Poznań Rynek Łazarski przebudowa zieleń targowisko

UJAWNIAMY projekt odnowy Rynku Łazarskiego!

by

in

Już wiosną 2020 roku rozpocznie się przebudowa Rynku Łazarskiego. Czas na Poznań ujawnia projekt budowlany ważnej dla mieszkańców Łazarza inwestycji. Sprawdź, jakie zmiany pojawią się w tym rejonie!

Przeczytaj także ten artykuł. Znajdziesz w nim fotorelację z Rynku Łazarskiego przed przebudową ⤵️

„Tu na razie jest ściernisko” – zdjęcia z Rynku Łazarskiego przed przebudową

W przededniu rewaloryzacji

Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w śródmieściu. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin. Teraz trwa przebudowa Placu Kolegiackiego. oraz odnowa ulicy Taczaka i Garncarskiej. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2020 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Wtedy też rozpocznie się odnowa ulicy Wierzbięcice na Wildzie.

Rynek Łazarski to główny plac Dolnego Łazarza. Łączy się z nim kilka ulic: Niegolewskich, Małeckiego, Caliera, Kącik, Dmowskiego i Lodowa. Sam plac posiada bardzo charakterystyczny układ przestrzenny. Większą część (na planie kwadratu) wypełnia targowisko. Na trójkątnym łączniku z ulicą Głogowską utworzono skwer Kazimierza Nowaka – poznańskiego podróżnika.

W ramach inwestycji cały Rynek Łazarski doczeka się odnowy. Prace budowlane obejmą też fragment ul. Caliera (do skrzyżowania z ul. Łukaszewicza). Pojawi się nowa nawierzchnia, a plac ozdobią drzewa. Zupełnie nową formę przybierze targowisko.


Wyświetl większą mapę

Problematyczny przetarg

Problemy z wyłonieniem wykonawcy remontu przyczyniły się do sporego opóźnienia. Konkurs na projekt rozpisano w połowie 2016 roku. Pod koniec tego samego roku rozstrzygnięto jego 1 etap. Zwycięzcę wybrano w marcu 2017 roku. Została nim Autorska Pracownia Architektoniczna Marka Bulata. Prace budowlane zapowiedziano od jesieni 2017 do końca 2018 roku.

Jednak w międzyczasie proces projektowania wydłużył się. Pierwszy przetarg na wykonanie ogłoszono w lipcu 2018 roku. Nikt wtedy nie zgłosił się do Urzędu Miasta Poznania.Za drugim razem jedyna oferta firmy Budimex przekraczała budżet. Za trzecim razem (listopad 2019) wpłynęły trzy oferty. Najtańszą z nich, na kwotę 42,4 mln zł złożyła firma Skanska. Miasto zakładało budżet na poziomie 35 mln zł, jednak radni zgodzili się na dorzucenie brakujących 7 mln zł. Pozwoli to na podpisanie umowy z firmą Skanska.

Opis projektu

Targowisko działające na rynku zostanie zadaszone. Metalowa konstrukcja z półprzezroczystym dachem z folii ETFE ochroni handlarzy i klientów przed opadami. Sprzedawcy skorzystają z zaplecza sanitarnego, m.in. z toalety. Ponadto dowóz towaru na stragany ma zostać uporządkowany.

Poznań Rynek Łazarski przebudowa zieleń targowisko
Rynek Łazarski po modernizacji: drzewa i zadaszone targowisko. Fot. poznan.pl

Pojawią się nowe funkcje rekreacyjne: miejsce na kawiarniane ogródki, fontanna, poidełka oraz przestrzeń zabaw dla dzieci (z karuzelami i zjeżdżalnią). Skwer im. Kazimierza Nowaka zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem. Większość ławek na Rynku Łazarskim nie będzie mieć oparcia.

Nie mogło zabraknąć oświetlenia. Zarówno w formie latarni, reflektorów w podłożu jak i lamp wiszących na linach. Te ostatnie rozświetlą skwer Kazimierza Nowaka i targowisko.

Nawierzchnia

Chodniki otrzymają nawierzchnię z płyt granitowych. Obrzeża (przy kamienicach i jezdni) powstaną z kostki granitowej o ściętej powierzchni (powinno być zatem równo). Sam plac także będzie wyłożony płytami granitowymi, jednak z paskami z drobnej kostki granitowej. Co na jezdniach? Asfalt, pomijając skrzyżowania wyniesione. Tam ujrzymy kostkę granitową o ściętej powierzchni. Ta sama kostka pojawi się na miejscach postojowych.

Ruch na Rynku Łazarskim

Dla ruchu samochodowego i rowerowego przewidziano dwukierunkową jezdnię wokół całego placu. To pozwoli na zmniejszenie powierzchni komunikacyjnych na Rynku Łazarskim. Dzięki temu więcej miejsca zyska targowisko i strefy piesze. Cały plac będzie strefą zamieszkania. Skrzyżowania z ul. Lodową/Dmowskiego, Kącik, Caliera i Małeckiego będą wyniesione, co pozwoli na uspokojenie ruchu.

Do wnętrza placu dojadą dostawcy, rowerzyści i pojazdy na warunkach Zarządu Dróg Miejskich. Niestety jeden z wjazdów do wnętrza placu pozostawiono bez słupków (chowanych w jezdni czy rozkręcanych). Dlatego istnieje ryzyko swobodnego wjazdu samochodów na plac – do strefy pieszej. Zwrócili na to uwagę m.in. plastyk miejski Piotr Libicki i Policja. Wokół jezdni powstaną miejsca postojowe, stojaki rowerowe i stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego. Projekt przygotowano z myślą o Strefie Płatnego Parkowania, która niedługo powstanie na Łazarzu.

Poznań przebudowa Rynku Łazarskiego targ drzewa Kazimierz Nowak
Rynek Łazarski po modernizacji. Fot. poznan.pl

Zieleń

Na Rynku Łazarskim pojawi się 51 nowych drzew. Łącznie z 5 zachowanymi, na całym placu pozostanie 56 drzew. Spójrzmy, jakie gatunki zieleni wysokiej pojawią się na placu:

  • 29 klonów zwyczajnych,
  • 17 klonów polnych,
  • 5 sofor japońskich.

Wokół drzew powstaną rabaty wypełnione kwiatami, trawami czy bylinami. Więcej zieleni pojawi się na skwerze Kazimierza Nowaka. Zieleń stanie także wokół fontanny w pobliżu wlotu ul. Niegolewskich.

Rewaloryzacja Rynku Łazarskiego – projekt

Plansza nawierzchni. Odnowa Rynku Łazarskiego, rewitalizacja
Plansza nawierzchni. Uwaga, duży rozmiar pliku! Kliknij aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na nowym Rynku Łazarskim. Inwestycja ruszy w 2020 roku
Organizacja ruchu. Uwaga, duży rozmiar pliku! Kliknij aby powiększyć
Projekt zagospodarowania terenu
Projekt zagospodarowania terenu. Uwaga, duży rozmiar pliku! Kliknij aby powiększyć
Zieleń (drzewa, krzewy, trawy, byliny) na nowym Rynku Łazarskim. Inwestycja ruszy w 2020 roku
Plansza zieleni. Uwaga, duży rozmiar pliku! Kliknij aby powiększyć

– 100 MB najważniejszej dokumentacji, czyli karty zieleni, mała architektura i projekt architektoniczno-budowlany w oryginalnych plikach

– wszystkie plansze, rysunki i karty prosto ze strony Urzędu Miasta Poznania

Terminy

Umowę z firmą Skanska podpisano 13 stycznia 2020 roku. Wykonawca w ciągu 17 miesięcy od podpisania umowy ma zakończyć prace budowlane. Ponadto przez pierwsze 2 miesiące kontraktu powstanie tymczasowe targowisko przy ul. Głogowskiej. Tam się przeniosą kupcy z Rynku Łazarskiego.

Prace budowlane powinny się zakończyć w połowie 2021 roku. Inwestycję ze strony Urzędu Miasta Poznania prowadzi Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

To nie pierwszy projekt, który możecie zobaczyć na łamach Czasu na Poznań. Wcześniej prezentowano m.in. projekty dla kolejnych ulic w ramach Projektu Centrumkoncepcję dla tramwaju w Ratajczakaprojekt ulicy Taczaka i Garncarskiej oraz Placu Kolegiackiego


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „UJAWNIAMY projekt odnowy Rynku Łazarskiego!”

  1. […] Centrum, koncepcję dla tramwaju w Ratajczaka, projekt ulicy Taczaka i Garncarskiej, rynku Łazarskiego, ulicy Wierzbięcice oraz placu […]

Dodaj komentarz