Święto Niepodległości powinno być okazją do świętowania i radości – nie tylko z rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. My, Poznaniacy, od lat przeżywamy 11 listopada na swój unikalny sposób. Możemy być z tego dumni!
11 listopada – święto pełne zgrzytów
Nie wszędzie jednak jest tak radośnie. W wielu miastach Dzień Niepodległości oznacza krótką uroczystość przy pomnikach, ewentualnie jakiś bieg. Krótko mówiąc – nie ma co robić. Z kolei w Warszawie od lat organizowany jest Marsz Niepodległości wywołujący kontrowersje ze względu na występowanie na nim treści i osób próbujących burzyć stan ogólnonarodowego święta wszystkich Polaków.
Rogal z uśmiechem na ustach
Dlatego tym bardziej zachęcamy wszystkich do świętowania 11 listopada w Poznaniu. W tym roku to wyjątkowy dzień, gdyż równo 100 lat temu nasz kraj odzyskał niepodległość. Pokażmy, że Poznaniacy znają się na świętowaniu, nie zapominając jednocześnie o pamiętaniu o wolności i niepodległości.
11 listopada – co robić w Poznaniu?
Głównym wydarzeniem tego dnia są imieniny ulicy Święty Marcin. Organizujemy je od 1994 roku, pamiętając zarówno do tradycji świętomarcińskiej (i przepysznych rogali!), jak i rocznicy odzyskania niepodległości. Obowiązkowym elementem święta są:
- Korowód ze Świętym Marcinem w roli głównej, który razem z muzykami, śpiewakami, aktorami i platformami przejdzie ulicami Poznania,
- Przekazanie przez Prezydenta Miasta Poznania kluczy do bram miasta Świętemu Marcinowi, co daje sygnał początku imprezy,
- Cykl koncertów i wydarzeń kulturalnych pod Centrum Kultury Zamek,
- Kiermasz Rogala wraz ze stoiskami z rękodziełem artystycznym,
- Pokaz sztucznych ogni.
Ponadto oczywiście odbędą się oficjalne obchody Święta Niepodległości. Te – tradycyjnie w godzinach przedpołudniowych – ujrzymy na Placu Wolności.
Jeżeli 11 listopada, to także Bieg Niepodległości. Organizatorzy w tym roku zapowiadają wyjątkowo wysoką frekwencję!
Co jeszcze? Poznań jest miastem bogatym w atrakcje. Muzea (w tym Narodowe, Sztuk Użytkowych oraz Brama Poznania), restauracje, kina, teatry, czy w końcu masa zabytków (które najwygodniej zobaczyć idąc Traktem Królewsko-Cesarskim). Miłośnicy inwestycji na pewno zajrzą do Bałtyku czy na przebudowywaną ulicę Święty Marcin.
W najbliższych dniach będziemy przedstawiać wydarzenia, które 11 listopada będą miały miejsce w Poznaniu. Możemy być z siebie dumni! Śledźcie nasze publikacje pod tagiem #MakeRogalNotWar oraz #11ListopadaWPoznaniu na stronie czasnapoznan.pl, na Facebooku, Twitterze i Instagramie!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.