Ostatnie dni zbiórki na pomnik Bohdana Smolenia. Źródło: Krzysztof Deszczyński / Facebook

Ostatnie dni zbiórki na pomnik Bohdana Smolenia

by

in
  • Monument w kształcie stolika jest już gotowy
  • Stanie na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej
  • Organizatorom brakuje 20 tysięcy złotych, zbiórka trwa do niedzieli

Kim był Bohdan Smoleń?

Bohdan Smoleń to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy wielkopolskiej kultury. Artysta-satyryk i kabareciarz. Urodził się w Bielsku (dzisiejsza Bielsko-Biała) w 1947 roku. Za namową Zenona Laskowika przeprowadził się do Poznania. Przez siedem lat występował wraz z Laskowikiem w kabarecie TEY. Potem m.in. wydał kilka płyt w stylu disco-polo i występował w serialu komediowym Świat według Kiepskich. Założył fundację Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku pod Mosiną. Zmarł w 2016 roku.

Stowarzyszenie Zostań gwiazdą kabaretu walczyło o wyrażenie zgody na postawienie pomnika Bohdana Smolenia. Rada Miasta Poznania wyraziła na to zgodę w styczniu 2019 roku. Stowarzyszenie wraz z Uniwersytetem Artystycznym ogłosiło konkurs na projekt. Łączny budżet realizacji ustalono na ok. 200 000 zł. Organizatorzy zebrali już 180 000 złotych – brakuje jeszcze ok. 20 tysięcy. Publiczna zbiórka brakującej kwoty prowadzona jest na stronie zrzutka.pl/btbh8d. Zbiórka trwa do 31 maja.

Przysiądź się do Smolenia

Pomnik już odlano z brązu. Wykonano go w formie stolika, przy którym siedzi Bohdan Smoleń. Do stolika będzie można się przysiąść. Pomnik stanie na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej na Starym Mieście. Planowano go odsłonić 5-6 czerwca 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa tę uroczystość przesunięto na nieokreślony termin.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie