Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2019 roku?

Zmiana czasu 2020 czas letni czas zimowy kiedy przestawiamy zegarki
Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki w 2020 roku?

Zmiana czasu w 2019 roku – tak, będzie jeszcze konieczna. Na czas zimowy przechodzimy już w najbliższy weekend.

Kiedy przestawiamy czas?

Jak co roku – w ostatni weekend października, kiedy przechodzimy z czasu letniego w czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że śpimy „o godzinę dłużej”! Zaletą jest wcześniejszy wschód Słońca, wadą – szybsze zapadanie zmroku wieczorem.

Czas zimowy jest czasem właściwym dla naszej strefy czasowej UTC+1 (czasu środkowoeuropejskiego). Czas letni obowiązuje w Polsce od ok. 100 lat (z przerwami).

Zmiana czasu 2019 w Polsce

Zmiana czasu wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do lekko zmienionego cyklu dobowego. Ponadto wymusza korekty w wielu systemach. Na kolei pociągi funkcjonują wg specjalnego rozkładu. Informatycy z kolei muszą poprawnie implementować zasady wyznaczania czasu, aby w momentach przejściowych nie doszło do błędów w systemach baz danych.

Czy nadal będziemy zmieniać czas?

W tym roku Komisja Europejska zajęła się tym tematem. Latem 2018 zorganizowała konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 4 500 000 Europejczyków. W większości opowiedzieli się oni przeciwko zmianom czasu. KE obecnie pracuje nad spójnym systemem dla całej Unii Europejskiej.

26 marca Parlament Europejski poparł inicjatywę zniesienia podziału czasu na letni i zimowy. Ostatecznie 410 posłów poparło projekt, 192 był przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu. Zmiana czasu ma zniknąć w 2021 roku. To poszczególne państwa Unii Europejskiej podejmą decyzję, czy zachować czas letni, czy zimowy. Przypomnijmy – właściwym dla Polski i zgodnym z naszą długością geograficzną jest czas zimowy (UTC+1).

Zmiana czasu 2019: niezbyt uciążliwa dla urządzeń cyfrowych

Posiadacze czasomierzy cyfrowych, komputerowych czy smartfonowych nie muszą sobie zawracać głowy korektą czasu. W większości przypadków godzina zostanie zmieniona automatycznie. Posiadacze zegarów tradycyjnych czy cyferblatowych muszą ręcznie przestawić wskazówki.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie

Jedna odpowiedź na temat “Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2019 roku?

  1. Modyfikacja czasowa wpływa również na strefy biznesowe i może być rodzajem ustalenia jakie się powszechnie przyjęło. Szczególnie warto przeanalizować wtedy BIOS w komputerach i uwzględnić tryby zegarowe ze względu na typy sterowań i odniesień czasoprzestrzennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: