Poznań udostępnił model 3D całego miasta – zobacz już teraz!

by

in ,

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ uruchomił testową wersję przeglądarki modelu.

Trójwymiarowy model miasta Poznania obejmuje obecnie budynki (w dwóch stopniach szczegółowości), modele drzew i wysokości terenu. Użytkownik może dobrać oświetlenie z dowolnej godziny i dnia roku (w celu analizy zacienienia) oraz dowolnie manipulować widokiem kamery. Gotowy obrazek można zapisać w formacie .pdf.

Stary Rynek, w tle osiedla winogradzkie

Model 3D będzie wspierał działania miasta w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, podejmowania decyzji dotyczących gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa publicznego.

– informują urzędnicy. Warto zaznaczyć, iż udostępniony model różni się od wizualizacji 3D dostępnej w Google Maps. Na przykład budynki z modelu miejskiego zostały umiejscowione na podstawie danych geodezyjnych, przez co dużo lepiej odpowiadają rzeczywistemu położeniu i kubaturze prawdziwej zabudowy. Miasto umożliwi też pobieranie surowych, wektorowych plików do późniejszego wykorzystania.

Model można znaleźć na tej stronie internetowej. GEOPOZ prosi o zgłaszanie uwag lub pytań odnośnie do funkcjonowania modelu 3D pod adresem poznan3d@geopoz.poznan.pl. Funkcjonalność strony będzie w przyszłości rozszerzana. Już dzisiaj można nanieść na model np. wizualizację liczby mieszkańców w danych dzielnicach lub wybierać jakość grafiki.

Plac Mickiewicza, Teatr Wielki i Zamek Cesarski

Comments

3 odpowiedzi na „Poznań udostępnił model 3D całego miasta – zobacz już teraz!”

  1. Artykuł bardzo dobry i cieszę się, że mogłem go całego przejrzeć.
    Wrzuciłem link na Twitterze, i czytałem, iż bardzo przypadł
    do gustu u moich znajomych. Oby tak dalej!

  2. […] Chcesz dowiedzieć się więcej o modelu GEOPOZ-u? Zajrzyj do artykułu Poznań udostępnił model 3D całego miasta – zobacz już teraz! […]

  3. […] Czytaj też: Poznań udostępnił model 3D całego miasta – zobacz już teraz! […]

Dodaj komentarz