Zdewastowane donice na ulicy Wrocławskiej. Poznań Stare Miasto

Trzy miesiące po odmalowaniu donic na Wrocławskiej: brud, wlepki i brak reakcji

by

in

W połowie czerwca Zarząd Dróg Miejskich odmalował donice na ulicy Wrocławskiej. Od tego czasu zdążyły pokryć się brudem i aktami wandalizmu. Dlaczego nie są czyszczone?

Zobacz też zdjęcia przed-po z odnowionej ulicy Taczaka i Garncarskiej.

Ulica Wrocławska: czteroletnie donice

Ulica Wrocławska to jeden z deptaków w centrum Poznania. Łączy Stary Rynek z ulicą Podgórną i centrum handlowym Kupiec Poznańskim. Ulicę wyremontowano w 2015 roku. Pojawiła się nowa nawierzchnia z równego granitu oraz drzewa. Te, z powodu instalacji podziemnych (argumentacja ZDM Poznań), posadzono wyłącznie w donicach. 14 lip drobnolistnych rośnie w dębowych donicach od 2016 roku.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że taka mała architektura spodoba się mieszkańcom i turystom, okaże się przy tym nie tylko funkcjonalna, ale też doda uroku ulicy Wrocławskiej.

Komunikat prasowy UMP

Dębowe donice się nie sprawdziły. Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że miasto nie radziło sobie z ich utrzymaniem. Szybko się niszczyły. Dębowe deski zaczęły odchodzić, powiększały się szpary na narożnikach. Donice ciężko było utrzymać w czystości. Już w 2017 roku wykonano pierwsze naprawy gwarancyjne. Przynosiły one poprawę, ale donice po pewnym czasie zaczynały szpecić ulicę Wrocławską.

Renowacja poprzez kubeł farby

Zarząd Dróg Miejskich w 2020 roku skapitulował. Skoro trudno donice utrzymać w dobrym stanie, należy je… zamalować. Drogowcy w połowie czerwca pomalowali je na różne odcienie niebieskiego. Od teraz na Wrocławskiej rządzi „majowy barwinek, niebieska funkia i chabrowe pole”. Odmalowane donice nie straszyły… do czasu.

Mamy nadzieję, że po tych zabiegach donice będą służyć rosnącym w nich lipom jeszcze parę lat.
Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu / Facebook

[metaslider id=”6554″]

Już miesiąc później (czyli w lipcu) były zdewastowane. Obklejone wlepkami reklamującymi różne biznesy, poodzierane, zabrudzone. Choć łatwo je odnowić (usunąć naklejki, umyć i ponownie pomalować), to nikt ze strony Zarządu Dróg Miejskich przez 3 miesiące się na to nie zdecydował.

Warto zaznaczyć, że na ulicy Wrocławskiej działa miejski monitoring. Kamery mogłyby pomóc w zauważeniu dewastacji i schwytaniu sprawcy. Ponadto, z racji położenia tuż przy Starym Rynku, teren patroluje Policja i Straż Miejska.

„Donice będą czyszczone interwencyjnie”

Postanowiliśmy zapytać się poznańskich drogowców, czy zamierzają wyczyścić/odmalować donice. W pytaniach poruszyliśmy także kwestie oblepionych latarni i sposobu zabezpieczenia donic przed aktami wandalizmu. Odpowiedzi udzieliła Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich (podkreślenia – red.).

14 donic na ul. Wrocławskiej zostało przemalowanych ze względu na ich zły stan, rozsychanie się i degradację drewna spowodowaną podlewaniem. Dzięki pomalowaniu zostanie przedłużony okres ich trwałości. Donice nie zostały zabezpieczone w dodatkowy sposób.

Drzewa i ich bryła korzeniowa rozrosła się do tego stopnia, że niebawem będą musiały zostać przesadzone do gruntu. Szacowany okres, przez który drzewa mogą jeszcze pozostać w donicy to ok. 2 lata.

Ze względu na ograniczone środki finansowe donice będą czyszczone interwencyjnie, tak jak działo się to do tej pory.

Agata Kaniewska, Zarząd Dróg Miejskich

Zwróćmy uwagę na fragment dotyczący przesadzenia drzew do gruntu. Czy to oznacza, że donice znikną z Wrocławskiej, a drzewa pojawią się w ziemi? Krótko: dziś nie wiadomo.

Nie jest jeszcze przesądzone czy lipy zostaną posadzone w gruncie, co stanie się z donicami.  Przed podjęciem decyzji konieczna będzie m.in. analiza sieci uzbrojenia podziemnego na ul. Wrocławskiej, uzgodnienia z Miejskim Inżynierem Ruchu.

Niedomalowany narożnik (lub złuszczona farba)
Niedomalowany narożnik (lub złuszczona farba)
Kopanie donicy to taka fajna rozrywka!
Kopanie donicy to taka fajna rozrywka!
Regularne czyszczenie latarni (z darmową reklamą tatuażystki, dodajmy) także przerasta możliwości drogowców
Regularne czyszczenie latarni (z darmową reklamą tatuażystki, dodajmy) także przerasta możliwości drogowców

Czytaj też
Jak dużo mamy „dobówek” na Starym Mieście? Analiza najmu krótkoterminowego
Zlikwidujmy deptak na Półwiejskiej! Kierowcy na to czekają, czyli słowo o „przestrzeganiu” ograniczeń przy wjeździe na najdłuższy poznański deptak


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie