Poznański Rower Miejski obsługuje NB Poznań, spółka-córka Nextbike Polska. Poznań rowery miejskie

Poznański Rower Miejski 2021 – niezbędnik poznaniaka

by

in

Poznański Rower Miejski: ruszył kolejny sezon. Jak korzystać z rowerów miejskich? Co zmienia się w systemie? Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje.

Jest to wpis z cyklu Niezbędnik poznaniaka. Poprzedni tekst poświęciłem działaniu systemu PEKA w codziennych zastosowaniach oraz drogom i Zarządowi Dróg Miejskich: zgłaszaniu dziur i propozycjom ulepszeń.

Spis treści

Czym jest Poznański Rower Miejski?
Co zrobić, aby zarejestrować się w PRM?
Jak wypożyczyć rower?
Jak zwrócić rower?
Opłaty za korzystanie z rowerów miejskich w Poznaniu (NOWOŚĆ – likwidacja bezpłatnego czasu wypożyczenia)
Informacje dodatkowe, reklamacje

Czym jest Poznański Rower Miejski?

Poznański Rower Miejski (PRM) to system bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Działa od 2012 roku. Dzięki niemu każdy chętny może o dowolnej porze wziąć rower i podjechać nim w wybrane miejsce. Aby móc korzystać z rowerów miejskich, należy posiadać konto w systemie. Użytkowanie rowerów wiąże się z opłatą. Uwaga! W tym roku pierwsze 20 minut nie jest bezpłatne. Tutaj przejdziesz do opisu cennika.

System dzieli się na:

  • 1000 rowerów 3G (tradycyjnych – wpinane w stojaki na stacjach),
  • 746 rowerów 4G (bezstacyjnych – te oddajemy w wyznaczonych miejscach (więcej informacji poniżej) lub – za dodatkową opłatą – w całym Poznaniu), w tym 30 elektrycznych.

Mapę stacji i stref sprawdzisz tutaj.

System 4G nie wymaga nowego konta – wszystko działa na dotychczasowym.

Poznań rowery miejskie Nextbike 3G 4G
Gdzie pozostawiać rowery miejskie 3G i 4G w Poznaniu?

Różnica między stacją a strefą:

  • Stacja to miejsce, gdzie można wypożyczyć i oddać rowery 3G – te dotychczasowe, tradycyjne.
  • Rowery 4G można oddać bez dodatkowych opłat w wyznaczonych strefachStrefą oddawania rowerów 4G są wszystkie stacje 3G. Dodatkowo w mieście znajdziesz 99 samodzielnych stref, gdzie pozostawisz wyłącznie rowery 4G. Jedną, dużą strefę tworzy centrum miasta – obszar jak na poniższej mapie. Pamiętaj, rowerów 4G nie możesz pozostawić na płycie Starego Rynku.
Rowery bezstacyjne 4G PRM Nextbike Poznań
Samodzielna strefa oddawania wyłącznie bezstacyjnych rowerów 4G. Fot. Nextbike.pl
Poznański Rower Miejski strefa 4G
Centrum Poznania to jedna wielka strefa oddawania bezstacyjnych rowerów 4G. Fot. Nextbike

Jak zarejestrować się w PRM?

Najprościej zrobić to przez stronę internetową poznanskirower.pl lub nextbike.pl. Wypełniasz formularz rejestracyjny, zatwierdzasz regulamin i to już wszystko.

Zarejestrować się w Poznańskim Rowerze Miejskim możesz także przez aplikację mobilną Poznański Rower Miejski, w terminalach przy stacjach wypożyczania lub na całodobowej infolinii (61 666 80 80).

Jeżeli masz konto z poprzednich lat, nic się nie zmienia – używasz tych samych danych logowania.

Aby móc wypożyczać rowery, musisz zasilić swoje konto na kwotę minimum 20 złotych. Ponadto musisz utrzymywać na swoim koncie co najmniej 20 złotych. Jeżeli będzie mniej, nie wypożyczysz roweru. Jeżeli chcesz, możesz pod konto podpiąć kartę kredytową/debetową. Wtedy płatności będą ściągane automatycznie.

Konto w systemie jest współdzielone z innymi miastami – tam, gdzie działa Nextbike (Wrocław, Warszawa, Szczecin…). Konto z poprzednich lat jest ważne o ile znajduje się na nim co najmniej 20 złotych.

Poznański Rower Miejski jest kompatybilny z Lubońskim Rowerem Miejskim oraz Komornickim Systemem Rowerowym. Rowerów 3G z tych trzech systemów można używać w Poznaniu, Luboniu czy w Komornikach. Poznańskie rowery 4G (bezstacyjne) są przeznaczone do używania wyłacznie w granicach miasta Poznania.

Jak wypożyczyć rower?

Rowery 3G

Wystarczy podejść do terminala, nacisnąć przycisk „Wypożycz” i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. Rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka. Jeżeli jest zabezpieczony linką – można go odblokować za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. Wypożyczenia można dokonać również za pomocą aplikacji mobilnej oraz poprzez kontakt z całodobową infolinią.

Rowery 4G

W tym przypadku podchodzisz pod konkretny rower i dokonujesz wypożyczenia, wpisując numer telefonu komórkowego oraz kod PIN na komputerze pokładowym z tyłu roweru. Wypożyczenia można dokonać również za pomocą aplikacji mobilnej oraz poprzez infolinię. W aplikacji sprawdzisz też, gdzie znajduje się najbliższy rower bezstacyjny.

Mapa stacji i stref wypożyczeń i zwrotów Poznańskiego Roweru Miejskiego
Mapa stacji i stref wypożyczeń i zwrotów Poznańskiego Roweru Miejskiego. Kliknij aby powiększyć

Jak zwrócić rower?

Rowery 3G

Wystarczy wpiąć rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot. Jeżeli chcesz się upewnić czy dokonałeś zwrotu, możesz zalogować się w terminalu, sprawdzić w aplikacji mobilnej, na stronie internetowej poznanskirower.pl lub na infolinii.

Jeżeli na stacji nie ma wolnego elektrozamka, przypinasz swój rower do stojaka przy pomocy dołączonego zamka szyfrowego. Następnie naciskasz „Zwrot” na terminalu i postępujesz zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Zwrócić jednoślad możesz też przez infolinię (61 666 80 80, 61 674 03 90), aplikację mobilną lub stronę internetową.

Rowery 4G

Zatrzymujesz się. Odradzamy zastawianie chodników, wejść, bram, alejek w parkach czy porzucanie rowerów na drogach rowerowych. Następnie z komputera pokładowego wybierasz „OK” i zamykasz ręcznie blokadę na prawym kole. Nie musisz przypinać rowerów 4G do żadnych stojaków.

Wygodę jazdy po centrum miasta poprawił znacząco kontraruch rowerowy na ulicy Strzeleckiej. Warto też skorzystać z nowego odcinka Wartostrady:

Opłaty za korzystanie z rowerów miejskich w Poznaniu

To największa nowość w tym sezonie PRM. Wypożyczenie roweru miejskiego na czas do 30 min jest płatne. Pierwsze 30 minut kosztuje 1 zł. Za wypożyczenie trwające 31-60 min pobierana zostanie oplata 2 zł, druga i każda kolejna rozpoczęta godzina to koszt 4 zł za godzinę.

Jeżeli posiadasz na swojej karcie PEKA ważny bilet okresowy, darmowe wypożyczenie może trwać do 30 minut. Wypożyczenie trwające od 31 do 60 minut kosztuje 1 zł, druga godzina – 2 złote, natomiast każda kolejna godzina wiąże się z wydatkiem 4 złotych. Aby skorzystać z tańszej taryfy, musisz przyłożyć swoją kartę PEKA do terminala (w przypadku wypożyczania roweru 3G) czy komputera pokładowego z tyłu (rower 4G).

Szczególny przypadek: rower elektryczny. Koszt wypożyczenia roweru elektrycznego: od 1 do 30 minuty 1 zł, od 31 do 60 minuty 3 zł, druga i każda kolejna rozpoczęta godzina 5 zł/godz. Jeżeli posiadasz bilet okresowy na karcie PEKA, zmienia się taryfa: od 1 do 30 minuty 0 zł, od 31 do 60 minuty 3 zł, druga i każda kolejna rozpoczęta godzina 5 zł/godz.

Pamiętaj: na swoim koncie w systemie Poznańskiego Roweru Miejskiego musisz mieć co najmniej 20 złotych, aby móc wypożyczać jednoślady.

Pełen cennik: poznanskirower.pl/cennik

Dotyczy wyłącznie rowerów 4G

  • Jeżeli oddasz rower poza stacją rowerów 3G/strefą dla rowerów 4G/centrum miasta, to zapłacisz dodatkowo 5 zł do ceny wypożyczenia.
  • Jeżeli wypożyczysz rower spoza strefy i oddasz go w strefie, to otrzymasz 2 zł na swoje konto PRM.

Informacje dodatkowe, reklamacje

Przypominamy podstawowe zasady ruchu rowerowego w mieście. Rowerzysta porusza się jezdnią, chyba, że obok znajdzie drogę rowerową lub pas rowerowy. Na skrzyżowaniach równorzędnych rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu jak kierowca.

Funkcje dostępne tylko w rowerach 4G

Rezerwacja

Rowery 4G możesz zarezerwować (użytkownik może zarezerwować jednocześnie do 4 rowerów) poprzez aplikację mobilną i stronę internetową. Zarezerwowany rower będzie oczekiwał na użytkownika maksymalnie 15 minut. Czas rezerwacji wliczany będzie do czasu wypożyczenia.

Postój

Dzięki niemu możesz zaparkować swój rower i np. zrobić zakupy, aby później kontynuować jazdę tym samym bicyklem. Funkcja będzie dostępna z poziomu komputera pokładowego i po załączeniu blokady na prawym kole, czas trwania postoju (maksymalnie 60 minut) będzie wliczany do czasu wypożyczenia.

Reklamacje w PRM, regulamin

System naliczył ci niewłaściwą opłatę? Wystąpiły jakieś problemy z działaniem rowerów miejskich? Złóż reklamację na adres mailowy bok@poznanskirower.pl. Operator systemu ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji. Jeżeli NB Poznań (operator systemu) uzna Twoją reklamację, otrzymasz zwrot niesłusznie pobranych środków. A jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi, lub operator żąda od Ciebie kilkuset złotowej opłaty za rzekomo niezwrócony sprzęt, warto opisać swoją sytuację i reklamację w wiadomości do Zarządu Transportu Miejskiego: ztm@ztm.poznan.pl.

Regulamin i tabelę opłat znajdziesz tutaj.

Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

Czytaj też
Za co w 2019 nałożono 1,5 mln zł kar na operatora rowerów miejskich w Poznaniu?


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie