Jak co miesiąc zaglądamy na przebudowę ulicy Taczaka i Garncarskiej w centrum Poznania. Widzimy spory postęp w robotach budowlanych, tak więc zapraszamy do fotorelacji!
Porównaj postęp robót z majową, czerwcową, lipcową, sierpniową i wrześniową fotorelacją.
Krótki opis postępu prac
Od ostatniego miesiąca sporo się wydarzyło. Budowlańcy wkroczyli na skwer przy skrzyżowaniu ul. Taczaka i Kościuszki. Po południowej stronie ul. Taczaka ułożono już chodnik. Trwają też intensywne prace przy drzewach po północnej części ulicy. Skrzyżowanie ulic Taczaka i Ratajczaka jest już wybrukowane niemal w całości. A co na Garncarskiej? Chodniki leżą prawie w całości, w miejscu jezdni leży kruszywo.
Postępy prac uwidaczniają ponadto błędy projektowe – kostka łupana to niewygoda i nieodpowiedni wybór dla pieszych, co razi w kontraście do równej, ciętej kostki na miejscach postojowych….
Obie ulice zostaną całkowicie odmienione. Ul. Taczaka jak i Garncarska otrzymają nową nawierzchnię z różnego rodzaju materiałów szlachetnych – kostki czy płyt granitowych. Odnowiony zostanie także skwer na skrzyżowaniu ul. Taczaka z ul. Kościuszki. Ulicę Taczaka ozdobi 15 klonów pospolitych i 2 ambrowce amerykańskie. Ponadto pojawią się krzewy i kwiaty. Przy skrzyżowaniu ulic Taczaka i Ratajczaka zaplanowano mały, zielony plac.
Przebudowa rozpoczęła się 6 maja 2019 roku, inwestycję prowadzi PHU Brukpol. Poznańskie Inwestycje Miejskie – główny inwestor ze strony miasta – informują, że prace budowlane potrwają do marca 2020 roku.
Projekt obu ulic zobaczysz poniżej:
Fotorelacja – październik 2019

Po lewej: gładka kostka cięta na miejscach parkingowych. Po prawej: nierówna kostka łupana w części dla pieszych
Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin. Teraz trwa przebudowa Placu Kolegiackiego. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2020 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Na swoją kolej czeka m.in. odnowa ulicy Wierzbięcice czy przebudowa Rynku Łazarskiego.

Nowy chodnik na Taczaka nie jest do końca równy. UWAGA! Inwestor nie odebrał jeszcze tych robót, to powinno zostać poprawione

Im bliżej ulicy Ratajczaka, tym więcej już zrobiono. Stoimy na jezdni i patrzymy na miejsca postojowe/miejsca na ogródki restauracyjne przeplatane drzewami. Pośrodku jezdni odwodnienie

Piesi będą narzekać na ten fragment. Szkoda, że chęć wizualnego wyodrębnienia tego miejsca przeważyła nad praktycznością

Na zakończenie bonus: codzienność rowerzystów jadących ulica Ratajczaka od Starego Browaru do centrum po pasie rowerowym (na czerwono). Pas rowerowy jest wiecznie zastawiany przez nielegalnie zaparkowane samochody, a w dodatku wykonawca robót budowlanych nie zadbał o odpowiednie oznakowanie wykopu (np. tablicą z żółtymi światłami)
Czytaj też:
Dzięki opłatom za parkowanie miasto znajduje pieniądze na potrzebne remonty ulic. Rada Osiedla Stare Miasto chce kampanii informacyjnej promującej inwestycje sfinansowane ze środków SPP.
Jak się zmieniła ulica Święty Marcin po przebudowie? Porównamy dzisiejszy wygląd tej ulicy z tym, jak prezentowała się przed inwestycją. Zobaczymy też krótką fotorelację.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie