Między platanami zorganizowano magazyn kostki kamiennej

Zimowy sen na budowie placu Kolegiackiego – styczniowa fotorelacja

by

in

Trwa dwumiesięczna przerwa zimowa. W tym czasie postęp robót na placu Kolegiackim będzie bardzo niski. Zapraszamy do pierwszej w 2021 roku fotorelacji!

Plac Kolegiacki – dwudziesty miesiąc przebudowy

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Przerwa zimowa będzie. Od 15 grudnia do 15 lutego trwa przerwa w robotach budowlanych. Na placu budowy praktycznie wcale nie pojawiają się budowlańcy z Budimeksu czy firm podwykonawczych. Z tego względu ta fotorelacja jest skromna – w porównaniu z grudniem zmieniło się bardzo niewiele. Kliknij tutaj, aby obejrzeć zdjęcia z grudnia 2020.

W centralnej części placu Kolegiackiego nadal straszy wielka dziura. Znajdą się tam pomieszczenia techniczne, ekspozycja ruin kolegiaty oraz pomnik-pylon i fontanna. Stali czytelnicy Czasu na Poznań wiedzą, że ten element sprawia problemy. Wybudowanie pomieszczeń według pierwotnego projektu okazało się niemożliwe. Jak się ostatnio dowiedzieliśmy, opracowywana jest koncepcja wielobranżowa dla budynku podziemnego, a na jej podstawie projekt zamienny. Projektowanie ma potrwać do marca. Natomiast oficjalnego terminu oddania całego placu nie znamy (wyliczyliśmy na podstawie informacji z Urzędu Miasta Poznania, że może to być sierpień 2021).

Nowy plac Kolegiacki

Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.

Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pomnik-pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła stojącego wcześniej na placu. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie. Przy pylonie pojawi się także fontanna. Nie zabraknie drzew i ławek. Sam plac otrzyma nawierzchnię kamienną, z równej kostki.

Więcej o projekcie placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link. Poprzednie fotorelacje znajdziesz pod koniec artykułu.


Wyświetl większą mapę

Plac Kolegiacki – fotorelacja, styczeń 2021

Przebudowa Placu Kolegiackiego Urząd Miasta Gołębia inwestycje
Stoimy pod Urzędem Miasta Poznania
Połączenie z ulicą Gołębią. Tak szeroka fuga nie będzie w stanie utrzymać kostki - będzie wypadać. To miejsce wymaga poprawy
Połączenie z ulicą Gołębią. Tak szeroka fuga nie utrzyma kostki – ta będzie wypadać. To miejsce wymaga poprawy
Na skwerze z koziołkami bez zmian w porównaniu z grudniem. Tylko koziołków brakuje. Poznań Stare Miasto
Na skwerze z koziołkami bez zmian w porównaniu z grudniem. Tylko koziołków brakuje
Tu pojawi się pomnik-pylon. Dziś mamy tu wykop, w porównaniu z grudniem zmian brak
Tu pojawi się pomnik-pylon. Dziś mamy tu wykop, w porównaniu z grudniem zmian brak
Kostka czekająca na ułożenie. Rewitalizacja centrum Poznania
Kostka czekająca na ułożenie
Jedna z pierwszych studzienek umieszczona w nawierzchni
Jedna z pierwszych studzienek umieszczona w nawierzchni

Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w śródmieściu. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin oraz przebudowane ulice Taczaka i Garncarską. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego. W sierpniu 2020 ruszyła odnowa ulicy Wierzbięcice. Niedługo rozpoczną się kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2021 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka.

Skorygowano pole uwagi dla niewidomych (wcześniej było wykonane zarówno z elementów kropkowych, jak i kreskowych)
Skorygowano pole uwagi dla niewidomych (wcześniej było wykonane zarówno z elementów kropkowych, jak i kreskowych)
Centralna część placu Kolegiackiego. Poznań Stare Miasto
Centralna część placu Kolegiackiego
Między platanami zorganizowano magazyn kostki kamiennej
Między platanami zorganizowano magazyn kostki kamiennej
Widok z ulicy Koziej
Widok z ulicy Koziej
Perspektywa ogólna na cały plac Kolegiacki. Projekt Centrum - 01.2021
Fotorelację kończymy widokiem ogólnym na cały plac. Do zobaczenia w lutym!

Poprzednie fotorelacje:

Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Czytaj też

Na łamach czasnapoznan.pl regularnie ujawniamy projekty miejskich inwestycji. Do tej pory prezentowano m.in. wstępne rozwiązania w ramach Projektu Centrumkoncepcję dla tramwaju w Ratajczakaprojekt ulicy Taczaka i Garncarskiejulicy Wierzbięcice, Święty Marcin i al. Marcinkowskiegorynku Łazarskiego oraz samego placu Kolegiackiego


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie