Poznań Warta odnowa gabiony kosze chwasty

Kosze z kamieniami porośnięte chwastami – brzegi Warty po inwestycji za 30 milionów

by

in

Miasto Poznań razem z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie szykuje rewaloryzację brzegów Warty w Poznaniu. Dotychczasową betonową opaskę za kilka lat zastąpią gabiony (kosze i materace z kamieniami) porośnięte chwastami. Ponadto odnowione zostaną schody i zejścia, pojawią się też drewniane pomosty.

„Brzegi Warty wypięknieją”

Inwestycję opisał portal poznan.pl. Dzisiaj brzegi Warty nie prezentują się najlepiej. Stare, popękane płyty ułożone w latach 60. XX wieku wymagają wymiany. Nabrzeże nie tylko utrudnia uprawianie sportów wodnych, ale także może być niebezpieczne dla wypoczywających nad tą poznańską rzeką.

Miasto od kilku lat przymierzało się do zainwestowania w nabrzeża Warty. W 2018 roku udało się uzyskać dofinansowanie na wymianę betonowej opaski. Pierwszy etap inwestycji obejmuje odcinek brzegu od mostu Przemysła I do rozwidlenia za Mostem św. Rocha.

Miasto Poznań inwestuje także w nowe odcinki Wartostrady. Na stronie czasnapoznan.pl opisywano nowy odcinek przy Bramie Poznania. Przy tym budynku pojawią się dwa „ronda-ślimaki” do zawracania, projekt nie był konsultowany z mieszkańcami.

Jak będzie wyglądać nabrzeże Warty?

Dotychczasową betonową opaskę zastąpią gabiony (kosze i materace wypełnione kamieniami), które ma porastać nieuporządkowana roślinność. Konstrukcję wzmocni drewniana palisada od strony rzeki. Przykładowe zdjęcie rzeki z gabionowym brzegiem znajdziesz poniżej.

Poznań gabion Warta
Brzeg rzeki wyłożony materacami gabionowymi. Fot jarosz.com.pl

Tak gabiony wyglądają na wizualizacjach udostępnionych przez Urząd Miasta Poznania:

Poznań rzeka Warta przebudowa gabion woda chwasty
Nabrzeże Warty po przebudowie. Fot. poznan.pl

Przy tej okazji wyremontujemy także istniejące schody, tarasy oraz slipy, które z racji lat są już popękane i zniszczone. Zmodernizujemy również wyloty kanalizacyjne – tłumaczy Mariusz Wiśniewski dla portalu poznan.pl

Poznań Warta: rzeka otwarta na retencję, zamknięta na wypoczywających

Jednym z celów inwestycji jest poprawa retencji, czyli zdolności do zatrzymywania wody w dolinie rzecznej. Mała wartość retencji sprzyja ubytkowi wody w gruncie, co może prowadzić do wysuszania się ziemi. Niskie opady w porze suchej i mała ilość śniegu (czyli wody roztopowej) pogłębiają deficyt wody, który wzmacnia w dodatku duża ilość powierzchni wykostkowanych czy zajmowanych przez budynki.

– Komisja Europejska stawiała silny nacisk w tej perspektywie na te kwestie. Klęski żywiołowe coraz częściej stają się naszym udziałem. Kiedyś obserwowaliśmy je wyłącznie w telewizji, teraz z racji zmian klimatycznych mają miejsce także w Polsce. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować – dodaje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

– Woda nie będzie wylewała tak jak obecnie, proces ten będzie bardziej uregulowany. Na pewno będzie też łatwiej oczyszczać rzekę. W tej chwili jest to utrudnione – wyjaśnia Roman Strzelczyk – zastępca dyrektora RZGW Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Nowe nabrzeża Warty będą utrudnieniem dla wypoczywających. Dzisiaj obcowanie z rzeką odbywa się blisko wody, gdyż na betonowych płytach można bez problemu usiąść. Kamienne kosze, które powstaną w ramach inwestycji, są niewygodne w siedzeniu i ciężko po nich chodzić. Nad rzekę będzie można komfortowo zejść tylko na krótkich odcinkach betonowego nabrzeża, co pokazują wizualizacje.

Poznań Warta gabiony przebudowa zejście
Nabrzeże Warty po przebudowie. Fot. poznan.pl

Poznań Warta: chodna ocena internautów

Projekt odnowy brzegów Warty nie spotkał się z aprobatą użytkowników forum skyscrapercity.com. Poniżej cytujemy przykładowe komentarze:

To nawet nie jest liga małych miasteczek.

Teraz wiem dlaczego trzymali to w tajemnicy aż do uzyskania forsy na to xD

Już widzę te wszystkie śmieci powtykane w te supereko filtrujące opaski.

85% dofinansowania unijnego, miasto musi wyłożyć 5 mln. a i tak robi po największej możliwej taniości.

Internauci równie nisko oceniali jakość prac wykończeniowych przy wybudowanych w 2018 roku schodach nad Wartą:

Poznań Warta schody nabrzeże
Fot. @verbat / skyscrapercity.com

„Ściernisko” – internauci krytycznie oceniają jakość przestrzeni nad Wartą

Poznań Warta: odnowa brzegu z unijnym dofinansowaniem

Powyższy, pierwszy etap odnowy brzegów Warty będzie kosztować nieco ponad 30 000 000 złotych. Prawie 26 000 000 (85% całej kwoty) pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałą część wyłoży Miasto Poznań razem z PGW Wody Polskie.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Kosze z kamieniami porośnięte chwastami – brzegi Warty po inwestycji za 30 milionów”

  1. […] Czytaj też: Kosze z kamieniami porośnięte chwastami – brzegi Warty po inwestycji za 30 milionów […]

Dodaj komentarz