Zaczynamy widokiem z góry - z tarasu Hotelu Kolegiackiego

Przybywa kostki i fugi na placu Kolegiackim – sierpniowa fotorelacja

by

in

To już piętnasty miesiąc odnowy placu Kolegiackiego. Pojawia się coraz więcej ułożonej nawierzchni. Do końca robót nadal trochę brakuje.

Czytaj też
Wielkopolska: druga pod kątem liczby zabytków, trzecia od końca w środkach na 1 zabytek

Plac Kolegiacki – piętnasty miesiąc budowy

Firma Budimex z podwykonawcami powoli układa nawierzchnię w północnej części placu – tam, gdzie rosną drzewa. Ponadto rozpoczęto fugowanie wcześniej ułożonych fragmentów kostki. Centralną część placu (tam, gdzie w przyszłości stanie pomnik-pylon i fontanna) ciągle przykrywa dach. Kontenerowe zaplecze placu budowy przeniesiono spod skweru z koziołkami w rejon Hotelu Kolegiackiego

Prace budowlane mają się zakończyć w III kwartale 2020 roku.

Nowy plac Kolegiacki

Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.

Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pomnik-pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła stojącego wcześniej na placu. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie. Przy pylonie pojawi się także fontanna. Nie zabraknie drzew i ławek. Sam plac otrzyma nawierzchnię kamienną, z równej kostki.

Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link. Poprzednie fotorelacje znajdziesz pod koniec artykułu.


Wyświetl większą mapę

Plac Kolegiacki – fotorelacja, sierpień 2020

Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin oraz przebudowane ulice Taczaka i Garncarską. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2021 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Szybciej, bo już od 17 sierpnia ruszy odnowa ulicy Wierzbięcice.

Poprzednie fotorelacje:

Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Czytaj też


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie