Już w najbliższą niedzielę w Poznaniu odbędą się wybory do rad osiedli. 24 marca wybierzemy radnych. Sprawdź jak głosować!
Czas na Poznań w styczniu zachęcał do startu w tych wyborach.
Czym zajmują się rady osiedla?
Rady osiedla to jednostki pomocnicze gminy – czyli Miasta Poznania. Posiadają własny budżet, który mogą przeznaczać m.in. na remonty szkół, dróg i chodników, budowę nowych boisk i placów zabaw, organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych dla mieszkańców i wiele innych działań.
Podobnie jak w Radzie Miasta, rada osiedla podejmuje decyzje poprzez przyjmowanie uchwał na sesjach. W radach osiedli mogą też działać komisje poświęcone jakiemuś szczegółowemu zagadnieniu (planowaniu przestrzennemu, kulturze, infrastrukturze…). To rady osiedla odpowiadają m.in. za budowę Parku Stare Koryto Warty, Parku Rataje, budowę chodników czy modernizację Ogrodu Jordanowskiego nr 1.
Bycie radnym osiedlowym jest co do zasady pracą społeczną. Większość rad osiedlowych przewiduje dla radnych diety w wysokości ok. 100 – 300 złotych.
Czytaj też: Poznański Budżet Obywatelski 2019: rowerzyści górą w śródmieściu (i nie tylko)
Jak wziąć udział w wyborach do rad osiedli?
Wybory odbywają się w niedzielę 24 marca od godziny 8.00 do 20.00. Wziąć udział może każdy, kto mieszka stale w Poznaniu i skończył 18 lat.
Pod pojęciem „stałego zamieszkania” rozumiane jest zameldowanie na pobyt stały. Poznaniacy i poznanianki od urodzenia nic nie muszą robić, gdyż „z automatu” mogą głosować. Osoby spoza Poznania mogły zameldować się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta lub przez Internet na platformie ePUAP.
Będziesz mógł głosować na radnych w tym osiedlu na którym mieszkasz. Wyjątek dotyczy osiedla Ogrody, osiedla Rataje w okręgu nr IV, osiedla Rataje w okręgu nr V, osiedla Nowe Winogrady Wschód w okręgu nr II, gdzie wybory nie odbywają się.
Twój lokal wyborczy sprawdzisz na stronie https://zaradnosc.poznan.pl/. Na dole strony znajduje się pole do wpisania ulicy.
Do lokalu wyborczego zabierasz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Po wejściu do lokalu skieruj się do komisji wyborczej. Tam zostaniesz poproszony o dokument tożsamości, a po weryfikacji otrzymasz kartę do głosowania.
Na karcie stawiasz znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata lub kandydatki. W wyborach do rad osiedli można głosować na maksymalnie tylu kandydatów, ile miejsc jest do obsadzenia w danym okręgu. Oczywiście możesz zaznaczyć mniej kandydatów, niż jest miejsc do obsadzenia. Na karcie wyborczej znajduje się informacja o liczbie mandatów przypadających na dany okręg, możesz też się dopytać komisji wyborczej.
Czytaj też: Park Wilsona znowu jasny – po interwencji mieszkańca naprawiono latarnie
Gdzie znaleźć kandydatów startujących w wyborach?
Listę sprawdzisz tutaj. Ponadto na osiedlach wywieszono obwieszczenia komisji wyborczych, gdzie umieszczono listę ze wszystkimi kandydatami. Bądź czujny – kandydaci reklamują się ponadto na Facebooku, w targowiskach, w zaprzyjaźnionych lokalach… 😉
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.