Wybory w Poznaniu. Głosowanie, Poznański Budżet Obywatelski

Poznański Budżet Obywatelski 2021: poradnik składania projektów

by

in

Jaki jest termin na złożenie projektów do PBO 2021? Czym są listy poparcia? Co to jest Zielony Budżet? Te i inne kwestie poznasz w poradniku po Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Poznański Budżet Obywatelski: ogólne zasady

Poznański Budżet Obywatelski (PBO 2021) to forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą tworzyć własne projekty inwestycji i wydarzeń. Te są merytorycznie oceniane przez Urząd Miasta Poznania. Każdy zaakceptowany projekt trafia do głosowania, które odbywa się w październiku.

PBO 2021 wystartował w czerwcu, ale nabór wniosków szybko zawieszono. Przyczyna? Stwierdzenie nieważności uchwały z zasadami PBO przez wojewodę wielkopolskiego.

Pula środków na cały PBO 2021 wynosi 21 milionów złotych. Ta kwota posłuży do sfinansowania zwycięskich projektów w dwóch kategoriach: projektów ogólnomiejskich i projektów rejonowych. Ponadto w projektach ogólnomiejskich będzie wyszczególniony Zielony Budżet. Warunkiem zakwalifikowania pomysłu do tej kategorii jest, aby co najmniej 90% inwestycji dotyczyło zieleni. 

Projekt ogólnomiejski dotyczy całego miasta. Z reguły jest też droższy od rejonowego. Budżet na te projekty wynosi 6 mln zł, z czego 4 mln zł zajmie Zielony Budżet.

Projekt rejonowy będzie można zrealizować tylko na określonym terenie. Pula środków wynosi 15 mln zł. Poznań podzielono na 13 rejonów:

 1. Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Stare Winogrady
 2. Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Podolany, Strzeszyn
 3. Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo
 4. Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka- Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
 5. Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald
 6. Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola
 7. Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo
 8. Chartowo, Rataje, Żegrze
 9. Stare Miasto
 10. Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec
 11. Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica
 12. Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie
 13. Jeżyce, św. Łazarz

Jak złożyć projekt do PBO 2021? Poradnik

Podstawowa zasada: projekty może składać każdy mieszkaniec Poznania (bez konieczności meldunku), w tym niepełnoletni. Jedyne ograniczenie: wnioski mogą składać osoby fizyczne, nie firmy czy stowarzyszenia.

Jeżeli złożyłeś projekt do PBO 2021 jeszcze w czerwcu, nie musisz tego robić ponownie.

Wybranie projektów

Każdy może złożyć do Urzędu Miasta Poznania maksymalnie 3 projekty do PBO 2021 (bez znaczenia czy składasz 3 ogólnomiejskie, 3 rejonowe czy 3 różnych rodzajów). Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin: kultury, rozrywki, transportu, zieleni.

Sam decydujesz, czy chcesz umieścić dany projekt w Zielonym Budżecie (nie musisz, równie dobrze możesz zaproponować pomysł związany z zielenią w puli ogólnomiejskiej i rejonowej). Urząd może odmówić klasyfikacji projektu do Zielonego Budżetu, jeżeli nie spełnia wymogów.

Upewnij się, czy dany projekt można zrealizować wyłącznie na działkach miejskich lub Skarbu Państwa. Jeżeli chcesz zgłosić remont chodnika, to raczej pewne, że znajduje się on na działce miejskiej. Natomiast pomysł organizacji warsztatów w Twojej ulubionej kawiarni z pewnością zostanie odrzucony. Mapę Poznania z właścicielami działek sprawdzisz na stronie http://sip.geopoz.pl/sip/nmap/mapa/1/default. Z menu „Warstwy tematyczne mapy” wybierasz „Struktura własności”, interesują cię wyłącznie działki zaznaczone na żółto i pomarańczowo.

Projekt ogólnomiejski może kosztować najwyżej 2 miliony złotych, projekt rejonowy – 600 tysięcy złotych.

Zebranie listy poparcia

Każdy projekt, który nadsyłasz do budżetu obywatelskiego, musi posiadać listę poparcia (do pobrania tutaj). Pod każdym Twoim pomysłem musisz zebrać 10 podpisów wśród mieszkańców Poznania.

Urząd Miasta Poznania nakłada na Ciebie wymóg anonimizacji listy podczas zbierania podpisów. Kolejne osoby podpisujące się na liście poparcia nie mogą widzieć podpisów poprzednich. To echo rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

W celu ochrony danych osobowych osób wpisujących się na listę poparcia, przy zbieraniu podpisów należy stosować maskownice (nakładki) lub inne środki zapewniające ochronę tych danych. Osoba wpisująca się na listę poparcia projektu zgłaszanego do PBO20 nie może mieć wglądu w dane innych osób umieszczonych na liście.

Złożenie projektu

Nadszedł czas na złożenie Twoich projektów. Możesz zrobić to na 3 różne sposoby:

Twoje dane (imię, nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu) pojawią się na stronie internetowej z projektami, aby każda z zainteresowanych osób mogła skontaktować się z Tobą w sprawie złożonego projektu.

Nie zapomnij dołączyć do projektów list poparcia. Wydrukowane i wypełnione listy składasz:

 • w Urzędzie Miasta Poznania (Plac Kolegiacki 17) – w Biurze Podawczym,
 • przesyłając na adres Gabinetu Prezydenta: pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań.

Możesz to zrobić od razu przy składaniu samych wniosków z projektami do PBO lub nieco później. Masz czas do 3 dni od daty złożenia wniosku do PBO.

Termin składania projektów

Propozycje projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego możesz składać tylko do 31 lipca.

 • Jeżeli potrzebujesz pomocy urzędników, tutaj znajdziesz listę kontaktów.
 • Nie wiesz ile może kosztować ławka lub drzewo? Tutaj odnajdziesz przykładowe koszty realizacji.
 • Tu zobaczysz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ).
 • Jeżeli masz pytania, zadzwoń: 61 646 3344, 61 878 5936, 61 878 5977 lub 61 878 5785. Możesz także napisać maila: pbo@um.poznan.pl.

Co dalej stanie się z moim projektem?

Potem czekasz na opiniowanie przez Urząd Miasta Poznania. Do 25 września trwa wydawanie opinii przez: Gabinet Prezydenta, jednostki merytoryczne i Wydział Gospodarki Nieruchomościami.

Jeżeli opinia będzie dla Twojego projektu negatywna, to od 28 września do 9 października masz czas na złożenie odwołania. Spotkania odwoławcze odbędą się od 28 września do 16 października. Głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim rozpocznie się 23 października i potrwa do 20 listopada do godziny 12.

Powodzenia! Poniżej sprawdzisz, jakie pomysły odniosły sukces w poprzedniej edycji:

Czytaj też
Warszawa rekwiruje porzucone hulajnogi elektryczne. Kiedy czas na Poznań?
Kostka na Starym Rynku. Poznań pokpił sprawę jakości nawierzchni


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie