Poznań powstanie wielkopolskie chorągiew obchody

Program obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

by

in

27 grudnia obchodzimy najważniejsze wielkopolskie święto – 100 lecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Na tę wyjątkową rocznicę złożą się 3 dni oficjalnych obchodów i atrakcji.

W listopadzie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zwycięskie powstanie

Okazja do świętowania nie jest byle jaka. Odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita władała ziemiami zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Wielkopolska nadal należała do Niemiec. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu o godzinie 16.40, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Pojawił się on w Poznaniu 26 grudnia w drodze do Warszawy. Mieszkańcy Poznania owacyjnie powitali go na dworcu głównym (scena przyjazdu Paderewskiego jest corocznie odgrywana w ramach obchodów wybuchu powstania). Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Muzyka Wolności powstanie wielkopolskie Poznań
100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Walki w krótkim czasie objęły prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się rozejmem w Trewirze podpisanym 16 lutego 1919 roku. Sukces osiągnięto nie tylko w walce zbrojnej. Przede wszystkim powstanie wielkopolskie to dowód samoorganizacji Wielkopolan, którzy pod zaborem pruskim budowali potęgę gospodarki i kultury. Jednocześnie dzięki dyplomacji kwestia naszych ziem stała się ważną kwestią w zaprowadzaniu powojennego porządku w Europie. Na przykład dzięki postulatom Ferdinanda Focha (marszałka Francji), Armię Wielkopolską uznano za armię wojsk sprzymierzonych. Dzięki temu rozejm z 16 lutego 1919 roku obejmował także Wielkopolskę. Ponadto kwestia statusu naszych ziem stanowiła jeden z punktów traktatu wersalskiego z 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie uważa się za największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.

Program obchodów wybuchu powstania wielkopolskiego

100. rocznica wielkopolskiego zrywu niepodległościowego obchodzona będzie przez 3 dni. 26 i 27 grudnia będziemy świętować w Poznaniu, 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy.

26 grudnia (środa)

15.30 – inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania – Poznań, Dworzec Letni
Inscenizacji będzie towarzyszyć śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, innych pieśni i kolęd. Ponadto uruchomiony zostanie specjalny pociąg relacji Poznań Główny – Swarzędz – Poznań Główny

27 grudnia (czwartek)

10.00 – odsłonięcie Tablicy Wdzięczności, prezentacja znaczka okolicznościowego oraz kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską – Poznań, Wielkopolski Urząd Wojewódzki

10.00-16.00 – otwarcie Kopca Wolności dla wszystkich, wstęp wolny

11.15 – złożenie wiązanek na mogile generała Stanisława Taczaka – Poznań, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Ponadto wiązanki zostaną złożone przy: tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, tablicy pamiątkowej, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego, Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców

12.30 – msza święta w intencji powstańców wielkopolskich – Poznań, Fara Poznańska

14.00 – start obozu powstańczego – Poznań, Plac Wolności

16.40 – uroczystości i złożenie wiązanek – Poznań, Pomnik Powstańców Wielkopolskich

16.40 – w Poznaniu zatrzymają się tramwaje i autobusy, zawyją syreny i zabiją dzwony w kościołach. Pasażerowie MPK Poznań usłyszą następujący komunikat:

100 lat temu padły pierwsze strzały zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!

18.30 – inscenizacja powstańczych walk – Poznań, Stary Rynek przed Odwachem

19.30 – koncert „Muzyka Wolności” – Poznań, Inea Stadion
Artyści nawiążą do powstańczej tradycji oraz oddadzą hołd zwycięskiemu powstaniu. Pokazy multimedialne z unikatowymi zdjęciami i pamiątkami przeniosą uczestników koncertu w czasy powstania. Zbudują pomost między pokoleniami, podkreślając, że „Wolność liczy się w każdym wieku”. Koncert wyprodukuje telewizja TVN, będzie on też w niej transmitowany na żywo.

28 grudnia (piątek)

12.00 – msza święta w intencji powstańców wielkopolskich – Warszawa, Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

13.30 – uroczystości i złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza – Warszawa, Plac Piłsudskiego

17.30 – koncert „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej. W chwilach próby zwycięstwo!” – Poznań, Stary Rynek
Na scenie pojawią się m.in.: Rafał Brzozowski, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Kupczyk, Luxtorpeda, Kasia Moś, Ray Wilson i Mateusz Ziółko. Koncert wyprodukuje Telewizja Polska, będzie retransmitowany na antenie TVP2.

19.00 – premiera spektaklu „27 grudnia” – Poznań, Teatr Polski

Zachęcamy do poznania urbanistycznej przeszłości Poznania. W cyklu Plan na Poznań publikujemy niezrealizowane koncepcje przebudowy naszego miasta wraz z rekonstrukcjami i filmami.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie