Święty MArcin: zakwit wody w kałużach, Poznań

„Wizytówka miasta”: problemy ze zraszaczami i zakwit kałuż na Świętym Marcinie

by

in

Powróćmy na ulicę Święty Marcin. Choć fontanny i zraszacze działają, to od 2 miesięcy nie usunięto ważnych usterek. Woda zalega w kałużach, a nawierzchnię pokrywa zgniłozielony nalot.

Kliknij tutaj, aby przeczytać poprzedni artykuł na temat tego miejsca.

Zakwit kałuż – skutek felernych zraszaczy

Przypomnijmy: na ulicy Święty Marcin zamontowano dwa zraszacze wytwarzające kurtynę schładzającą i jedną klasyczną fontannę. Wszystkie te elementy zostały uruchomione bardzo późno, bo dopiero 5 czerwca 2019 roku. Poznańskie fontanny i kurtyny wodne z reguły działają już od majówki. Prawdopodobną przyczyną opóźnienia było usuwanie usterek. Rozruch testowy z początku maja zakończył się klapą – urządzenia pracowały, ale… nie wypływała z nich woda. Ilustruje to poniższy film:

Choć ze zraszaczy wydobywa się mgiełka, to do dziś nie usunięto ich największej usterki. Zraszacze przeciekają i z niektórych dysz woda leje się strumieniami, zamiast wytryskać w postaci delikatnej mgiełki. Ponieważ urządzenia pracują już dosyć długo, to wokół wodotrysków zalegają spore kałuże. Otaczają one ławki i dochodzą niemalże do jezdni.

"Wizytówka miasta": brudna (i śmierdząca) woda zalegająca przy ławkach
Brudna (i śmierdząca) woda zalegająca przy ławkach

Problemów ze zraszaczami nie mogli przewidzieć projektanci, dlatego w ich okolicy nie ma specjalnego odwodnienia. Projektanci po prostu zakładali, że zraszacze będą sprawne.

Gemela na Świętym Marcinie: felerne zraszacze i kałuże zgniłe
Z dyszy najbardziej na prawo ciągle cieknie woda. Widoczne przebarwienia to efekt zakwitu kałuż

W warunkach ciągłej obecności wody bogaty rozwój przejawiają mikroorganizmy. Taki proces fachowo nazywamy zakwitem. Dzięki niemu kałuże zmieniają kolor najpierw na zielony, a później na brązowy i zgniłozielony. Taki sam nalot utrzymuje się na kostce nawet kiedy kałuże wysychają. Ponieważ wybrana przez miasto nawierzchnia (kostka lastrykowana z posypką granitową) posiada nierówną fakturę, brud i zanieczyszczenia, już 5 miesięcy po zakończeniu przebudowy ulicy Święty Marcin prezentuje się nieatrakcyjnie.

Święty Marcin Poznań: niesprawne zraszacze powodują powstawanie ogromnych kałuż
Niesprawne zraszacze powodują powstawanie ogromnych kałuż

Zarząd Dróg Miejskich zapowiadał, że ulica Święty Marcin w 2019 roku będzie umyta 8 razy. Choć ekipy sprzątające czyściły chodnik, to ich starania nie wystarczą przy popsutych zraszaczach. Ciągłe utrzymywanie się kałuż sprzyja ciągłemu zakwitowi wody.

Nowy Święty Marcin

Jednym z deklarowanych priorytetów Urzędu Miasta Poznania jest odnowa centrum miasta. Przebudowa ulicy Święty Marcin między ul. Gwarną i Ratajczaka trwała od września 2017 do marca 2019 roku, czyli około 1,5 roku. W tym czasie przebudowano instalacje podziemne. Dotychczasowe „morze asfaltu” zastąpiła nawierzchnia z kostki. Liczba drzew uległa podwojeniu. Wiosną i latem docenimy ochłodę, którą dadzą trzy fontanny posadzkowe. Nocą rozbłysną efektownym, kolorowym podświetleniem. Pod Alfami znajdziemy także nie mniej kolorowe ławki w kształcie liter i kolorowe latarnie.

Fotorelację tuż po otwarciu ulicy Święty Marcin wraz z porównaniami przed-po zobaczysz poniżej:

Nowy Święty Marcin: porównanie przed – po + fotorelacja

Czytaj także:

Najtrwalsza jest prowizorka: bordowe płyty nie przestają szpecić Mostu Teatralnego


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie