Jaśkowiak Zysk Wybory samorządowe w Poznaniu 2018

#WyboryWPoznaniu: sylwetki Jacka Jaśkowiaka i Tadeusza Zyska

by

in

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów samorządowych w Poznaniu. Rywalizację w Radzie Miasta wygrywa Koalicja Obywatelska, natomiast najlepszy wynik w wyborach prezydenckich uzyskują: Jacek Jaśkowiak i Tadeusz Zysk. Kim są rywale w wyścigu o prezydenturę?

Jacek Jaśkowiak wybory w Poznaniu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Jacek Jaśkowiak

Działalność społeczną rozpoczął od pisania listów publikowanych przez Głos Wielkopolski i Gazetę Wyborczą. W 2010 roku z ramienia komitetu My Poznaniacy bez sukcesu wystartował w wyborach prezydenckich, zdobywając 7,16% głosów. W 2013 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Ta partia wystawiła Jaśkowiaka w wyborach samorządowych w 2014 roku. W I turze otrzymał 21,46% głosów i zajął 2 miejsce – tuż za Ryszardem Grobelnym, ówczesnym prezydentem miasta. W II turze wygrał z poparciem 59,09% wyborców.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2]. Był stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld.

W 1997 został właścicielem firmy doradztwa gospodarczego, a w 2007 prezesem zarządu spółki prawa handlowego „Jaśkowiak Sp. z o.o.”, działając w zakresie obsługi księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorstw średniej wielkości. Współorganizował Puchar świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie z 2012 i 2014 roku.

Tadeusz Zysk Wybory w Poznaniu
Fot. Głos Wielkopolski

Tadeusz Zysk

Dotychczas nie startował w wyborach samorządowych. Jest skarbnikiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku starał się zdobyć mandat posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Bezskutecznie – zagłosowały na niego 2643 osoby (0,64% głosów w okręgu poznańskim).

Ukończył technikum chemiczne w Bydgoszczy oraz socjologię i psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1982–1990 był pracownikiem Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

W 1990 roku współzakładał Dom Wydawniczy Rebis. Wraz z Aleksandrem Szablińskim odszedł z niego w 1994 roku, aby założyć własne przedsiębiorstwo wydawnicze Zysk i S-ka. Mieści się przy ulicy Wielkiej 10 w Poznaniu. Wydawnictwo specjalizuje się w literaturze popularnonaukowej i naukowej.