc Muzeów 2019 – termin i program

W tym roku Noc Muzeów Poznań 2015 odbędzie się w sobotę, 18 maja. Na turystów i mieszkańców czeka około 100 różnorodnych atrakcji. Poza stałymi punktami, jak m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Brama Poznania czy Centrum Kultury Zamek, każdego roku pojawiają się nowi partnerzy. Co ważne, coraz chętniej dołączają się firmy i instytucje nie tylko z Poznania, ale i z powiatu poznańskiego.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Jak co roku masę atrakcji przyszykowała największa poznańska placówka muzealna. Główna placówka przy al. Marcinkowskiego 9 zaprasza oczywiście na wystawę stałą. W tym roku wystawy czasowe zdominowały tematy medyczne – m.in. „Choroba jako źródło sztuki” czy „Portrety pro mortem”. Ponadto warto wybrać się do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła. Na zwiedzających otworzy się także m.in. Muzeum Etnograficzne przy ul. Grobla 25 oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe na Starym Rynku.

Spis wydarzeń Muzeum Narodowego znajdziesz pod tym linkiem.

Noc muzeów 2019 – pozostałe muzea

W Noc Muzeów możemy pozwiedzać masę placówek. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (w Centrum Kultury Zamek) z małą, ale bardzo klimatyczną wystawą. Na Starym Rynku znajdziemy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (z nową i nowoczesną ekspozycją stałą) i Muzeum Archeologiczne, gdzie poznamy dzieje ludu Jaćwingów. Poza ścisłym centrum miasta zwrócę uwagę na Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań (ul. Głogowska 131/133), Muzeum Ziemi (ul. Krygowskiego 10) i Muzeum Unitry (ul. Przełajowa 4).

Więcej muzeów znajdziesz po kliknięciu w tym miejscu.

Dobrym pomysłem na transport między atrakcjami jest rower miejski. W cyklu Niezbędnik poznaniaka znajdziesz podstawowe zasady Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Instytucje i galerie w Noc Muzeów w Poznaniu

Brama Poznania na Śródce – poza zwiedzaniem ekspozycji – przygotowała spacery z przewodnikiem czy pokazy filmów w ramach Muzeum Utraconego. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza m.in. na koncert muzyki z XVII i XVIII wieku. Centrum Kultury Zamek jak co roku organizuje oprowadzania po gmachu KW PZPR i Dyrekcji Poczty przy ul. Kościuszki. W starym Browarze warto wybrać się na Poznań Design Festival. Swoje podwoje otwiera także Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności 19) czy Instytut Pamięci Narodowej (ul. Rolna 45a). Kulturę muzułmańską poznamy w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym (ul. Biedrzyckiego 13).

Pełną listę instytucji zobaczysz tutaj.

Wydarzenia towarzyszące Nocy Muzeów 2019

Tego dnia Rogalowe Muzeum (Klasztorna 23) zaprasza na pokazy wypieku rogali świętomarcińskich w obniżonych cenach. W Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19) odbędzie się koncert Rosalie. Miłośnicy tramwajów z pewnością wybiorą się na wystawę i zwiedzanie dawnej Zajezdni Madalińskiego na Wildzie. Tym razem Fotoplastykon Poznański (Galeria Arsenał, Stary Rynek) prezentuje zdjęcia z okresu I wojny światowej. Na inne atrakcje z okazji Nocy Muzeów zapraszają także inne instytucje, firmy i osoby prywatne. Poza tym policjanci zapraszają na ul. Taborową 22. Z okazji 100 rocznicy powołania Policji możemy liczyć na zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy pojazdów czy pokaz pracy policyjnych techników.

Ich pełną listę odnajdziesz tutaj.

Ulotka z programem

Organizatorzy – Miasto Poznań, Estrada Poznańska i Muzeum Narodowe w Poznaniu – przygotowali także ulotkę z mapą i spisem wszystkich poznańskich atrakcji podczas Nocy Muzeów 2019. Pobierzesz ją po kliknięciu w ten link.

Jak korzystać z atrakcji podczas Nocy Muzeów 2019 Poznań?

Nie musisz mieć karty turystycznej ani niczego podobnego. Niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rezerwacji lub drobnej opłaty, na większość możesz się wybrać spontanicznie i za darmo.

Zwiedzanie ułatwi specjalna, bezpłatna linia tramwajowa kursująca wyłącznie w Noc Muzeów. Linia M będzie kursować od godz. 21.00 do 24.00 na trasie Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Zaj. Głogowska – Głogowska – Roosevelta – Gwarna – Plac Wielkopolski (stąd blisko na Stary Rynek) – Rondo Śródka – Rondo Rataje – Rynek Wildecki – Zaj. Madalińskiego.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie