TVP grupowała teksty "#tęczowa zaraza", choć jej pracownicy twierdzą inaczej i sieją dezinformację. Zrzut strony rubryki "tęczowa zaraza" zarchiwizowany przez Wayback Machine

TVP grupowała teksty tagiem „#tęczowa zaraza”, jej pracownicy twierdzą inaczej. Tak wygląda dezinformacja

by

in

Portal tvp.info oznaczał artykuły tagiem „tęczowa zaraza”. Po wytknięciu tego przez użytkowniczkę Twittera tag usunięto, a pracownicy TVP teraz twierdzą, że portal takiej „rubryki” nie miał.

Tak, temat artykułu nie dotyczy Poznania. Ale w trosce o kondycję mediów, co jakiś czas pojawiają się tu artykuły z tematyki medialnej:

„Finansowanie nienawiści”

25 listopada użytkowniczka Twittera @ParisPasRose (posługująca się językiem francuskim) napisała do sieci sklepów Carrefour, dlaczego reklamuje się na stronie internetowej Telewizji Polskiej. Użytkowniczka zarzucała „finansowanie najbardziej obrzydliwej nienawiści do osób LGBT”, która to nienawiść objawia się „sekcją „tęczowa zaraza” na jednej z witryn” (podkreślone fragmenty zostały przetłumaczone automatycznie przez Google Tłumacza). Poniżej oryginał po francusku:

Bjr @CarrefourFrance @GroupeCarrefour savez-vous que vos achats publicitaires sur le groupe audiovisuel public polonais #TVP financent la haine anti-LGBT la plus dégueulasse avec par ex une rubrique „Peste arc-en-ciel” („tęczowa zaraza”) sur l’un de leurs sites ? #StopFundingHate
@ParisPasRose, Twitter

Jako dowód, użytkowniczka załączyła zrzut ekranu ze strony tvp.info. Widać na nim treści wyświetlone pod tagiem #tęczowa zaraza.

W odpowiedzi Carrefour stwierdził, że „te treści nie odpowiadają naszym wartościom. Po otrzymaniu Pani sygnału wstrzymaliśmy trwającą kampanię. Podwoimy naszą ostrożność w tym obszarze wraz z polskim oddziałem Carrefoura” (tłumaczenie z polskiego artykułu). Poniżej oryginalna odpowiedź:

Bonjour, ces contenus ne reflètent pas nos valeurs. Suite à votre signalement, nous avons arrêté la campagne en cours.
Nous allons redoubler de vigilance avec @CarrefourPolska sur ces sujets.
@CarrefourFrance, Twitter

Oświadczenia pracowników TVP: „portal nigdy nie miał rubryki <<tęczowa zaraza>>”

Niektórzy pracownicy Telewizji Polskiej obronę swojej firmy skoncentrowali wokół narracji, którą można w skrócie streścić pod hasłem „nie było żadnej rubryki„. Poniżej prezentujemy publiczne oświadczenia w tym temacie:

Wbrew temu co pisze Onet, portal @tvp_info nie ma i nigdy nie miał rubryki „tęczowa zaraza”. #FAKENEWS
Samuel Pereira, Twitter

Nowe standardy „dziennikarskie” w @onetpl Redakcja publikuje artykuł na podstawie nieprawdziwych oszczerstw anonimowego internetowego trolla z leadem, któremu przeczy ostatni akapit tekstu. Wszystko bez żadnej weryfikacji. Upadek
Jarosław Olechowski, Twitter

Koledzy z @onetpl! Powołując się na wpis „Claire Underwood”, która zamieściła screeny mające dowodzić, że na @tvp_info funkcjonuje rubryka „tęczowa zaraza” wprowadzacie czytelników w błąd. Na podstawie tak zmanipulowanych informacji można twierdzić, że takie „rubryki” są wszędzie
Daniel Liszkiewicz, Twitter

Daniel Liszkiewicz poza tym twierdzi, że „takie tzw. „kolumny”, można wykryć we wszystkich mediach„. Stara się to udowodnić, publikując trzy zrzuty ekranu z innych portali piszących o Marku Jędraszewskim, przedstawicielu Kościoła katolickiego i autorze słów „tęczowa zaraza”.

Demaskujemy działania wokół tagu #tęczowa zaraza

Mamy 27 listopada. Wyszukaliśmy artykuły, które – według zrzutu ekranu @ParisPasRose – znajdowały się pod tagiem „tęczowa zaraza”, między innymi:

Pod żadnym z tych artykułów nie występuje tag „tęczowa zaraza”. Czy w takim razie osoby broniące TVP mają rację?

Zrzut ekranu artykułu TVP Info wykonany 27 listopada 2020
Zrzut ekranu artykułu TVP Info wykonany 27 listopada 2020. Brak tagu „tęczowa zaraza”

Nie. Tag #tęczowa zaraza został skasowany spod artykułów. Administratorzy portalu tvp.info nie tylko usunęli te tagi z artykułów, ale także usunęli sam tag z portalu – po wpisaniu jego adresu w wyszukiwarkę, pojawia się przekierowanie do strony głównej. Czyli usunęli to, co wytknęła w swoim wpisie na Twitterze użytkowniczka @ParisPasRose. Co więcej, tagi są dodawane przez portal, tak więc to pracownicy TVP podjęli decyzję, aby treści o osobach LGBT zgromadzić pod hasłem „tęczowa zaraza”. A po wpisie użytkowniczki Twittera, pracownicy TVP usunęli to hasło i tagi z artykułów. Można to udowodnić na dwa sposoby.

Internet ma swoje archiwum, i to nawet dwa

Wayback Machine to usługa archiwizująca strony internetowe. Zawartość spod danego adresu jest zgrywana i publicznie dostępna w wyszukiwarce. Skorzystaliśmy z niej. Okazuje się, że artykuł o wypowiedzi wiceszefa MSWiA został zarchiwizowany. Wszystkie archiwalne wersje są otagowane #tęczowa zaraza. Tutaj link do jednego z zrzutów tego artykułu. A tutaj – link do strony, która gromadziła treści oznaczone jako #tęczowa zaraza.

Zrzut ekranu ze strony web.archive.org prezentujący fragment artykułu TVP Info
Zrzut ekranu ze strony web.archive.org prezentujący fragment artykułu TVP Info

Google cache, znana bardziej pod nazwą: pamięć podręczna, to (przytaczając za lepszymarketing.pl) kopia strony internetowej stworzona podczas ostatniej wizyty robotów Google. Taka kopia zawiera wszystkie zindeksowane przez boty podstrony. Wpisując w wyszukiwarkę Google adres danej strony, możemy odnaleźć jego wersję zapamiętaną przez roboty Google.

Artykuł z wypowiedzią szefa MON posiada kopię z 4 września 2020, a z wypowiedzią wiceszefa MSWiA – z 24 listopada 2020. Obie wersje są oznaczone jako #tęczowa zaraza.

Kompilacja zrzutów ekranu z artykułu TVP Info zachowanego w pamięci Google cache. Tęczowa zaraza, LGBT
Kompilacja zrzutów ekranu z artykułu TVP Info zachowanego w pamięci Google cache

Wiemy już, że zrzut ekranu ze strony tvp.info był autentyczny, a portal faktycznie grupował teksty pod hasłem „tęczowa zaraza”. Pamiętacie wpis Daniela Liszkiewicza z TVP o „takich tzw. „kolumnach”, (które) można wykryć we wszystkich mediach”? Zrzuty przedstawiają trzy portale: Polsat News, TVN24, Rzeczpospolitą. Tylko Polsat News posiada tag „tęczowa zaraza”. Pozostałe dwa portale nie posiadają takiego tagu, kategorii, rubryki czy kolumny. Oznacza to, że Daniel Liszkiewicz, zastępca szefa publicystyki TVP Info, sieje dezinformację w tym temacie.

Do TVP: czego się wstydzicie?

Do pracowników portalu tvp.info mamy następujące pytanie retoryczne: czego się wstydzicie? Świadomie oznaczaliście artykuły tagiem #tęczowa zaraza, po czym usunęliście zarówno te zgrupowania, jak i stronę internetową tagu. Skoro w oznaczaniu treści jako #tęczowa zaraza nie ma zdaniem pana Liszkiewicza nic wyjątkowego, przywrócicie ten tag, prawda?

Wielkim problemem mediów jest to, że dezinformację sieją nie tylko politycy czy fałszywi eksperci, ale także sami pracownicy mediów. Pracownicy, którzy przynajmniej w teorii powinni prezentować prawdę i dążyć do jej ujawniania.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie