Poznań MPK Dzień Kobiet Mężczyzn Chłopaka

MPK Poznań: dla kobiet życzenia i kwiaty, dla mężczyzn… nic

8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. 10 marca to z kolei Dzień Mężczyzn, a 30 września – Dzień Chłopaka. MPK Poznań – miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne – pamięta wyłącznie o święcie kobiet.

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka

Kobiety mają swoje święto 8 marca. Obchodzimy je od 1910 roku. Pierwotnie było gestem krzewienia idei praw kobiet, dzisiaj zyskało szersze znaczenie. Swoistym rytuałem 8 marca jest obdarowywanie kobiet kwiatami.

Mężczyźni też mają swój dzień. Na świecie ustanowiono je 19 listopada 1999 roku przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ingeborg Breines – dyrektorka programu Kobiety i Kultura Pokoju – przyznała, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. W Polsce przyjęło się, że mężczyźni mają swoje święto 10 marca – wtedy, kiedy w polskim kościele wspominamy 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

W naszym kraju istnieje także tradycja obchodzenia 30 września każdego roku Dnia Chłopaka – święta głównie dzieci i nastolatków. Przez niektórych uważane za główne „męskie” święto.

(Nie)równość obchodów świąt w MPK Poznań

Tradycją poznańskich obchodów Dnia Kobiet jest przejazd specjalnego tramwaju. „Księżniczka” to jeden z 65 tramwajów typu Konstal 102Na, który jeździ od kilkudziesięciu lat po naszym mieście. 8 marca „Księżniczka” wyrusza w specjalne, dodatkowe kursy (finansowane przez Miasto Poznań). Na jego pokładzie reprezentacja Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych wręcza pasażerkom kwiaty (ufundowane przez sponsora – w tym roku było to centrum handlowe Galeria Malta).

MPK Poznań dyskryminacja Dzień Kobiet 2019
8 marca według MPK Poznań w 2019 roku
Dzień Kobiet 8 marca 2018 w MPK Poznań
Obchody Dnia Kobiet w 2018 roku

Rozdawanie kwiatów i przejazd zabytkowego tramwaju odbywają się nawet wtedy, kiedy Dzień Kobiet przypada w weekend. Tak się stało np. w 2015 roku. Akcja odbyła się 6 marca (piątek), gdyż samo święto obchodziliśmy w niedzielę (8 marca).

MPK Poznań Dzień Kobiet 2015
Akcja z okazji Dnia Kobiet w 2015 roku

Dla mężczyzn nic, nawet dobrego słowa

Na takie traktowanie mężczyźni liczyć nie mogą. 10 marca czy 30 września Miasto Poznań nie finansuje dodatkowych kursów tramwajów, w których mężczyznom wręczanoby jakiś upominek. Ba, MPK Poznań nie organizuje żadnych działań dla pasażerów – ani w Dzień Mężczyzn (10 marca), ani w Dzień Chłopaka (30 września).

O męskich świętach zapomina się nawet w mediach społecznościowych. W przeciwieństwie do Dnia Kobiet, które jest upamiętniane – chociażby na Facebooku. Co prawda w tym roku Dzień Mężczyzn obchodziliśmy w niedzielę, ale fanpage MPK Poznań na Facebooku postuje także w weekendy.

MPK Poznań postuje także w weekendy
Fanpage MPK Poznań postuje także w weekendy – tutaj post z soboty, 2 marca 2019 roku o wspomnieniu pracowniczek MPK w czasopiśmie

Mężczyźni – w MPK Poznań większość, w Poznaniu mniejszość

Około 10-15% osób kierujących tramwajami i autobusami to kobiety. 85-90% to mężczyźni. W samym Poznaniu sytuacja się nieco odwraca – kobiety stanowią 53,4% populacji Poznania.

Dyskryminacja to – wg Wikipedii – forma nieuzasadnionej marginalizacji (wykluczenia społecznego), objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji m.in. ze względu na płeć.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie