13 października odbędą się wybory parlamentarne, w których wybierzemy naszych przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Jak dopisać się do spisu wyborców? Gdzie zagłosować?
Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowych, w marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych, a w maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Po co te wybory parlamentarne?
W wyborach parlamentarnych wybieramy przedstawicieli Sejmu i Senatu. Te dwie izby parlamentu tworzą władzę ustawodawczą – tworzą prawo, uchwalają budżet. Posłowie i senatorowie są przedstawicielami Narodu.
W skład Sejmu wchodzi 460 posłów, Senatu – 100 senatorów. Każdy poseł i senator wybierany jest w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Kandydaci startują z komitetów wyborczych. W Poznaniu wybierzemy 10 posłów spośród 100 kandydatów (z 5 komitetów wyborczych) i jednego senatora spośród 2 kandydatów (z dwóch komitetów).
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku od godziny 7.00 do 21.00.
Spis treści:
Słowo do nas – młodych osób
Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach
Chcę głosować w Poznaniu już stale
Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów
Gdzie głosować?
#MłodziGłosują
W głosowaniu może wziąć udział każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej powyżej 18 roku życia, który ma czynne prawo wyborcze.
Czas na Poznań czytają głównie osoby młode, więc pozwolę sobie na małą prywatę 😉 Choć osób młodych (w przedziale wiekowym 18-29) i starszych (65+) jest mniej więcej tyle samo – około 6 milionów osób, to zupełnie odmienny jest stosunek do polityki i wyborów. Najlepszą ilustracją niech będzie szacunkowa frekwencja w podziale na grupy wiekowe:
- w wyborach parlamentarnych w 2015 roku: 18-29: ok. 49%, 61+: 61%,
- w wyborach samorządowych w 2018 roku: 18-29: 37%, 60+: 55%,
- w wyborach europejskich w 2019 roku: 18-29: 28%, 60+: 48%.
Dzięki temu choć osób młodych jest mniej więcej tyle samo co 60+, to starsi mają dużo większą silę nacisku. Więcej osób starszych głosuje, więc opłaca się zabiegać o ich względy. Programy partii lub kandydatów wypełnia troska o służbę zdrowia czy emerytów, podczas gdy interesy najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej pozostają nie do końca zabezpieczone. Cytując za ekonomistą Jackiem Sawulskim: jeżeli młodzi nie wezmą się w garść, to w naszej przyszłej demokracji zupełnie stracą na znaczeniu.
Tak, wiem, „nie ma na kogo głosować”. Można czekać, aż w polityce pojawią się idealni i nieskazitelni… a można aktywnie brać udział w życiu społecznym tu i teraz. W życiu potrafimy np. wybrać samochód nie do końca spełniający marzenia (ale nadal sprawny, pojemny i przynoszący radość z jazdy). Z polityką jest trochę podobnie, wystarczy poszukać. Listy wyborcze pełne są nie tylko członków partii, ale także kandydatów bezpartyjnych.
Jednocześnie młodzi podróżują, studiują i głosowanie może wydawać się dla nich problemem. Sęk w tym, że wcale tak nie jest. Kwestie dopisania do listy wyborców załatwimy przez Internet, nie trzeba się ruszać z własnego domu 😀 Dlatego powstał ten poradnik, aby ułatwić wszystkim chętnym udział w wyborach, które odbędą się już 13 października 2019 roku.
Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach
Jeżeli mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada”, meldowałeś na pobyt stały w naszym mieście lub wpisywałeś się wcześniej do rejestru wyborców – gratulacje, nic nie musisz robić!
Jeżeli wiesz, że w dniu wyborów będziesz w Poznaniu (niezależnie od tego gdzie mieszkasz na co dzień – możesz nawet mieszkać w Poznaniu, ale bez meldunku lub nie być nigdzie zameldowanym), dopisz się do spisu wyborców. Wpis obejmie najbliższe wybory parlamentarne. Zrobisz to na dwa sposoby.
Przez Internet
- Kliknij przycisk Wyślij wniosek.
- Zaloguj się na swój Profil Zaufany. To proste, jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zalogujesz się chociażby przez bank, wspierane są te największe: PKO Bank Polski/Inteligo, Bank Pekao, Santander, mBank, ING, Envelo, Bank Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe i Alior Bank. Sam profil przyda się do załatwiania wielu innych spraw urzędowych przez Internet 😉
- Uzupełnij miejsce, w którym będziesz przebywał w dniu wyborów.
- Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
- Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
- Po złożeniu wniosku będziesz od razu dopisany do spisu wyborców, powinieneś także otrzymać potwierdzenie drogą mailową. Jeżeli nie nadejdzie w ciągu 3 dni – skontaktuj się z urzędem.
W urzędzie
- Przygotuj wniosek. Możesz go napisać samodzielnie, musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu. Bez obaw, urzędnicy pomogą w stworzeniu wniosku jeżeli nie jesteś czegoś pewien 😉
- Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20, ponadto ul. Gronowej 22a i ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404 – dwa ostatnie miejsca tylko po umówieniu się na wizytę).
- Po złożeniu wniosku będziesz od razu dopisany do spisu wyborców.
Chcę głosować w Poznaniu już stale
Jeżeli mieszkasz stale w Poznaniu i chcesz brać udział w wyborach w tym mieście, a z jakichś względów nie chcesz się zameldować na pobyt stały – dopisz się do rejestru wyborców. Wpis będzie ważny także w kolejnych wyborach.
Przez Internet
- Kliknij przycisk Wyślij wniosek.
- Zaloguj się na swój Profil Zaufany. To proste, jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zalogujesz się chociażby przez bank, wspierane są te największe: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander, mBank itd. Sam profil przyda się do załatwiania wielu innych spraw urzędowych przez Internet 😉
- Wybierz obywatelstwo.
- Wskaż urząd gminy (URZĄD MIASTA POZNANIA (61-841 POZNAŃ, WOJ. WIELKOPOLSKIE)
- Podaj dane dokumentu tożsamości, dołącz skan lub zdjęcie tego dokumentu.
- Do wniosku możesz dodać załącznik, który potwierdza miejsce twojego stałego zamieszkania. Może to być np. umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są twoje dane, umowa o pracę. To ułatwi i przyspieszy dopisanie się do rejestru wyborców, dlatego polecam dodać jakiś załącznik.
- Podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem.
- Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
- Czekaj na odpowiedź z urzędu (powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku).
W urzędzie
- Przygotuj: wniosek (możesz go wydrukować i wypełnić, ale spokojnie, w urzędzie też będą go mieli), dokument tożsamości oraz jego kopię.
- Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20).
- Warto mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzający miejsce stałego zamieszkania (umowa najmu, rachunek za prąd, umowa o pracę…).
- Czekaj na odpowiedź z urzędu (powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku)
Jeżeli przyjdzie pozytywna odpowiedź, gratulacje – możesz głosować w Poznaniu!
Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów
Jeżeli nie wiesz, gdzie będziesz przebywał w dniu głosowania (ale wiesz, że na 100% nie w miejscu stałego zamieszkania) – pobierasz zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której pobierasz takie zaświadczenie. Mieszkasz w Poznaniu i chcesz otrzymać to zaświadczenie, bo wiesz, że w dzień wyborów będziesz poza miastem? Skieruj się do Urzędu Miasta Poznania.
Zaświadczenie umożliwia głosowanie na terenie Polski, poza jej granicami a nawet w łodziach podwodnych.
W urzędzie
- Przygotuj wniosek. Możesz go zanieść osobiście lub poprzez osobę upoważnioną, najpóźniej 2 dni przed wyborami
- Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20, ponadto ul. Gronowej 22a i ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404 – dwa ostatnie miejsca tylko po umówieniu się na wizytę).
- Jeżeli wszystko jest OK, odbierasz zaświadczenie o prawie do głosowania.
Gdzie głosować?
Dopisałeś/dopisałaś się do spisu/rejestru wyborców – świetnie. Czas sprawdzić, w którym lokalu wyborczym mogę zagłosować. W tym celu:
- wchodzimy na stronę https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/, podajemy PESEL (to strona urzędowa, spokojnie 😉 ) i otrzymujemy informację o naszym lokalu wyborczym.
Możemy też:
- wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora),
- zadzwonić na miejską infolinię 61 646 33 44.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.