Zoo Poznań z humorem walczy z nieodpowiedzialnymi rodzicami

by

in

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zmaga się z problemem krnąbrnych odwiedzających. Stawiają oni swoje dzieci na barierkach bezpieczeństwa lub za nimi. Chęć pokazania zwierząt z bliska przesłania zakazy (np. przy wybiegu niedźwiedzi) i zdrowy rozsądek. Zoo Poznań postanowiło przypomnieć wagę tego problemu przy pomocy humorystycznych tabliczek. Na przykład wszystkie miejsca, do których zwiedzający nie mają dostępu, strzeżone są przez znak z Gandalfem (bohaterem sagi Władca Pierścieni) z napisem „You Shall Not Pass”. To nawiązanie do filmowej sceny (w której Gandalf przestrzega przed wejściem innych bohaterów filmu) będącej jednocześnie internetowym memem.

Dyrekcja przypomina, że zwierzę może zachorować po „spożyciu” spadającego dziecka. Ponadto nadmiar protein może szkodzić niedźwiedziom znajdującym się na wybiegu. Kilka miesięcy temu ogród zoologiczny skierował apel na swoim profilu na Facebooku: ” Rodzicu! Nie obarczaj nas kłopotem w postaci śmierci twego niechcianego dziecka”. Te żartobliwe i szokujące apele są odpowiedzią na nieodpowiedzialne zachowania ludzi: stawianie dzieci na barierkach lub wychylanie ich w kierunku wybiegu tygrysów.

W poznańskim zoo w ostatnich latach nie dochodziło do wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. Warto wspomnieć, iż śmierć w wyniku zsunięcia się do wybiegu wiąże się nie tylko z tragedią dla bliskich. Dyrekcja ogrodu może zostać zmuszona do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń (np. wysokich ogrodzeń) utrudniających oglądanie fauny zoo. Ponadto zwierzę, które doprowadziło do śmierci człowieka, może zostać uśpione.