PArkingi w Poznaniu: powiększenie na Chwaliszewie

Trwa powiększanie parkingu buforowego na Chwaliszewie [ZDJĘCIA]

by

in

Budowlańcy rozpoczęli prace na parkingu buforowym na Chwaliszewie. Będzie on powiększony o miejsca do wyłącznej dyspozycji mieszkańców centrum Poznania.

Krótka historia parkingu

Parking buforowy na Chwaliszewie powstał w okolicach roku 2000. Od samego początku był parkingiem płatnym. Przed 2017 rokiem mieścił 250 miejsc postojowych dla samochodów oraz 4 stojaki rowerowe. Parking posiada elektroniczną tablicę informującą o liczbie wolnych miejsc. Od 1 maja 2019 roku operatorem tego i pozostałych parkingów buforowych została Apcoa Parking Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Rondo ONZ 1 w Warszawie.


Wyświetl większą mapę

Podczas wprowadzania strefy Tempo 30 w 2017 roku Zarząd Dróg Miejskich musiał poprawić projekty organizacji ruchu. Dotychczas miejsca postojowe wyznaczano m.in. na chodnikach (pozostawiając mniej, niż 1,5 metra pieszym) i tuż przy skrzyżowaniach. Zgodnie ze współczesnym prawem, tego typu miejsca są nielegalne. Nie można także na nich pobierać opłat w Strefie Płatnego Parkowania.

Tuż przy parkingu buforowym znajdują się 3 duże parkingi prywatne. 400 metrów od Chwaliszewa leży wielopoziomowy parking „Za Bramką” przy ul. Wszystkich Świętych oferujący 300 miejsc postojowych (180 ogólnodostępnych).

Czytaj także:

Zapadł wyrok w sprawie tzw. afery parkingowej z lat 2010-2013. 6 byłych pracowników Urzędu Miasta Poznania skazano, w tym byłych dyrektorów Zarządu Dróg Miejskich i Zakładu Robót Drogowych. Dwie osoby uniewinniono.

Bój o miejsca postojowe

Z powodu przepisów prawa, miasto musiało usunąć część miejsc postojowych wokół Starego Rynku. Decyzja spotkała się z różnym odbiorem społecznym. Część mieszkańców chwaliła miasto za „uwolnienie” chodników od samochodów. Część się sprzeciwiała, gdyż utraciła miejsca postojowe pod samym domem.

Presja polityczna doprowadziła do podjęcia przez miasto decyzji w sprawie parkingu buforowego na Chwaliszewie. Ogłoszono, że docelowo ok. 100 miejsc będzie do wyłącznej dyspozycji mieszkańców posiadających identyfikator SPP i mieszkających w okolicach Starego Rynku.

Przypomnijmy, że mieszkańcy centrum mogą parkować w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) za 10 złotych miesięcznie – co stanowi ułamek rynkowej ceny postoju i ułamek ceny parkingu buforowego na Chwaliszewie. Inni mieszkańcy Poznania, którzy także płacą podatki, na takie traktowanie nie mogą liczyć. Ponadto ta kwota stanowi równowartość 10% ceny biletu miesięcznego na tramwaje i autobusy w Poznaniu.

Niektórzy proponują dalsze subsydiowanie mieszkańców Starego Miasta. Część radnych osiedlowych chce, aby docelowo miejsca postojowe wyłącznie dla mieszkańców zostały wyznaczone na wszystkich ulicach na obszarze Starego Miasta. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na Starym Mieście, Wildzie czy Szczepankowie, pieniądze z podatków trafiają do wspólnej miejskiej kasy, nie do osiedli. W tym kontekście wszyscy mieszkańcy Poznania są równi. Więcej o pomysłach na parkowanie w centrum przeczytasz poniżej:

Jak rozwiązać problem parkowania w centrum Poznania? Dotować mieszkańców? Zmienić zasady parkowania? [ANKIETA]

Optymalizacja parkingu na Chwaliszewie

W pierwszym etapie (do końca 2017 roku) do wyłącznej dyspozycji mieszkańców udostępniono 72 miejsca postojowe: 25 oraz 47 – w dwóch turach. Cały parking powiększył się do 300 miejsc, tak więc 22 miejsca dla mieszkańców wyznaczono kosztem miejsc ogólnodostępnych.

Okazało się, że autochtoni niechętnie korzystają z przywileju na parkingu buforowym na Chwaliszewie. Sprawę relacjonował Głos Wielkopolski. 25 miejsc z pierwszej tury wykorzystywano pod koniec 2017 roku w 55-65%. Takie dane przekazała Agata Kaniewska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

W międzyczasie ZDM przygotowywał projekt dalszego powiększenia parkingu na Chwaliszewie. 18 lutego 2019 roku ogłoszono przetarg na drugi etap prac. Wygrała go firma RDR Sp. z o.o., która wybuduje ok. 60 nowych miejsc dla mieszkańców za kwotę 384 141,05 zł.

Fotorelacja

Powiększanie parkingu na Chwaliszewie - Poznań
Powiększanie parkingu na Chwaliszewie
Poznań parkowanie parking buforowy Chwaliszewo Warta
Nowe miejsca pojawią się m.in. wzdłuż dawnego muru oporowego Warty
Poznań parking Chwaliszewo roboty budowlane
Budowlańcy mają skończyć roboty przed 30 czerwca 2019 roku
PArkingi w Poznaniu: powiększenie na Chwaliszewie
Parking powiększa się kosztem trawników
Powiększenie parkingu buforowego - Chwaliszewo, Poznań
Ułożono już krawężniki, wysypano też kruszywo będące podbudową nawierzchni

Czytaj też:

Poznańskie media obiegła informacja o kontrolach, które Straż Miejska przeprowadza przy ul. Grobla. Pouczenia i mandaty otrzymują kierowcy, którzy parkują nielegalnie. Kierowcy przedstawiają swoje argumenty, ale czy na pewno mają rację?


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie