Poznań powstanie wielkopolskie chorągiew obchody

Wirtualne obchody prawdziwego powstania wielkopolskiego – program

by

in

27 grudnia obchodzimy najważniejsze wielkopolskie święto – 102 lecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W tym roku uroczystości i pokaz filmu odbędą się online.

Poznań świętuje powstanie wielkopolskie

Mimo zimy, obchody wybuchu powstania wielkopolskiego zwykle były gorące. Oficjalną część celebracji rocznicy rozpoczynała inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Jego pojawienie się w mieście stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania przeciwko zaborcy pruskiego. 27 grudnia – data wybuchu powstania – to przede wszystkim były oficjalne obchody. Składa się na nie m.in. złożenie wiązanek na grobach wielkopolskich bohaterów, uroczysta msza czy uroczystość przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.

102. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie wyjątkowa. Pandemia koronawirusa wymusza znaczące okrojenie programu obchodów. Organizator obchodów – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – zaplanował kilka internetowych atrakcji pod hasłem Powstanie na 102: bieg na 1918 metrów czy składanie życzeń. Główne uroczystości w tym roku będą bardziej kameralne.

I tak choć Paderewski tradycyjnie pojawi się w Poznaniu, to… stało się to już 21 grudnia. W budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się inscenizacja z udziałem Poznańskiego Chóru Nauczycieli im Ignacego Jana Paderewskiego i kapeli „Zza winkla”. Natomiast 27 grudnia zaplanowano uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz premierę filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Także w tym przypadku organizatorzy zachęcają do udziału online, w Internecie.

102 rocznica powstania wielkopolskiego – program obchodów

27 grudnia (niedziela)
Składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci, msza w poznańskiej farze – godziny nieznane – brak informacji co do transmisji online
16.30 – uroczystości i złożenie wiązanek – Poznań, Pomnik Powstańców Wielkopolskich – ONLINE
Na stronie 27grudnia.pl od godziny 16.30 rozpocznie się transmisja z uroczystości, w których wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych
16.40 – godzina wybuchu powstania wielkopolskiego. W Poznaniu zawyją syreny i zabiją dzwony w kościołach
17.10 – pokaz filmu „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – ONLINE
To pierwszy pełnometrażowy, dokumentalny film o zwycięstwie Wielkopolan. Pokaz jest bezpłatny, na stronie 27grudnia.pl (bezpośrednio po uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich)

28 grudnia (poniedziałek)
Uroczystości i złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim – Warszawa

Zwycięskie powstanie wielkopolskie

Okazja do świętowania nie jest byle jaka. Odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita władała ziemiami zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Wielkopolska nadal należała do Prus. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu o godzinie 16.40, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Pojawił się on w Poznaniu 26 grudnia w drodze do Warszawy. Mieszkańcy Poznania owacyjnie powitali go na dworcu głównym (scena przyjazdu Paderewskiego jest corocznie odgrywana w ramach obchodów wybuchu powstania). Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Walki w krótkim czasie objęły prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się rozejmem w Trewirze podpisanym 16 lutego 1919 roku. Sukces osiągnięto nie tylko w walce zbrojnej. Przede wszystkim powstanie wielkopolskie to dowód samoorganizacji Wielkopolan, którzy pod zaborem pruskim budowali potęgę gospodarki i kultury. Jednocześnie dzięki dyplomacji kwestia naszych ziem stała się ważną kwestią w zaprowadzaniu powojennego porządku w Europie. Na przykład dzięki postulatom Ferdinanda Focha (marszałka Francji), Armię Wielkopolską uznano za armię wojsk sprzymierzonych. Dzięki temu rozejm z 16 lutego 1919 roku obejmował także Wielkopolskę. Ponadto kwestia statusu Wielkopolski stanowiła jeden z punktów traktatu wersalskiego z 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie uważa się za największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.

Zobacz też
Zachęcamy do poznania urbanistycznej przeszłości Poznania. W cyklu Plan na Poznań publikujemy niezrealizowane koncepcje przebudowy naszego miasta wraz z rekonstrukcjami i filmami.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie