Wybory prezydenckie 2020. II tura: jak i na kogo głosować?

Wybory prezydenckie 2020. II tura: jak i na kogo głosować?

by

in

W niedzielę 12 lipca II tura wyborów prezydenckich. Kto będzie Prezydentem RP: Andrzej Duda, czy Rafał Trzaskowski? Zanim wybierzemy się na wybory, warto przypomnieć kilka kwestii.

No dobra, ale co to są te wybory prezydenckie?

W wyborach prezydenckich wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – najwyższego przedstawiciela polskich władz. To najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być wybrany ponownie tylko raz.

I tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia – żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50% głosów (wyniki). Dlatego dwóch kandydatów z najwyższym poparciem przeszło do II tury, która odbędzie się 12 lipca 2020 roku w godzinach 7.00 – 21.00.

Gdzie znajduje się mój lokal wyborczy?

Jeżeli nie wiesz, w którym lokalu będziesz mógł oddać głos, zajrzyj na stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Znajdziesz tam wszystkie 251 lokali w Poznaniu oraz 206 w powiecie poznańskim. W wyszukiwarce możesz wpisać nazwę ulicy:

  • przy której jesteś zameldowany na pobyt stały (mieszkasz w Poznaniu od „dziada pradziada” lub się meldowałeś w naszym mieście),
  • przy której mieszkasz (jeżeli nie meldowałeś się, a tylko dopisałeś do spisu/rejestru wyborców).

Łatwiejszy sposób (tylko dla miasta Poznania) oferuje urząd miasta. W tym celu:

Możemy też wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora).

Wybory 2020: kto startuje?

Kandydatów wymieniono w takiej kolejności, w jakiej pojawią się na karcie do głosowania.

  1. Andrzej Sebastian Duda z Krakowa, l. 48, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie należy do partii politycznej.
    Strona internetowa z programem: andrzejduda.pl
  2. Rafał Kazimierz Trzaskowski z Warszawy, l. 48, wykształcenie wyższe politologiczne, pracownik samorządowy, Urząd m.st. Warszawy Warszawa (prezydent miasta), członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
    Strona internetowa z programem: trzaskowski2020.pl

Sprawdź deklaratywne poglądy kandydatów – latarnikwyborczy.pl
Wypełnij „prezydencki quiz” – mamprawowiedziec.pl
Blog Seweryna Lipońskiego (dziennikarza WTK) z masą informacji o kandydatach i samych wyborach: poznanspozakamery.pl/wybory-prezydenckie-2020

Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?

Weź ze sobą dokument ze zdjęciem – np. dowód osobisty lub paszport. Będziesz musiał go pokazać w lokalu wyborczym. Dopiero po sprawdzeniu, czy jesteś uprawniony do głosowania, otrzymasz karty do głosowania.

Nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa. Zakryj nos i usta (członek komisji może poprosić Cię o odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji), utrzymuj bezpieczny odstęp 1,5 metra od innych osób. Możesz wziąć własny długopis (z niebieskim tuszem).

W lokalu wyborczym otrzymasz jedną kartę do głosowania. Znajdziesz na niej listę z dwoma kandydatami. Znajdź tego, na którego zamierzasz zagłosować, i postaw znak X w kratce z lewej strony przy nazwisku kandydata. Uwaga: na całej karcie zaznaczasz tylko jedną osobę!

Karta do głosowania powinna mieć dwie okrągłe pieczęcie w prawym dolnym rogu: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydruk pieczęci PKW. Jeżeli widzisz tylko jedną pieczęć, poproś o prawidłową kartę do głosowania.

Po zagłosowaniu wrzucasz kartę do urny…  i czekasz na wyniki wyborów ? Sondażowe pojawią się już w niedzielę po godzinie 21 (także w Czasie na Poznań), na te oficjalne będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Sprawdź prognozę pogody na wyborczą niedzielę!

Głosowanie korespondencyjne

Wypełnioną kartę do głosowania (zasada taka sama, jak w głosowaniu w lokalu wyborczym) umieszczamy w kopercie na kartę do głosowania, potem ją zaklejamy. Następnie wkładamy kopertę do większej koperty zwrotnej. W kopercie zwrotnej musi znaleźć się również wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie należy umieścić adres i numer odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej w zależności od miejsca zamieszkania.

Najpóźniej 2 dni przed dniem wyborów (czyli do 10 lipca) wrzuć kopertę zwrotną do znajdującej się na terenie gminy nadawczej skrzynki pocztowej lub do urzędu miasta. Jeżeli nie zdążysz, to w niedzielę możesz przynieść kopertę osobiście lub przez inną osobę do obwodowej komisji wyborczej.

Oddaj ważny głos, ponieważ Twój głos jest ważny!

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowychw marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowychw maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w październiku 2019 – wybieraliśmy przedstawicieli do Sejmu i Senatu.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie