Agonalny stan torowiska na ul. Fredry. Miasto Poznań czeka na wykolejenia?

Poznań Fredry torowisko dziury Most Teatralny
Dziury na Moście Teatralnym

Torowisko na ulicy Fredry jest w złym stanie technicznym. Dziury i uszkodzenia szyn mogą doprowadzać do wykolenia tramwajów.

Wydatki na remonty rosną…

Urząd Miasta Poznania lubi chwalić się wydatkami na remonty torowisk czy sieci trakcyjnych. W ostatnich kilku latach nakłady na te zadania uległy zwielokrotnieniu. W 2014 roku na remonty wydano 2,9 mln zł, a w 2018 – ok. 15 mln zł.

Poznań wydatki na remonty MPK ZTM
Wydatki na remonty infrastruktury torowo-sieciowej

Ze wzrostem nakładów wiąże się wykonywanie znaczących remontów. Na przykład w ciągu dwóch lat z rzędu w wakacje wymieniano sieć trakcyjną na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Podczas innego lata generalny remont przeprowadzono na ul. Królowej Jadwigi między przystankiem Półwiejska i Mostem Królowej Jadwigi.

… ale na Fredry bez zmian

Torowisko na ul. Fredry jest intensywnie wykorzystywane. Przejeżdżają nim bimby kilku dziennych linii tramwajowych i dwóch nocnych. Z tego względu wyraźnie widać zużycie torowiska. Największe dziury można zobaczyć w okolicach Mostu Teatralnego oraz przy przystanku tramwajowym „Fredry”W ciągu ostatnich paru lat kilkukrotnie doraźnie naprawiano torowisko na ul. Fredry.

Poznań Most Teatralny dziury w torowisku
Asfalt przy Moście Teatralnym
Poznań Fredry asfalt dziury
Skruszony asfalt na Fredry

Kilka doraźnych remontów

W 2013 roku podczas zamknięcia węzła tramwajowego Most Teatralny wykonano kilka napraw punktowych. Nieco głębszy remont przeprowadzono w 2016 roku. Odnowiono wtedy przejazdy na skrzyżowaniach ul. Fredry z Al. Niepodległości i ul. Kościuszki. Wtedy sfrezowano asfalt w kilku miejscach, w tym na przystanku. Kolejny mały remont odbył się w 2017 roku. Podczas tamtych prac poprawiono kostkę na Moście Teatralnym (jak widać – niezbyt trwale).

Poznań Fredry zły stan torowiska pęknięty spaw
Pęknięcie na spawie szyn i duża dziura

Powyższe prace budowlane wykonywało MPK Poznań we własnym zakresie.

W styczniu Miasto Poznań opublikuje harmonogram prac remontowych w 2019 roku. Torowisko na Fredry wymaga pilnej naprawy i powinno zostać szybko i dobrze wyremontowane. To także ostatnia okazja na remont wygodny dla pasażerów. Bez problemu będzie można przesunąć ruch tramwajów z ulicy Fredry na sąsiedni Święty Marcin. Kiedy na Świętym Marcinie rozpocznie się kolejny etap przebudowy, objazdy tramwajowe będą niewygodne.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie

Jedna odpowiedź na temat “Agonalny stan torowiska na ul. Fredry. Miasto Poznań czeka na wykolejenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: