Śródka Zielona Impresja mural instalacja artystyczna Poznań

Zielona Symfonia rozbrzmiewa ze Śródki – nowy mural w Poznaniu

by

in

To wyjątkowa instalacja artystyczna. Nie tylko ma przykuwać wzrok, ale także zapewniać doznania dźwiękowe. Znajdziecie ją na Śródce przy Moście Cybińskim.

Grający mural? Co to takiego?

Zielona Symfonia na Śródce to metafora instrumentów muzycznych. Poprzez układ rynien i rur, rozłożonych na 450 m2, instalacja nawiązuje do orkiestry, która podczas deszczu „grać” będzie deszczowe symfonie. Śródka zyska w ten sposób nową atrakcję. To jedyny tego typu egzemplarz sztuki współczesnej w Poznaniu.

Zielona Symfonia Śródka Poznań instrumenty
„Instrumenty” i konstrukcja z rynien

Mural nie zawiera żadnych prawdziwych instrumentów. Dźwięki, które mogą się wydobywać z instalacji, są spowodowane wyłącznie wodą spływającą rynnami i kapiącą na blaszane elementy konstrukcji.

Zielona Impresja to nie jedyna instalacja na Śródce

Od kilku lat przestrzeń tej dzielnicy zdobi Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle. To wyjątkowy mural bazujący na oddaniu wyobrażeniu o małomiasteczkowej zabudowie i sielskim życiu. Ponadto wykorzystuje iluzję – odpowiednie cieniowanie wzmacnia poczucie głębi malunku. Zielona Impresja znajduje się tuż obok – przy ulicy Ostrówek i Cybińskiej.

Zielona Symfonia Śródka Poznań mural Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle
Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle – najsłynniejszy środecki mural

Za Zieloną Symfonię odpowiada Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, a środki niezbędne do wykonania instalacji przekazało m.in. Miasto Poznań w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.