Poznań powstanie wielkopolskie chorągiew obchody

Program obchodów 101. rocznicy powstania wielkopolskiego

27 grudnia obchodzimy najważniejsze wielkopolskie święto – 101 lecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Na tę rocznicę złożą się 3 dni oficjalnych obchodów i atrakcji.

Obejrzyj także fotorelacje o tematyce historycznej. Zajrzyj m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Poznań świętuje powstanie wielkopolskie

Mimo zimy, obchody wybuchu powstania wielkopolskiego zwykle są gorące. Oficjalną część celebracji rocznicy rozpocznie inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Jego pojawienie się w mieście stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania przeciwko zaborcy pruskiego. Także w tym roku inscenizacja się odbędzie – tradycyjnie na Dworcu Letnim, 26 grudnia o godzinie 16.

27 grudnia – data wybuchu powstania – to przede wszystkim oficjalne obchody. Składa się na nie m.in. złożenie wiązanek na grobach wielkopolskich bohaterów, uroczysta msza czy uroczystość przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zaprasza ponadto na wyjątkowe wydarzenie – widowisko multimedialne „Światło Zwycięstwa Poznań 2019.

To spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych, laserów i ognia poświęcony tematyce Powstania Wielkopolskiego. Widowisko podkreśli najważniejsze wydarzenia wielkopolskiego zrywu niepodległościowego, a historia powstania ukazana zostanie w niecodzienny, nowatorski sposób. Nie zabraknie również dźwięków patriotycznych, a podniosły nastrój zwieńczy Marsylianka Wielkopolska. Sceną widowiska będzie fasada Arkadii przy placu Wolności.

28 grudnia oficjalne obchody przeniosą się do Warszawy – między innymi pod Grób Nieznanego Żołnierza.

WIDOWISKO MULTIMEDIALNE ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA POZNAŃ 2019
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Poznaniacy i poznanianki będą świętować także na inne sposoby – chociażby poprzez wywieszenie flag czy udział w „racowisku” zapowiedzianym przez kibiców drużyny piłkarskiej Lech Poznań.

Więcej o obchodach i o samym powstaniu wielkopolskim przeczytasz na www.27grudnia.pl.

101 rocznica powstania wielkopolskiego – program obchodów

26 grudnia (czwartek)
16.00 – inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania – Poznań, Dworzec Letni
Inscenizacji będzie towarzyszyć śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, innych pieśni i kolęd. Inscenizację organizuje Poznański Chór Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego

27 grudnia (piątek)
11.15 – złożenie wiązanek na mogile generała Stanisława Taczaka i Wincentego Wierzejewskiego – Poznań, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Ponadto wiązanki zostaną złożone przy: tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, tablicy pamiątkowej, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich
12.30 – msza w intencji powstańców wielkopolskich – Poznań, Fara Poznańska
16.30 – uroczystości i złożenie wiązanek – Poznań, Pomnik Powstańców Wielkopolskich
16.40 – w Poznaniu zatrzymają się tramwaje i autobusy, zawyją syreny i zabiją dzwony w kościołach. Pasażerowie MPK Poznań wysłuchają specjalnego komunikatu
18.30 – widowisko multimedialne „Światło Zwycięstwa Poznań 2019” – Poznań, plac Wolności

28 grudnia (sobota)
12.00 – msza w intencji powstańców wielkopolskich – Warszawa, kościół św. Jacka przy ul. Freta 10
13.30 – uroczystości i złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza – Warszawa, Plac Piłsudskiego
Delegacja samorządu Województwa Wielkopolskiego bezpośrednio po uroczystościach uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam nastąpi złożenie wiązanek.

Zwycięskie powstanie wielkopolskie

Okazja do świętowania nie jest byle jaka. Odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita władała ziemiami zaborów: rosyjskiego i austriackiego. Wielkopolska nadal należała do Niemiec. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu o godzinie 16.40, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Pojawił się on w Poznaniu 26 grudnia w drodze do Warszawy. Mieszkańcy Poznania owacyjnie powitali go na dworcu głównym (scena przyjazdu Paderewskiego jest corocznie odgrywana w ramach obchodów wybuchu powstania). Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Walki w krótkim czasie objęły prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się rozejmem w Trewirze podpisanym 16 lutego 1919 roku. Sukces osiągnięto nie tylko w walce zbrojnej. Przede wszystkim powstanie wielkopolskie to dowód samoorganizacji Wielkopolan, którzy pod zaborem pruskim budowali potęgę gospodarki i kultury. Jednocześnie dzięki dyplomacji kwestia naszych ziem stała się ważną kwestią w zaprowadzaniu powojennego porządku w Europie. Na przykład dzięki postulatom Ferdinanda Focha (marszałka Francji), Armię Wielkopolską uznano za armię wojsk sprzymierzonych. Dzięki temu rozejm z 16 lutego 1919 roku obejmował także Wielkopolskę. Ponadto kwestia statusu Wielkopolski stanowiła jeden z punktów traktatu wersalskiego z 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie uważa się za największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.

Zachęcamy do poznania urbanistycznej przeszłości Poznania. W cyklu Plan na Poznań publikujemy niezrealizowane koncepcje przebudowy naszego miasta wraz z rekonstrukcjami i filmami.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie