Wybory w Poznaniu programy wyborcze głosowanie

Poznański Budżet Obywatelski 2020: poradnik składania projektów

by

in

Jaki jest termin na złożenie projektów do PBO20? Czym są listy poparcia? Czy naprawdę muszę dbać o ochronę danych osobowych na listach poparcia? Te i inne kwestie wyjaśniam w poradniku po Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

W poprzedniej edycji wielki sukces odnieśli rowerzyści:

Poznański Budżet Obywatelski 2019: rowerzyści górą w śródmieściu (i nie tylko)

Poznański Budżet Obywatelski: ogólne zasady

Poznański Budżet Obywatelski (PBO20) to forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą tworzyć własne projekty inwestycji i wydarzeń. Te są merytorycznie oceniane przez Urząd Miasta Poznania. Każdy zaakceptowany projekt trafia do głosowania, które odbywa się w październiku.

Pula środków na cały PBO20 wynosi 21 milionów złotych. Ta kwota posłuży do sfinansowania zwycięskich projektów w dwóch kategoriach: projektów ogólnomiejskich i projektów rejonowych.

Projekt ogólnomiejski dotyczy całego miasta. Z reguły jest też droższy od rejonowego.

Projekt rejonowy będzie można zrealizować tylko na określonym terenie. Poznań podzielono na 13 rejonów:

 1. Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Stare Winogrady
 2. Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Podolany, Strzeszyn
 3. Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo
 4. Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka- Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
 5. Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald
 6. Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola
 7. Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo
 8. Chartowo, Rataje, Żegrze
 9. Stare Miasto
 10. Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec
 11. Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica
 12. Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie
 13. Jeżyce, św.Łazarz

Jak złożyć projekt do PBO20? Poradnik

Podstawowa zasada: projekty może składać każdy mieszkaniec Poznania (bez konieczności meldunku), w tym niepełnoletni. Jedyne ograniczenie: wnioski mogą składać jedynie osoby fizyczne.

Poznański Budżet Obywatelski PBO 2020 jak złożyć wniosek
Jak złożyć projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020?

Wybranie projektów

Każdy zgłaszający może złożyć do Urzędu Miasta Poznania maksymalnie 3 projekty do PBO (bez znaczenia czy składasz 3 ogólnomiejskie, 3 rejonowe czy 3 różnych rodzajów). Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin: kultury, rozrywki, transportu.

Upewnij się, czy dany projekt można zrealizować wyłącznie na działkach miejskich lub Skarbu Państwa. Jeżeli chcesz zgłosić remont chodnika, to raczej pewne, że znajduje się on na działce miejskiej. Natomiast pomysł organizacji warsztatów w Twojej ulubionej kawiarni z pewnością zostanie odrzucony. Mapę Poznania z właścicielami działek sprawdzisz na stronie http://sip.geopoz.pl/sip/nmap/mapa/1/default. Z menu „Warstwy tematyczne mapy” wybierasz „Struktura własności”, interesują cię wyłącznie działki zaznaczone na żółto i pomarańczowo.

Projekt ogólnomiejski może kosztować najwyżej 2 miliony złotych, projekt rejonowy – 600 tysięcy złotych.

Zebranie listy poparcia

Każdy projekt, który nadsyłasz do budżetu obywatelskiego, musi posiadać listę poparcia (do pobrania tutaj). To nowy, tegoroczny wymóg. Pod każdym Twoim pomysłem musisz zebrać 10 podpisów wśród mieszkańców Poznania.

Urząd Miasta Poznania nakłada na Ciebie wymóg anonimizacji listy podczas zbierania podpisów. Kolejne osoby podpisujące się na liście poparcia nie mogą widzieć podpisów poprzednich. To echo rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

W celu ochrony danych osobowych osób wpisujących się na listę poparcia, przy zbieraniu podpisów należy stosować maskownice (nakładki) lub inne środki zapewniające ochronę tych danych. Osoba wpisująca się na listę poparcia projektu zgłaszanego do PBO20 nie może mieć wglądu w dane innych osób umieszczonych na liście.

Poza tematem: można się zastanawiać, czy imię, nazwisko i potwierdzenie, że się mieszka w Poznaniu (bez podawania adresu) są tak wrażliwymi danymi osobowymi, żeby nakładać na osobie składającej projekt takie wymagania. Radzę zwrócić uwagę na ten punkt.

Złożenie projektu

Nadszedł czas na złożenie Twoich projektów. Możesz zrobić to na 3 różne sposoby:

Twoje dane (imię, nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu) pojawią się na stronie internetowej z projektami, aby każda z zainteresowanych osób mogła skontaktować się z Tobą w sprawie złożonego projektu.

Nie zapomnij dołączyć do projektów list poparcia. Wydrukowane i wypełnione listy składasz:

 • w Urzędzie Miasta Poznania (Plac Kolegiacki 17) – w Biurze Podawczym,
 • przesyłając na adres Gabinetu Prezydenta: pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań.

Możesz to zrobić od razu przy składaniu samych wniosków z projektami do PBO lub nieco później. Masz czas do 3 dni od daty złożenia wniosku do PBO.

Termin składania projektów

Propozycje projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego możesz składać tylko do 31 maja. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz się poradzić urzędników, 23 maja (w godz. 14.30-17.30) na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (Plac Kolegiacki 17) odbędzie się maraton pisania wniosków do PBO. Na poznaniaków czekać będą specjaliści, którzy wyjaśnią wątpliwości i podpowiedzą, jak sformułować wniosek.

Co dalej stanie się z moim projektem?

Potem czekasz na opiniowanie przez Urząd Miasta Poznania. Do 23 sierpnia trwa wydawanie opinii przez: Gabinet Prezydenta, jednostki merytoryczne i Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Jeżeli opinia będzie dla Twojego projektu negatywna, to od 26 sierpnia do 6 września masz czas na złożenie odwołania. Spotkania odwoławcze odbędą się od 26 sierpnia do 20 września.

Czytaj też:

Warszawa rekwiruje porzucone hulajnogi elektryczne. Kiedy czas na Poznań?

Kostka na Starym Rynku. Poznań pokpił sprawę jakości nawierzchni


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie