Wybory parlamentarne 2019: Poznań. Jak dopisać się do spisu wyborców? Balkon, flaga Polski

Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu/rejestru wyborców w Poznaniu? Gdzie głosować?

by

in

13 października odbędą się wybory parlamentarne, w których wybierzemy naszych przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Jak dopisać się do spisu wyborców? Gdzie zagłosować?

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowychw marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych, a w maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Po co te wybory parlamentarne?

W wyborach parlamentarnych wybieramy przedstawicieli Sejmu i Senatu. Te dwie izby parlamentu tworzą władzę ustawodawczą – tworzą prawo, uchwalają budżet. Posłowie i senatorowie są przedstawicielami Narodu.

W skład Sejmu wchodzi 460 posłów, Senatu – 100 senatorów. Każdy poseł i senator wybierany jest w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Kandydaci startują z komitetów wyborczych. W Poznaniu wybierzemy 10 posłów spośród 100 kandydatów (z 5 komitetów wyborczych) i jednego senatora spośród 2 kandydatów (z dwóch komitetów).

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku od godziny 7.00 do 21.00.

Spis treści:

Słowo do nas – młodych osób
Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach
Chcę głosować w Poznaniu już stale
Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów
Gdzie głosować?

#MłodziGłosują

W głosowaniu może wziąć udział każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej powyżej 18 roku życia, który ma czynne prawo wyborcze.

Czas na Poznań czytają głównie osoby młode, więc pozwolę sobie na małą prywatę 😉 Choć osób młodych (w przedziale wiekowym 18-29) i starszych (65+) jest mniej więcej tyle samo – około 6 milionów osób, to zupełnie odmienny jest stosunek do polityki i wyborów. Najlepszą ilustracją niech będzie szacunkowa frekwencja w podziale na grupy wiekowe:

Dzięki temu choć osób młodych jest mniej więcej tyle samo co 60+, to starsi mają dużo większą silę nacisku. Więcej osób starszych głosuje, więc opłaca się zabiegać o ich względy. Programy partii lub kandydatów wypełnia troska o służbę zdrowia czy emerytów, podczas gdy interesy najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej pozostają nie do końca zabezpieczone. Cytując za ekonomistą Jackiem Sawulskim: jeżeli młodzi nie wezmą się w garść, to w naszej przyszłej demokracji zupełnie stracą na znaczeniu.

Tak, wiem, „nie ma na kogo głosować”. Można czekać, aż w polityce pojawią się idealni i nieskazitelni… a można aktywnie brać udział w życiu społecznym tu i teraz. W życiu potrafimy np. wybrać samochód nie do końca spełniający marzenia (ale nadal sprawny, pojemny i przynoszący radość z jazdy). Z polityką jest trochę podobnie, wystarczy poszukać. Listy wyborcze pełne są nie tylko członków partii, ale także kandydatów bezpartyjnych.

Jednocześnie młodzi podróżują, studiują i głosowanie może wydawać się dla nich problemem. Sęk w tym, że wcale tak nie jest. Kwestie dopisania do listy wyborców załatwimy przez Internet, nie trzeba się ruszać z własnego domu 😀 Dlatego powstał ten poradnik, aby ułatwić wszystkim chętnym udział w wyborach, które odbędą się już 13 października 2019 roku.

Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach

Jeżeli mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada”, meldowałeś na pobyt stały w naszym mieście lub wpisywałeś się wcześniej do rejestru wyborców – gratulacje, nic nie musisz robić!

Jeżeli wiesz, że w dniu wyborów będziesz w Poznaniu (niezależnie od tego gdzie mieszkasz na co dzień – możesz nawet mieszkać w Poznaniu, ale bez meldunku lub nie być nigdzie zameldowanym), dopisz się do spisu wyborców. Wpis obejmie najbliższe wybory parlamentarne. Zrobisz to na dwa sposoby.

Przez Internet

  1. Kliknij przycisk Wyślij wniosek.
  2. Zaloguj się na swój Profil Zaufany. To proste, jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zalogujesz się chociażby przez bank, wspierane są te największe: PKO Bank Polski/Inteligo, Bank Pekao, Santander, mBank, ING, Envelo, Bank Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe i Alior Bank. Sam profil przyda się do załatwiania wielu innych spraw urzędowych przez Internet 😉
  3. Uzupełnij miejsce, w którym będziesz przebywał w dniu wyborów.
  4. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  5. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  6. Po złożeniu wniosku będziesz od razu dopisany do spisu wyborców, powinieneś także otrzymać potwierdzenie drogą mailową. Jeżeli nie nadejdzie w ciągu 3 dni – skontaktuj się z urzędem.

W urzędzie

  1. Przygotuj wniosek. Możesz go napisać samodzielnie, musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu. Bez obaw, urzędnicy pomogą w stworzeniu wniosku jeżeli nie jesteś czegoś pewien 😉
  2. Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20, ponadto ul. Gronowej 22a i ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404 – dwa ostatnie miejsca tylko po umówieniu się na wizytę).
  3. Po złożeniu wniosku będziesz od razu dopisany do spisu wyborców.

Chcę głosować w Poznaniu już stale

Jeżeli mieszkasz stale w Poznaniu i chcesz brać udział w wyborach w tym mieście, a z jakichś względów nie chcesz się zameldować na pobyt stały – dopisz się do rejestru wyborców. Wpis będzie ważny także w kolejnych wyborach.

Przez Internet

  1. Kliknij przycisk Wyślij wniosek.
  2. Zaloguj się na swój Profil Zaufany. To proste, jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zalogujesz się chociażby przez bank, wspierane są te największe: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander, mBank itd. Sam profil przyda się do załatwiania wielu innych spraw urzędowych przez Internet 😉
  3. Wybierz obywatelstwo.
  4. Wskaż urząd gminy (URZĄD MIASTA POZNANIA (61-841 POZNAŃ, WOJ. WIELKOPOLSKIE)
  5. Podaj dane dokumentu tożsamości, dołącz skan lub zdjęcie tego dokumentu.
  6. Do wniosku możesz dodać załącznik, który potwierdza miejsce twojego stałego zamieszkania. Może to być np. umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są twoje dane, umowa o pracę. To ułatwi i przyspieszy dopisanie się do rejestru wyborców, dlatego polecam dodać jakiś załącznik.
  7. Podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem.
  8. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  9. Czekaj na odpowiedź z urzędu (powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku).

W urzędzie

  1. Przygotuj: wniosek (możesz go wydrukować i wypełnić, ale spokojnie, w urzędzie też będą go mieli), dokument tożsamości oraz jego kopię.
  2. Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20).
  3. Warto mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzający miejsce stałego zamieszkania (umowa najmu, rachunek za prąd, umowa o pracę…).
  4. Czekaj na odpowiedź z urzędu (powinna przyjść w ciągu 5 dni od złożenia wniosku)

Jeżeli przyjdzie pozytywna odpowiedź, gratulacje – możesz głosować w Poznaniu!

Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów

Jeżeli nie wiesz, gdzie będziesz przebywał w dniu głosowania (ale wiesz, że na 100% nie w miejscu stałego zamieszkania) – pobierasz zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której pobierasz takie zaświadczenie. Mieszkasz w Poznaniu i chcesz otrzymać to zaświadczenie, bo wiesz, że w dzień wyborów będziesz poza miastem? Skieruj się do Urzędu Miasta Poznania.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie na terenie Polski, poza jej granicami a nawet w łodziach podwodnych.

W urzędzie

  1. Przygotuj wniosek. Możesz go zanieść osobiście lub poprzez osobę upoważnioną, najpóźniej 2 dni przed wyborami
  2. Wyruszasz do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20, ponadto ul. Gronowej 22a i ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404 – dwa ostatnie miejsca tylko po umówieniu się na wizytę).
  3. Jeżeli wszystko jest OK, odbierasz zaświadczenie o prawie do głosowania.

Gdzie głosować?

Dopisałeś/dopisałaś się do spisu/rejestru wyborców – świetnie. Czas sprawdzić, w którym lokalu wyborczym mogę zagłosować. W tym celu:

Możemy też:

  • wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora),
  • zadzwonić na miejską infolinię 61 646 33 44.

Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie