Niektórzy na ostatnią chwilę czekają z wyborem swojego mieszkania. Część osób niedawno otrzymała wyniki dodatkowych rekrutacji. Jaką wybrać dzielnicę, aby się nie frustrować?
Poznań to miasto studenckie. Do zajęć na uczelniach wyższych uczęszcza ponad 110 000 osób. Każda z nich chciałaby zamieszkać na te kilka lat w takim miejscu, aby jednocześnie mieć blisko na uczelnię, do miejsc imprez czy do pracy. Jakie dzielnice wybrać, aby nie być zawiedzionym?
Trzy największe uniwersytety
Do analizy wybraliśmy trzy uczelnie: Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Politechnikę Poznańską i Uniwersytet Ekonomiczny. Przy wyborze kierowaliśmy się liczbą studentów na każdej uczelni – te trzy są największe. Pod jakim kątem analizowaliśmy dzielnice do zamieszkania?
- lokalizacji. Im bliżej wydziałów, tym lepiej,
- transportu. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim linie tramwajowe (nie stoją w korkach) oraz łatwość dotarcia do Starego Miasta – miejsca imprez i rozrywki,
- ceny. Drogie dzielnice, jak Sołacz, nie zostały ujęte w zestawieniu
Przejdźmy do analizy!
Uniwersytet im. A. Mickiewicza
Największa poznańska uczelnia wyższa jest mocno rozbita po Poznaniu. Przyjrzyjmy się UAM-owi w podziale ze względu na wydziały.
Wydział Studiów Edukacyjnych i Nauk Społecznych
Te dwa wydziały leżą na Ogrodach przy ul. Szamarzewskiego, tuż przy pętli tramwajowej Ogrody. Do niej dojeżdżają linie tramwajowe nr 2, 7, 1, 18 oraz niezliczona ilość autobusowych. Z tego względu godne polecenia do zamieszkania są Jeżyce, Grunwald, Ogrody oraz miejsca w pobliżu wyżej wymienionych linii.
Wydział Anglistyki, Filologii Polskiej i Klasycznej, Neofilologii, Prawa i Administracji, Teologiczny
Wszystkie znajdują się w ścisłym centrum, chociaż w różnych jego częściach. Na przykład Wydz. Teologiczny na Ostrowie Tumskim, a Neofilologii – przy Al. Niepodległości. Mieszkanie na terenie śródmieścia jest dobrym pomysłem. Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu zajmuje nam dotarcie na zajęcia.
Kampus Morasko
Najwięcej wydziałów leży na północy Poznania. Można tam dojechać Poznańskim Szybkim Tramwajem łączącym takie dzielnice, jak Piątkowo, Winogrady czy Winiary z kampusem. Kursują tam linie 12, 14 (te dwie z dworca kolejowego), 15 i 16. Jeżeli studiujemy geografię czy geologię, możemy też rozważyć Naramowice. Te kierunki są wykładane we wschodniej części kampusu, oddalonej nieco od tramwaju.
Politechnika Poznańska
Druga pod względem liczby studentów uczelnia jest dużo mniej rozbita. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w którym wydziale będziemy studiować.
Kampus Piotrowo
To tam bije serce polibudy. Większość studentów właśnie tutaj będzie się uczyć. Poza akademikami „pod nosem” obok znajduje się Polanka, dzielnica nowych budynków wielorodzinnych. Dla koneserów bloków pozostają Rataje, Chartowo czy Żegrze. Także śródmieście znajduje się bardzo blisko.
Wydział Inżynierii Zarządzania
Ten wydział znajduje się przy ulicy Strzeleckiej, w pobliżu Placu Wiosny Ludów. Z tego względu propozycje dzielnic są podobne, jak na Kampusie Piotrowo. Korzystny dojazd jest także z Wildy (linie nr 2 i 9).
Wydział Architektury
To jedyne kolegium znajdujące się w odosobnieniu – na osiedlu Warszawskim. Dojeżdżają tam linie nr 6 i 8. Ponieważ obecnie trwa budowa nowej siedziby – na kampusie Piotrowo – radzimy zastanowić się nad sensem osiedlenia się na Osiedlu Warszawskim.
Uniwersytet Ekonomiczny
Trzecia poznańska uczelnia jest położona bardzo korzystnie – w ścisłym centrum, w pobliżu ulicy Święty Marcin, Al. Niepodległości i Towarowej. Rzut beretem od „kampusu” leży dworzec kolejowy Poznań Główny. To bardzo dobra uczelnia pod kątem dojazdu pociągiem.
Centralne położenie sprawia, że mieszkanie w śródmieściu jest dobrym wyborem. Takie dzielnice, jak Łazarz, Wilda czy Jeżyce są bardzo dobrze połączone z uniwersytetem. Można też rozważyć Winiary czy Winogrady. Co prawda leżą trochę dalej, ale dojazd Poznańskim Szybkim Tramwajem nie zajmuje dużo czasu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.