Wybory w Poznaniu programy wyborcze głosowanie

Wybory prezydenckie 2020. Poznański niezbędnik wyborczy przed II turą

by

in

Już 12 lipca II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Dopisz się do spisu wyborców lub pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania gdziekolwiek w Polsce. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowychw marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych, w maju 2019 roku głosowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w październiku 2019 – wybieraliśmy przedstawicieli do Sejmu i Senatu.

Spis treści

Chcę głosować, ale nie wiem gdzie będę w dniu wyborów
Chcę głosować w Poznaniu w tych jednych wyborach
Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować?

No dobra, ale co to są te wybory prezydenckie?

W wyborach prezydenckich wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – najwyższego przedstawiciela polskich władz. To najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Każda ustawa przyjęta przez Sejm musi przejść przez „biurko” prezydenta. Ten może ustawę podpisać, odrzucić lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

I tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Ponieważ żaden kandydat nie zdobył ponad połowy głosów, niezbędna jest dogrywka. W II turze wyborów zagłosujemy 12 lipca, także w godzinach 7.00 – 21.00.

Wybierzemy spośród dwóch kandydatów:

  1. Andrzej Sebastian Duda z Krakowa, l. 48, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie należy do partii politycznej.
    Strona internetowa z programem: andrzejduda.pl
  2. Rafał Kazimierz Trzaskowski z Warszawy, l. 48, wykształcenie wyższe politologiczne, pracownik samorządowy, Urząd m.st. Warszawy Warszawa (prezydent miasta), członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
    Strona internetowa z programem: trzaskowski2020.pl

Sprawdź sondażowe wyniki I tury wyborów prezydenckich 2020.

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020?

Zaświadczenie o prawie głosowania – gdziekolwiek w Polsce

Wyjeżdżasz na wakacje, na weekend? Nie wiesz, gdzie będziesz przebywał w dniu głosowania? Weź zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której byłeś dopisany do spisu/rejestru wyborców. Mieszkasz w Poznaniu i chcesz otrzymać to zaświadczenie, bo wiesz, że w dzień wyborów będziesz poza miastem? Skieruj się do Urzędu Miasta Poznania:

  • siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10 (zaświadczenie dostaniesz od ręki),
  • Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. W tych dwóch miejscach musisz wcześniej zarezerwować wizytę w urzędzie.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie na terenie Polski, poza jej granicami a nawet w łodziach podwodnych. Zaświadczenia wydawane są do 10 lipca. Osoby, które otrzymały zaświadczenie przed I turą, nie muszą ubiegać się o nie ponownie przed kolejną (jeżeli się odbędzie) gdyż przy pierwszym wniosku wydano od razu dwa zaświadczenia na I i II turę.

Więcej informacji

Dopisanie do spisu wyborców w Poznaniu

Jeżeli wiesz, że w dniu wyborów będziesz w Poznaniu (niezależnie od tego gdzie mieszkasz na co dzień – możesz nawet mieszkać w Poznaniu, ale bez meldunku), dopisz się do spisu wyborców. Wpis obejmie tylko II turę wyborów prezydenckich. Masz czas do 7 lipca, generalnie im szybciej tym lepiej.

Jeżeli dopisywałeś się do spisu wyborców przed I turą, nie musisz nic robić – wpis jest ważny także na II turę.

Uwaga! Jeżeli przed I turą dopisywałeś się do spisu wyborców w miejscowości X (a jesteś zameldowany w miejscowości A), to aby zagłosować w II turze w miejscowości A, musisz uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania od urzędu gminy miejscowości X.

Przez Internet

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dopisanie-do-spisu-wyborcow.
  2. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
  3. System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
  4. Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  5. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz wniosek i podpiszesz go elektronicznie.
  6. Możesz podpisać wniosek za pomocą: profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  7. Automatyczne potwierdzenie wysłania wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. 
  8. Wniosek trafi do urzędnika, który podejmie decyzję w sprawie dopisania cię do spisu wyborców: 
    – jeśli wniosek został wypełniony poprawnie – urzędnik nie będzie potwierdzał otrzymania wniosku i dopisze cię do spisu wyborców;
    – jeśli wniosek został wypełniony błędnie lub ma braki – urzędnik skontaktuje się z tobą, np. telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

W urzędzie

  1. Przygotuj wniosek. Możesz go napisać samodzielnie, musi zawierać następujące dane: nazwisko, imię albo imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, adres pobytu czasowego w dniu wyborów.
  2. Sprawę załatwisz w trzech miejscach:
    – siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
    – Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Gdzie zagłosować?

Jak sprawdzić, w którym lokalu wyborczym w Poznaniu mogę zagłosować? To bardzo proste!

Możemy też wysłać SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata wg cennika operatora) lub zadzwonić na infolinię miejską 61 646 33 44.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie