Aktualne komunikaty o utrudnieniach na drogach i awariach, ostrzeżenia meteorologiczne, raporty smogowe - to wszystko można znaleźć w nowej aplikacji Smart City Poznań

Smart City Poznań – kolejna aplikacja Urzędu Miasta Poznania. Co z innymi apkami?

by

in

Z jednej strony gromadzi sporo funkcji w jednym miejscu. Z drugiej – dubluje się z inną aplikacją wypuszczoną rok temu. W artykule znajdziesz urzędnicze odpowiedzi na pytania dotyczące aplikacji „Smart City Poznań”

Nowa aplikacja Urzędu Miasta Poznania

„Aktualne komunikaty o utrudnieniach na drogach i awariach, ostrzeżenia meteorologiczne, raporty smogowe – to wszystko można znaleźć w nowej aplikacji Smart City Poznań”. Tak urzędnicy zachwalają możliwości nowej aplikacji Urzędu Miasta Poznania „Smart City Poznań” dla telefonów z systemem Android i iOS. Apka działa od lipca 2020. Faktycznie, liczba funkcji robi wrażenie:

  1. powiadomienia: alarmy (dotyczące sytuacji nadzwyczajnych), bezpieczeństwo (np. ostrzeżenia meteorologiczne), awarie (np. wodociągowe i kanalizacyjne), osiedla, powietrze (raporty smogowe, przekroczenie norm pyłów zawieszonych, darmowa komunikacja) oraz transport (prace drogowe, utrudnienia komunikacyjne),
  2. zgłaszanie spraw, którymi powinny zająć się służby miejskie: porządek (drobne odpady, wysypiska śmieci), środowisko (cieki wodne, stan powietrza), zwierzęta (martwe zwierzę), pojazdy (nieprawidłowo zaparkowany pojazd, wrak samochodu),
  3. udział w ankietach i sondażach,
  4. mobilne linki – odnośniki do najważniejszych stron i portali miejskich,
  5. łatwy dostęp do infolinii Miasta Poznania.

Do tej pory aby uzyskać dostęp do tych funkcji, trzeba było korzystać z kilku aplikacji i stron internetowych. Nie sposób odmówić wygody. Tylko czy apka jest przyszłościowa? Wydano ją tylko na telefony użytkownicy komputerów z niej nie skorzystają.

W dodatku we wrześniu 2019 roku ten sam Urząd Miasta Poznania wydał aplikację „Poznań w porządku„. Pokrywa ona funkcjonalność apki „Smart City Poznań” w zakresie pkt 2 z powyższej listy (poza zgłaszaniem parkowania). Także za jej pomocą wskażemy miejsce składowania śmieci, drobnych odpadów czy innych kwestii związanych z porządkiem w przestrzeni miasta. Co więcej, za powstanie obu aplikacji odpowiada jeden wydział UMP – Wydział Gospodarki Komunalnej.

Więcej o technicznych aspektach tworzenia aplikacji i usług internetowych znajdziesz w artykule o aplikacji „Poznań w porządku”:

Odpowiedź Urzędu Miasta Poznania

Postanowiliśmy odpytać urzędników w temacie aplikacji Miasta Poznania. Odpowiedzi udzielił Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City.

Koszty

Czas na Poznań: Czy Fundacja Veracity pobrała jakieś wynagrodzenie za stworzenie aplikacji? (wykonała prace programistyczne) Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? W jaki sposób włączono fundację do realizacji aplikacji (zapytanie ofertowe, zamówienie publiczne)?

Całość wynagrodzenia za przygotowanie aplikacji dla Fundacji Veracity to 63 293,00 zł netto. Wyboru dokonano zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych (czyli nie stosowano przepisów tej ustawy, gdyż wartość zamówienia nie przekracza 30 000 € – red.)

Ile UMP zapłacił za stworzenie aplikacji „Poznań w porządku”?

Koszt ok. 33 tys. zł.

Fundacja Veracity z siedzibą w Poznaniu, jak czytamy na stronie internetowej, „skupia się na budowaniu świadomości użytkowników Internetu, menadżerów i pracowników przedsiębiorstw i administracji publicznej, w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa informacji oraz efektywnego zarządzania”. Prezesem jest Ryszard Kluska, wiceprezesem – Michał Borucki. Obie osoby zasiadają także w dwóch spółkach: Advasec i Blue Energy, także z Poznania i także powiązanych z IT/konsultingiem.

Kto odpowiada za aplikację?

W skrócie: różne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Poznania. Prace programistyczne wykonuje wspomniana Fundacja Veracity.

Jaka jednostka organizacyjna UMP (lub jaka organizacja, firma) odpowiada za bieżące działanie aplikacji, konserwację, usuwanie błędów?

Za tworzenie powiadomień dostarczanych użytkownikom, a także administrowanie i wdrażanie aplikacji, odpowiedzialne są Wydziały: Organizacyjny, Gospodarki Komunalnej oraz Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, następnie: WCWI, Miejski Inżynier Ruchu, Straż Miejska, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, portal Atmosfera dla Poznania, Biuro Poznań Kontakt, Aquanet oraz Zarząd Dróg Miejskich. Integrację danych i API wspiera Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ZGiKM GEOPOZ. Prace programistyczne wykonuje Fundacja Veracity.

Co z innymi apkami, których funkcje dublują się ze „Smart City Poznań”?

Michał Łakomski nie udzielił prezycyjnej odpowiedzi na poniższe dwa pytania.

Czy UMP zamierza wycofać aplikacje „Interwencje” oraz „Poznań w porządku” (dublują się pod kątem funkcji z apką „Smart City Poznań”)?
Wydział Gospodarki Komunalnej w ostatnim roku odpowiadał za pojawienie się dwóch aplikacji o pokrywającej się funkcjonalności („Poznań w porządku”, „Smart City Poznań”). Czy było to zasadne?

Aplikacja Smart City Poznań jest swoistą formą rozrostu aplikacji Poznań w porządku oraz aplikacji Interwencje, będąc zarazem połączeniem ich funkcjonalności. Docelowo, Smart City Poznań ma usprawniać i ułatwiać funkcjonowanie mieszkańców miasta. Dlatego dostępna jest w dwóch systemach: iOS i Android. Działa dwutorowo, umożliwiając sprawną komunikację na linii mieszkaniec – miasto, a także wzbogacona została o większą ilość funkcji.

Czytaj także
System PEKA: archaizm jakich mało

Kwestie techniczne

Urząd się nie chwali, ale aplikacja „Smart City Poznań” działa ze smartwatchami – wyświetlając powiadomienia.

Czy zaprezentowana na grafikach promocyjnych „wersja aplikacji” dla smartwatchów (zegarków z ekranem dotykowym) jest dostępna?

Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie, skonfigurowany z nim smartwatch będzie wyświetlał powiadomienia tak, jak zostało to przedstawione na grafice promocyjnej. Ważne jest jednak, aby ustawienia telefonu na to pozwalały i nie blokowały przesyłania i wyświetlania powiadomień.

Apka ma działać wyłącznie na telefonach, nie ma planów dostarczania jej użytkownikom komputerów poprzez stronę WWW.

Czy twórcy apki „Smart City Poznań” rozważali stworzenie interfejsu w oparciu o stronę WWW, z wykorzystaniem technologii RWD czy PWA? Taka strona internetowa byłaby dostępna zarówno dla użytkowników komputerów jak i smartfonów, a w dodatku łatwo można ją przerobić na aplikację dla systemów Android i iOS.

Docelowo aplikacja została stworzona na urządzenia przenośne, tak aby użytkownik w dowolnym momencie mógł zgłosić zdarzenie czy otrzymać powiadomienie od miasta. Zaznaczyć należy, że aplikacja jest przystosowana do przeniesienia jej na stronę WWW (dostępność w RWD). Jednak na ten moment, z uwagi na charakter aplikacji, nie jest to planowane.

Zgłoszenie „w trakcie rozpatrywania” od września 2019

Urząd tworzy nowe aplikacje, ale czy dba o stare? W apce „Poznań w porządku” z łatwością można znaleźć zgłoszenia, które są w trakcie sprawdzania od blisko roku. Niektóre sytuacje wymagają dogłębniejszego sprawdzenia, to oczywiste. Tylko cóż takiego może tkwić w zgłoszeniu tuż przy moście Królowej Jadwigi – na miejskiej działce – że od października 2019 roku nie dało się go zamknąć?

Michał Łakomski: Wszystko zależy od konkretnego zgłoszenia. Niektóre z nich można rozwiązać szybko, wtedy status zgłoszenia jest aktualizowany. Jednak niektóre zgłoszenia dotyczą sytuacji, które ze względu na różne czynniki, toczyć mogą się kilka czy nawet kilkanaście miesięcy.

Zgłoszenia w aplikacji "Poznań w porządku" rozpatrywane od prawie roku
Zgłoszenia w aplikacji „Poznań w porządku” rozpatrywane od prawie roku

Po przesłaniu pytań do Urzędu Miasta Poznania, zgłoszenie spod mostu Królowej Jadwigi zniknęło. To przy Stadionie Szyca (ul. Spychalskiego) ciągle czeka na rozwiązanie.

Nowa aplikacja Smart City Poznań wyświetla szczegóły zgłoszenia, tak więc lepiej będzie można kontrolować urzędnicze działania w danym temacie. Za to nie widzimy daty dodania zgłoszenia. Coś dano, coś zabrano ?

Zobacz też
Widzisz dziurę w jezdni i chcesz to zgłosić miastu? Uważasz, że wiesz jak poprawić jakąś drogę w naszym mieście? Tutaj nie mamy specjalnej miejskiej apki (a zgłoszenie przez Smart City Poznań może być nieoptymalne), dlatego też czeka na Ciebie artykuł z niezbędnymi informacjami.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie